۰
رییس مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر ایران در گفت و گو با سالم خبر:

واکسن HPV باید در کشور همگانی شود

​​​​​​​80 درصد از زنان از در طول زندگی به ویروسHPV آلوده می شوند
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۸
کد مطلب : ۳۲۰۷
واکسن HPV باید در کشور همگانی شود
 سالم خبر: رییس مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر ایران اعلام کرد: واکسیناسیون همگانی HPV می تواند موجب پیشگیری از ابتلا به زگیل های مقاربتی، ضایعات پیش سرطانی و سرطان دهانه رحم شود و قراردادن این واکسن در برنامه واکسیناسیون کشوری به طور مسلم هزینه های کمتری نسبت به درمان بر جامعه تحمیل می کند.

کاظم زنده دل در گفت و گو با سالم خبر با بیان این مطلب افزود: در سال 2006 واکسن HPV به بازار آمد و در سال 2012 ارتباط این ویروس و سرطان دهانه رحم مشخص شد. ویروس HPV که موجب ایجاد دو نوع ضایعه در بدن می شود، در دو گروه ویروس های پرخطر که عامل ایجاد سرطان بدون علامت ظاهری است و ویروس های با خطر کم که منجر به ایجاد زگیل و در نهایت  موجب سرطان دهانه رحم می شود.

وی با بیان اینکه هنوز این واکسن وارد چرخه‌ی واکسیناسیون همگانی
نشده است افزود: این واکسن در حال حاضر در کشور از نوع وارداتی است و تزریق آن با قیمت یک میلیون و 200 هزار تومان برای همه مقدور نیست.

رییس مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر ایران با اشاره به این که برای کنترل و پیشگیری سرطان دهانه رحم سه راه پیشگیری اولیه با واکسن، پیشگیری ثانویه به صورت غربالگری و درمان به موقع و مناسب وجود دارد، تصریح کرد: واکسن گارداسیل در سال 2006 به دنیا معرفی شد و 132 کشور تاییدیه این واکسن را دارند و در 64 کشور جهان این واکسن جزو برنامه واکسیناسیون ملی محسوب می شود. این در حالی است که این واکسن هنوز در ایران جزو برنامه واکسیناسیون قرار نگرفته و دلیل آن گران بودن این واکسن است.

واکسن HPV عوارض نگران کننده ای ندارد

زنده دل درباره عوارض تزریق واکسن HPV گفت:  این واکسن عوارض نگران کننده
ای ندارد. اما با کمی درد در عضله بالای بازو و محل تزریق و تب مختصر همراه است که ممکن است تنها برخی افراد تجربه کنند و اگر تزریق این واکسن قبل از فعالیت های جنسی آغاز شود، از زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم جلوگیری می شود.

از هر چهار دختر جوان سه نفر به این ویروس آلوده می شود

رییس مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر ایران با بیان این که 80 درصد از زنان در طول زندگی خود به ویروس HPV  آلوده می شوند، بیان کرد: از هر چهار دختر جوان ممکن است سه نفر مبتلا شوند و در بسیاری از موارد سیستم دفاعی بدن این ویروس را دفع می کند اگر چه این ویروس در بدن برخی ماندگار است و نقش واکسن در این مورد برجسته می شود.

وی افزود: در ایران هم آمار آلودگی به این ویروس مشابه کشورهای دیگر است و بیش از 110 نوع از این ویروس شناخته شده که 30 تا
40 مورد آن مرتبط با سرطان است.

زنده دل بیشترین خطر ابتلا به ویروس HPV را بین سنین 25 تا 29 سال عنوان کرد و گفت: هر چه سن پایین تر باشد خطر ابتلا به این ویروس بیشتر است. مردانی که چند شریک جنسی دارند ممکن است شریک جنسی شان به ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم مبتلا شوند. بافت مخاط دهانه رحم یک مخاط خاص است و این مخاط از سلول های استوانه ای تشکیل شده که می توانند به سلول های سنگفرشی تبدیل شوند.

وی شناسایی عامل سرطان و ساخت واکسن HPV را یکی از افتخارات جامعه پزشکی در دنیا دانست و افزود: پیشگیری ثانویه نیز در رابطه با این سرطان مهم است. یعنی این که همه زنان و دخترانی که به سن 21 سالگی می رسند باید برای غربالگری این سرطان مراجعه کنند و مورد بررسی قرار بگیرند تا مشخص شود که آیا ضایعات پیش سرطانی دارند یا خیر.
 
کد مطلب : ۳۲۰۷
نام شما

آدرس ايميل شما