۰
راه اندازی بسیج همگانی کنترل فشار خون در سراسر کشور

کارزار مبارزه با فشار خون به زودی راه می افتد

قرار است طی 6تا8 هفته فشارخون یک چهارم از جمعیت کشور اندازه گیری شود
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۵
کد مطلب : ۴۵۳۲
کارزار مبارزه با فشار خون به زودی راه می افتد
سالم خبر : معاون بهداشت وزارت بهداشت خبر از رصد 20 میلیون نفر معادل یک چهارم جمعیت کشور می دهد. این میزان جمعیت قرار است مورد آزمایش اندازه گیری فشارخون قرار گیرند تا مشخص شود چه میزان از این جمعیت دچار بیماری پرفشاری خون هستند.

به گزارش سالم خبر علیرضا رییسی با تاکید بر ضرورت کنترل فشارخون به وبدا می گوید: 42 درصد از مرگ و میرها در کشور به علت ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی بوده و یکی از عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نیز ابتلا فشار خون بالا در افراد است.
 
وی همچنین افزود : براساس آمارها در کشور ما 45 درصد از افرادی که فشار خون بالا دارند، از این عامل خطر سلامتی آگاهی نداشته و پیرو آن،
برای پیشگیری از بیماری و درمان به موقع نیز اقدام نکرده اند. بنابراین، بعد از مدتی با عوارض ناشی از پرفشاری خون که شامل، سکته های قلبی و مغزی و عارضه های قلبی و کلیوی است، به پزشک مراجعه می کنند. 
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد:  50 درصد از افرادی که از فشار خون خود مطلع هستند نیز، دارو مصرف نکرده و تحت درمان مناسبی قرار ندارند بنابراین فشار خون آنها تحت کنترل نیست. به همین دلیل، یکی از توصیه های سازمان بهداشت جهانی در حوزه کنترل بیماری های غیر واگیر، کنترل فشارخون است که براساس آن، وزارت بهداشت، در آستانه روز جهانی فشارخون، راه اندازی بسیج همگانی کنترل فشارخون در کشور را در دستور
کار خود قرار داد. 
 
رییسی با بیان اینکه راه اندازی کمپین همگانی فشار خون در کشور با هدف شناسایی، کنترل و اطلاع رسانی و ارجاع موارد به پزشک، برگزار می شود، تصریح کرد: این غربالگری در گروه هدف افراد 30 سال به بالای جامعه انجام شده و طبق پیش بینی ها، بیش از 20 میلیون نفر تحت آزمایش اندازه گیری فشار خون قرار خواهند گرفت و انتظار داریم، حدود 2 میلیون نفر از افرادی که از مشکل فشار خون خود مطلع نیستند، شناسایی شده و درمان مناسبی دریافت کنند.
 
وی با بیان اینکه این بسیج همگانی با همکاری و مشارکت تمامی معاونت های وزارت بهداشت و سازمان های وابسته به وزارتخانه برگزار خواهد شد، بر ضرورت همکاری های بین
بخشی در این راستا تاکید کرد و گفت: همچنین، مشارکت سازمان های مردم نهاد، نهادهای سلامت محور، بسیج، هلال احمر و بخش خصوصی و سایر ارگان ها و نهادهای تاثیرگذار در این راستا، بسیار راهگشا خواهد بود.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: با توجه به اینکه روز 27 اردیبهشت ماه، با عنوان روز جهانی فشار خون نام گذاری شده است، بسیج همگانی فشار خون نیز در این تاریخ در سراسر کشور آغاز شده و 6 تا 8 هفته تداوم خواهد داشت و تمام هموطنان از روستا تا شهر غربالگری خواهند شد. این اقدام در محل تجمعات مردم از جمله سازمان های دولتی و غیر دولتی، مساجد، اماکن عمومی، ادارات، کارخانجات و سایر محل ها، عملیاتی خواهد شد.
کد مطلب : ۴۵۳۲
نام شما

آدرس ايميل شما