۰
آیا سازمان غذا و دارو نقشی برای خود به عنوان کیفیت محصولات دارویی قائل است؟

بدعت جدید سازمان غذا و دارو برای واگذاری تامین دارو به شرکت های فوریتی

تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۸
کد مطلب : ۱۰۷۶۷
بدعت جدید سازمان غذا و دارو برای واگذاری تامین دارو به شرکت های فوریتی
سالم‌خبر: طی هفته های گذشته چندین فرآورده دارویی به دلیل نواقص و مشکلات مربوط به ایمنی، اثربخشی و کیفیت و گاه تقلبی بودن آن براساس دستور سازمان غذا و دارو ریکال شدند. داروهای ناپروکسن، ایمونوگلوبولین، سیکلوفسفامید، دسفرال، آمفوتریسین بی لیپوزومال و داروی توسیلیزومب(اکتمرا) با سری ساخت‌های مشخص از جمله داروهایی بودند که در مهرماه سال جاری توزیع آنها متوقف و مصرف‌شان ممنوع شد.

دستور ریکال برخی از داروها مانند داروی اکتمرا و آمفوتریسین بی لیپوزمال به دلیل مشکوک به تقلبی بودن آنها براساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو برای محافظت از سلامت عمومی از بازار مصرف حذف شد.

وجه تشابه برخی داروهای ریکال شده از سوی سازمان غذا و دارو به ویژه در ماه اخیر تامین و واردات این دارو توسط شرکت‌های فوریتی است که اخیرا به ویژه در دوران پرالتهاب کرونا در کشور فعال تر شده و خود به بازویی اجرایی برای واردات دارو تبدیل شده و خودنمایی می کنند.

ریکال برخی داروهای وارد شده توسط این شرکت ها که دست بر قضا تقلبی نیز از آب در می آید نه تنها نگرانی‌هایی را برای سلامت جامعه به ویژه بیماران به وجود آورده بلکه وظایف رگولاتوری سازمان غذا و دارو را نیز زیر سوال برده است.

ریکال دارو در کشور کم است

سید حیدر محمدی مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با سالم‌خبر در تشریح علت واگذاری واردات دارو از طریق شرکت‌های فوریتی و ریکال برخی از موارد دارویی گفت: سابقه ریکال دارو در کشور بسیار کم است؛ زمانی که یک شرکت نمی‌تواند یک دارو ثبتی را وارد کند واردات دارو به شرکتی دیگر سپرده می‌شود که همان دارو را از منابع معتبر تهیه کند.

وی در ادامه بیان کرد: زمانی که دارویی با کمبود مواجه می‌شود و بنابر اینکه تهیه آن فوریتی است فرصتی نداریم آن را به آزمایشگاه بفرستیم زیرا از منابع معتبری تهیه شده است. در موارد محدودی زمانی که دارو به آزمایشگاه فرستاده می‌شود ممکن است گفته شود که ماده موثره آن مشکل داشته است که معمولا ناشی از استرس‌های حمل و نقل است.

محمدی با بیان اینکه ریکال دارو توسط ما به این معنا نیست که دارو تقلبی یا به عنوان مثال اثربخشی سمی دارد، مطرح کرد: ریکال یک دارو توسط ما به این معناست که آن دارو کاربردهای مدنظر را نداشته است به عنوان مثال اگر دارو باید ۲۰ میلی گرم باشد اما ۱۹ میلی‌گرم است دارو را ریکال می‌کنیم. به عنوان مثال قرص راینیتیدین را ریکال کردیم علتش آن بود که پس از چندسال ماده تولیدی آن ناخالصی تولید می‌کرد و مشکلاتی را به وجود می‌آورد براین اساس آن را ریکال کردیم.

وی همچنین افزود: به عنوان مثال زمانی که دارویی تولید داخل ندارد و دارو باید به کشور وارد شود  اما نمی‌توانند واردات آن را انجام دهند مجبور می‌شویم واردات آن را به شرکت‌های یا بازرگانان توانمندتر بسپاریم تا دارو را به صورت فوری به کشور وارد شود. دارویی که ریکال می‌شود بودجه‌ای نمی‌گیرد ضمن اینکه جریمه هم پرداخت می‌کند.

سازمان غذا و دارو اگرچه ریکال برخی داروهای تقلبی و واردشده از سوی شرکت های فوریتی مانند اوستین را  در کارنامه ی خود دارد اما این روزها تمایل این سازمان به واگذاری واردات دارو به شرکت های فوریتی ابهامات بسیاری را ایجاد کرده است. به ویژه در دو سالی که کشور دست به گریبان با ویروس کروناست مسوولان غذا و دارو سیاست واگذاری واردات دارو در حجم ها و مبالغ ارزی قابل توجهی را به شرکت های فوریتی در راس تصمیم گیری های خود قرار داده اند.

حضور نمایندگی شرکت های داروهایی همانند رش، سانوفی و نوونوردیسک برای تامین داروهای اکتمرا و انسولین ها از سوی سازمان غذا و دارو در حالی نادیده گرفته شده و پس زده می شود که تامین همین داروها بدون نگرانی از بروز فاجعه های غیرقابل جبران برای سلامت بیماران به شرکتهای فوریتی سپرده می شود.

دگردیسی سیاست سازمان غذا و دارو 

برگزاری مناقصات تامین داروهای وارداتی و مشارکت شرکت‌های فوریتی در این فراخوان ها در دولت‌های قبل نیز دارای سابقه بوده است اما می‌توان ادعا کرد این موضوع بیشتر به عنوان ابزاری برای مذاکره و چانه‌زنی روی قیمت با شرکت‌های خارجی و ثبتی صورت می‌پذیرفت و در نهایت عمده بازار توسط شرکتهای نماینده رسمی تامین می گردید.

تامین دارو توسط شرکتهای فوریتی پیش از این بیشتر محدود به شرایط کمبود مقطعی دارو یا ناتوانی مقطعی شرکت نماینده رسمی کمپانی خارجی در تامین بازار بود که با این مکانیسم به شرکتهای فوریتی مجوز های محدود و زمان دار اعطا می شد تا دارو را از عمده فروشی ها یا داروخانه های کشورهای همسایه خرید و وارد کشور کنند. در همان زمان هم البته حساسیت و نگرانی های کیفیت و اصالت دارو وجود داشت ولی در چنین شرایطی به عنوان تنها راه حل از این روش استفاده میشد.

حال آنچه اتفاق افتاده است اینست که سیاست سازمان غذا و دارو در این باره دچار دگردیسی شده و با فراخوانی نیاز چند ماه کشور به شرکت های فوریتی که گاه چندماهی از ثبت شرکت آنها نگذشته است داده می شود.

اینگونه است که داروی توسیلیزومب (اکتمرا) تقلبی وارداتی از رُش ترکیه با مجوز سازمان غذا و دارو و توسط یک شرکت فوریتی وارد شده و بخشی از این دارو نیز در بیمارستان ها مورد مصرف مبتلا به کرونا قرارگرفت اما روز 12 مهرماه با دستور سازمان غذا و دارو ریکال شد.

این دارو که برای درمان بیماران بستری و بدحال کرونا مصرف می‌شود واردات آن با وجود اینکه شرکت رش در ایران دارای دفتر نمایندگی می‌باشد به شرکت های فوریتی واگذار شد و پس از مصرف بخشی از این دارو توسط بیماران کرونایی که هیچ کس از سرنوشت آنان اطلاعی ندارد جمع آوری شد.

تخصیص مبالغ هنگفت ارز دولتی به شرکتهای فوریتی

بررسی لیست های ارز سازمان غذا و دارو به بانک مرکزی که روی وبسایت این سازمان قابل دسترسی‌اند نشان می‌دهد که تنها در سال 99 درخواست حدود 70 میلیون یورو ارز دولتی برای این شرکتها به بانک مرکزی داده شده است و این رقم در شش ماهه اول سال 1400 زدیک به 17 میلیون یورو بوده است. بررسی دقیق تر این لیستها نشان می دهد که نیمی از این مبالغ مربوط به انسولین ها بوده است و مابقی شامل طیق گسترده ای از اقلام دارویی شامل داروهای کرونا و سایر داروها بوده است.

بدعت جدید واگذاری واردات دارو به شرکت های فوریتی شکلی تازه ای نیز به خود گرفته است. به گفته ی برخی مسوولان سابق سازمان غذا و دارو، سابق بر این روال واردات فوریتی به این صورت تعریف شده بود که دارو ابتدا توسط شرکتهای مورد نظر به کشور وارد می‌شد و سپس ارز به آنها تخصیص داده می شد تا بدینوسیله بخشی از ریسک های کیفیت و اصالت داروی فوریتی و علاوه بر آن ریسک تامین نشدن به موقع دارو توسط این شرکتها کاسته شود. در حالیکه اخیرا سازمان غذا و دارو در اقدامی عجیب قبل از واردات، مقادیر بالایی ارز دولتی به برخی شرکتها اختصاص داده تا دارو را وارد کنند و شنیده ها حاکیست که در موارد بسیاری یا دارو وارد نشده، یا خیلی دیر و به صورت محموله های کوچک وارد شده، یا شرکت فوریتی بعد از گرفتن ارز سازمان غذا و دارو را برای افزایش قیمت ارزی تحت فشار قرار داده، و یا مانند همین داروهای ریکال شده، با اهداف ضدانسانی داروی تقلبی یا فاسد وارد کشور شده است و با سلامت و جان صدها بیمار بازی شده است.

واردات انسولین آن هم در ‌حجم‌های بالا توسط شرکت های فوریتی در حالیست که نمایندگی های شرکت های بزرگ تولیدکننده این نوع انسولین‌ها همچون سانوفی و نوونوردیسک در کشور فعال‌اند. واگذاری واردات انسولین توسط شرکت های وارداتی با استدلال پایین بودن قیمت داروها در حالیست که بعضا این روند دچار اختلال شده و این محصولات با قیمت هایی تقریبا شبیه شرکت های تولید کننده وارد می شود.

فوریتی‌ها بی‌شمارند اما 5 تا 6 فوریتی فعال است

اگرچه تعداد شرکت های فوریتی و وارد کننده دارو بی شمار است اما در میان آن تعداد انگشت شماری 5 تا 6 شرکت در حال فعالیت شبانه روزی برای واردات داروهای بعضا کمیاب و غیرکمیاب هستند. این شرکتها که به صورت قارچ گونه در حال زیاد شدن هستند و فاقد ساختارهای لازم برای یک شرکت دارویی هستند و گاه تنها شامل یک دفتر و دو یا سه کارمند می‌باشند که در چنین ساختاری به هیچ عنوان امکان تضمین کیفیت محصولات وارداتی نیست. از سویی این شرکتها برای واردات دارو به هیچ عنوان از کمپانی های تولید کننده به صورت مستقیم خرید نمی کنند بلکه منابع تامین داروی آنها دلالان و عمده فروشان کشورهای همسایه هستند بنابراین در صورت تقلبی یا فاسد بودن داروی وارد شده، کمپانی تولید کننده هیچ مسئولیتی به عهده نخواهد داشت. از طرفی شرایط دمایی انتقال دارو به ایران نیز در این شرکتها مبهم است و کمپانی تولید کننده دارو روی آن نظارتی ندارد.
 
مسوولان سازمان غذا و دارو شفاف‌سازی کنند

اما سوالات و ابهاماتی که در این‌باره مطرح می شود درستی یا نادرستی این سیاست برای واردات دارو به کشور است که با وجود ریکال شدن و احراز غیرقابل مصرف بودن برخی از این داروها، سازمان غذا و دارو همچنان اصرار بر این روش از تامین دارو دارد. سوال مهم‌تر اینکه راستی آزمایی سازمان غذا و دارو برای اقلام وارد شده چگونه برنامه ریزی شده است و آیا امکانات آزمایشگاه‌های سازمان غذا و دارو قابلیت انجام آزمایش و راستی‌آزمایی داروها را دارد؟ آزمایش اقلام وارده از سوی شرکت های فوریتی تنها به وجود مواد موثره در داروها محدود شده یا انحراف دمایی و چگونگی حمل برخی داروهای حساس نیز مدنظر مسوولان سازمان هست یا نیست؟ چه کسی مسئولیت مصرف داروی تقلبی کرونا در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان‌ها خواهد بود؟ و اساسا آیا سازمان غذا و دارو در ماه‌های اخیر نقشی برای خود به عنوان متولی کیفیت محصولات دارویی و احراز اطمینان از اصالت و کیفیت محصولات دارویی تولیدی و وارداتی قائل هست یا نه؟

نمی دانیم اما خوب است مسوولان وقت سازمان غذا و دارو در این باره شفاف‌سازی کنند، در حالیکه کمپانی های خارجی تولید کننده این
داروها در کشور دفتر دارند و نماینده رسمی معرفی کرده‌اند و امکان مذاکره مستقیم با آنها برای خرید داروی اصل و با کیفیت وجود دارد و در حالیکه این شرکتها در عمده موارد مشکلی برای تامین دارو برای ایران نداشته اند و ندارند، با چه استدلال و بهانه ای مجوز واردات داروهای فوق به شرکتهای نامعتبر فوریتی داده شده است؟
 
کد مطلب : ۱۰۷۶۷
نام شما

آدرس ايميل شما