۰
رییس انجمن اوتیسم ایران در گفت و گو با سالم خبر:

حدود 25 درصد از کودکان مبتلا به اوتیسم دچار صرع می شوند

تاریخ انتشار :
شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۸
کد مطلب : ۳۵۳۰
حدود 25 درصد از کودکان مبتلا به اوتیسم دچار صرع می شوند
سالم خبر: رییس انجمن اوتیسم ایران اعلام کرد: هر چه میزان اختلال یادگیری در کودکان مبتلا به اوتیسم بیشتر باشد امکان ابتلای آنان به بیماری صرع افزایش می یابد.

محمدتقی جغتایی در گفت و گو با سالم خبر با بیان این مطلب افزود: برخی از داروهای ضد صرع، تاثیر منفی بر روی رفتار کودک دارد که ممکن است هرگونه رفتار نامطلوب کودک مبتلا به اوتیسم را تشدید کنند. البته برخی از علایم نامحسوس تشنج همچون عدم پاسخ به محرک های کلامی، دیداری و رفتارهای تکراری در اوتیسم نیز دیده می شود.

وی با بیان اینکه اوتیسم نوعی اختلال رشد است که با رفتارهای خاص ارتباطی و کلامی مشخص می شود گفت: بسیاری از والدین کودکان مبتلا به اوتیسم به سختی می توانند بین رفتارهای غیرطبیعی فرزند خود و فعالیت های تشنجی تمایز قایل شوند که این مساله موجب تاخیر
تشخیص صرع در این کودکان می شود.

رییس انجمن اوتیسم ایران بیان داشت: حدود 25 درصد از کودکان مبتلا به اوتیسم دچار صرع می شوند و ابتلا به صرع به سن افراد مرتبط است که در سنین بلوغ افزایش می یابد و وضعیت نورولوژیکی و شرایط خاص ژنتیکی به فرد مبتلا به اوتیسم موجب می شود دچار صرع نیز بشود.

جغتایی با بیان این که میزان خواب در درمان بیماری های اوتیسم و صرع تاثیرگذار است، گفت: کیفیت نامطلوب خواب ممکن است رفتار کودکان مبتلا به اوتیسم را شدت بخشد یا میزان یادگیری فرد را کاهش دهد و موجب تشدید حمله های تشنجی شود.

راهی برای پیشگیری از اوتیسم هنوز یافت نشده است

وی با اشاره به این که هنوز هیچ راهی برای پیشگیری از ابتلای کودک به اوتیسم یافت نشده است، اظهارداشت: با درمان به موقع بیماری بهبود و مهارت های اجتماعی و کلامی
کودک ارتقا پیدا می کند. چون درمان به موقع برای کودک مفید بوده و زندگی را برای او تسهیل و از افزایش شدت بیماری پیشگیری می کند.

رییس انجمن اوتیسم ایران گفت: تحقیقات بسیاری برروی رابطه بین اوتیسم و واکسن ها بخصوص واکسن سرخک، اوریون، سرخجه و (MMR) انجام شده است اما متخصصان  نتوانسته‌اند رابطه‌ای بین استفاده از این واکسن و ابتلا به اوتیسم پیدا کنند. اجتناب از این واکسن ها کودک را در خطر ابتلا به بیماری های خطرناکی همچون سیاه سرفه ، سرخک و سرخچه قرار می دهد.

جغتایی افزود: هرچند درمان کاملی برای بیماری اوتیسم وجود ندارد، اما ترکیبی از درمان های خانگی و مدرسه‌ای می تواند به درمان این بیماری کمک کند و هدف درمان افزایش عملکرد کودک با کاهش شدت بیماری می باشد.

یک سوم بیماران مبتلا به صرع با تشنج های
کنترل نشده


وی ادامه داد: یک سوم بیماران مبتلا به صرع با وجود درمان های دارویی ضد صرع همچنان با تشنج های کنترل نشده زندگی می کنند. این بیماران در خطر مرگ ناگهانی ناشی از صرع قرار می گیرند که برای پیشگیری از این وضعیت، مهم است که بیماران و مراقبان آن ها به رژیم غذایی و خواب شان توجه داشته باشند.

رییس انجمن اتیسم ایران افزایش آگاهی درباره صرع و درمان های مختلف ضروری اعلام کرد و گفت: برای بیماران مبتلا به صرع مقاوم به درمان،
امیدهای زیادی برای انتخاب های درمانی دیگر وجود دارد. داروهای جدید، درمان با دستگاه های ویژه ( تحریک عصب واگ ) و جراحی، انتخاب های درمانی هستند که لازم است با پزشک معالج درباره این درمان ها و تصمیم گیری برای ارتقا و افزایش کیفیت زندگی با پزشک معالج مشورت شود.
 
 
 
 
 
کد مطلب : ۳۵۳۰
نام شما

آدرس ايميل شما