۰

چرا واکسن برکت از مطالعه اثربخشی واکسن‌ها بازمانده است؟

تاریخ انتشار :
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۴
کد مطلب : ۱۰۷۵۳
چرا واکسن برکت از مطالعه اثربخشی واکسن‌ها بازمانده است؟
سالم‌خبر: اگرچه نتایج اعلام شده مطالعه اثرگذاری واکسن‌ها بر روی 380 هزار ایرانی از سوی وزیر اسبق بهداشت واکنش های متفاوتی را در پی داشته است اما فرای موضوع اثربخشی واکسن سینوفارم در ابتلا به ویروس کرونا به میزان 5 درصد، سوالی که در این میان مطرح است اینست که شاخص های گزینش واکسن برای انجام مطالعات اثرگذاری برچه اساسی بوده که تنها واکسن های آسترازنکا، سینوفارم و اسپوتنیک انتخاب شده اند. به جز فراوانی تعداد و واردات انبوه واکسن سینوفارم و تعداد محدودی واکسن آسترازنکا، گزینش واکسن اسپوتنیک آن هم با آگاهی بر اینکه واردات و تولید این واکسن به هر دلیلی از همان بدو آغاز واکسیناسیون در کشور متوقف ماند و به تاریخ پیوست، جای سوال دارد.

ای سوال مطرح است که با وعده ی محقق نشده‌ی تولید 50 میلیون دوز واکسن برکت در شهریورماه سال جاری و حتی برنامه ریزی برای صادرات آن به جهان و اجرای فاز سوم مطالعات بالینی آن در سراسر کشور چرا جایگیری این واکسن در میان واکسن های مورد مطالعه اثرگذاری واکسن ها مغفول ماند؟
 
کامران باقری لنکرانی، وزیر اسبق بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی شیراز درخصوص نامه منتشر شده از سوی مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت اظهار داشت: این پژوهش از سوی مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت بر روی 388 هزار نفر در استان فارس برای مقایسه بین دریافت کنندگان دو دز واکسن کرونا و افرادی که واکسن دریافت نکرده‌اند انجام شده است. 

وی ادامه داد: همزمانی ورودی‌های این تحقیق یکسان نبوده است به طور مثال تحقیق روی واکسن اسپوتنیک زمانی صورت گرفت که هنوز واریانت دلتا وارد کشور نشده بوده است و مطالعه واکسن سینوفارم برای زمانی است که واریانت دلتا وارد کشور شده است. به همین دلیل از این نظر در شرایط یکسانی نبوده‌اند.

اگرچه لنکرانی درباره چرایی نبود واکسن برکت در این مطالعه اظهار داشته است که در آن زمان تعداد دریافت کنندگان واکسن برکت اندک بوده و قابلیت تحقیق بر روی آن وجود نداشته است اما در بخشی از سخنان خود اظهار داشته است که در این مطالعه مشخص شده است که حتی در شرایط شیوع واریانت دلتا که در در ماه‌های اخیر بوده واکسن سینوفارم شانس مرگ و میر و شانس بستری شدن را تا حد قابل قبولی کاهش داده است. بدین معنا که حتی اثربخشی واکسن ها در دوره ی شیوع واریانت دلتا نیز هنوز ادامه داشته است؟

دوره ای از پروسه ی انجام این مطالعه که می توانست اثربخشی واکسن برکت در شرایط شیوع واریانت دلتا حداقل مورد بررسی قرار گیرد. 

وزیر اسبق بهداشت ادامه داد: در این مطالعه مشخص شد حتی در شرایط شیوع واریانت دلتا که در ماه‌های اخیر بوده واکسن سینوفارم شانس مرگ و میر و شانس بستری شدن را تا حد قابل قبولی کاهش داده است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد: آنچه در بیماری‌های عفونی اهمیت دارد صرفا ابتلا نیست بلکه بستری شدن و مرگ و میر ناشی از بیماری است که واکسن سینوفارم در کاهش این موارد موثر است.

لنکرانی با بیان اینکه هنوز مطالعات درباره تزریق دز سوم سینوفارم محدود است افزود: در اغلب کشورها تزریق دوز سوم برای گروه‌های پرخطر توصیه شده است و تزریق آن را شش ماه بعد از تزریق دز دوم قرار داده‌اند.

*نتایج مطالعه‌ای که اخیرا بر روی 388 هزار نفر از ساکنین استان فارس در مقایسه بین دریافت کنندگان دو دوز واکسن کرونا و افرادی که واکسن دریافت نکرده‌اند به شرح زیر است:
کد مطلب : ۱۰۷۵۳
نام شما

آدرس ايميل شما