۰
حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در گفت‌وگو با سالم‌خبر:

تزریق واکسن سینوفارم به 12 تا 18 ساله‌ها منعی ندارد

تاریخ انتشار :
سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۹
کد مطلب : ۱۰۶۴۱
تزریق واکسن سینوفارم به 12 تا 18 ساله‌ها منعی ندارد
سالم‌خبر:  ۱۲ میلیون کودک دوز اول واکسن خود را در آمریکا تزریق کرده‌اند؛ آنها از لحاظ درصد تزریق واکسن از ما جلوتر هستند و اگر ما عقب‌ بیفتیم پاندمی ویروس در کشور ما ادامه‌دار خواهد شد و ما باید منتظر پیک‌های بعدی و جهش‌های ویروس باشیم.

حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در گفت‌وگو با سالم‌خبر درباره واکسن تزریقی به کودکان و نوجوانان گفت: مقاله کارآزمانیی بالینی واکسن سینوفارمی منتشر شده است. در کشور چین و امارات مطالعه‌ای در زمینه‌ی واکسیناسیون کودکان ۳ تا ۱۷ سال انجام شده است ضمن آنکه در کشور کوبا نیز مطالعه‌ای در زمینه کودکان بالای ۳ سال انجام شده و مرحله کلینیکال ترایال آن نیز انجام شده اما هنوز مقاله آن منتشر نشده است .
 
وی با اشاره به اینکه تاکنون در کشور آمریکا، ۱۲ میلیون کودک دوز اول واکسن خود را تزریق کرده‌اند، عنوان کرد: در کشورهای اروپا نیز تعداد بسیاری از نوجوانان از ۱۲ تا ۱۸ سال
واکسن را دریافت کرده‌اند. درحال حاضر هر واکسنی که مورد تایید باشد باید تزریق شود طبق اعلام انجمن متخصصین اطفال در کشور آمریکا هر واکسنی که توسط FDA تایید شده باشد برای افراد ۱۲ تا ۱۸ سال مناسب است .
 
جماعتی درباره تزریق واکسن سینوفارم برای کودکان گفت: واکسن سینوفارم هم تاییدیه سازمان بهداشت جهانی و هم تاییدیه وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروی ایران را دارد و تزریق آن برای افراد ۱۲ تا ۱۸ سال منعی ندارد. بخشی از جامعه کشور ما دانش آموزان هستند اگر ما نتوانیم این بخش از جمعیت کشور را واکسینه کنیم پاندمی در ایران کنترل نخواهد شد اگر کودکان واکسن را تزریق نکنند منجر به  چرخ‌خوردن ویروس در جامعه و خانواده خود می‌شوند و در نهایت ما نیز شاهد پیک‌های بعدی کرونا خواهیم بود. 
 
وی در ادامه گفت: کارآزمایی بالینی واکسن سینوفارم به پایان رسیده است و این واکسن براساس پروتکل واکسیناسیون در کشور استفاده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ما در کارآزمایی بالینی این واکسن ورود پیدا نکردیم اما  کارآزمایی بالینی این واکسن در چین امارات و کوبا انجام شده است. 
 
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا همچنین افزود: باتوجه به اینکه ۱۲ میلیون کودک دوز اول واکسن خود را در آمریکا تزریق کرده‌اند؛ از لحاظ درصد تزریق واکسن از ما جلوتر هستند و اگر ما عقب‌تر از آنان باشیم پاندمی ویروس در کشور ما ادامه‌دار خواهد شد و ما باید منتظر پیک‌های بعدی و جهش‌های ویروس باشیم.
 
جماعتی عنوان کرد: درحال حاضر واکسن فایزر که در آمریکا به بزرگسالان تزریق می‌شود به کودکان نیز تزریق می‌شود. طبق اعلام سازمان غذا و دارو هر واکسنی که برای بزرگسالان استفاده میشود تزریق آنها را کودکان نیز منعی ندارد. نتایج مطالعات انجام شده در کشورهای مختلف برای آن است که ما میزان ایمنی‌زایی واکسن را بسنجیم و از عوارض آن مطلع شویم که باتوجه به این مطالعات این واکسن عوارض جدی برای کودکان ندارد بنابراین
سازمان غذا و داروی هر کشور می‌تواند براساس استراتژی بهداشتی خود هر واکسنی را که در نظر دارد مورد استفاده قرار دهد. 
 
وی با تاکید بر اینکه در کشور ما نیز هر واکسنی که توسط سازمان غذا و دارو تایید شود، تزریق می‌شود اظهار کرد: واکسن‌های سینوفارم یا کووپارس یا برکت که سازمان غذا و دارو برای بزرگسالان تایید کرده را می‌توانیم آنها را به سنین ۱۲ تا ۱۸ سال تزریق کنیم.
 
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا درباره وجود مخالفتها در زمینه تزریق واکسن سینوفارم به نوجوانان تصریح کرد: همیشه در همه کشورها یکسری از افراد مخالف هستند به عنوان مثال در  کشور آمریکا در مورد واکسن آنفلوآنزا کمپین ضدواکسن ایجاد کرده‌اند. این موضوع، موضوعی علمی نیست به معنای دیگر این گفته‌ها کشمکش‌های فکری و اعتقادی است ضمن اینکه برخی از افراد به طور کلی به تزریق واکسن اعتقادی ندارند. با توجه به اینکه بیماری کرونا مرگ و میرهای فراوانی داشته و ملاحظه کردند
که مردم دیگر به صحبتهایشان توجهی نمی‌کنند حال درباره واکسن نوجوانان صحبتهایی را مطرح می‌کنند. 
 
جماعتی همچنین افزود: برخی از این دسته از افراد معتقدند که واکسن نباید تزریق شود و همه افراد به کرونا مبتلا شوند و حال که دیدند موفق نشدند به این سو روی آورده‌اند.
 
وی در واکنش به سخنانی نظیر تزریق واکسن دیگری جز سینوفارم به دلیل حساسیت بیشتر بر روی نوجوانان و کودکان گفت: ما واکسن بهتر یا بدتر نداریم هر واکسنی که مورد تایید باشد ما آن را واکسن خوبی می‌دانیم. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی واکسنی که بیش از ۵۰ درصد ایمنی زایی در فرد ایجاد کند و عوارض کمی داشته باشد واکسن‌ خوبی به شمار می‌آید.
 
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در ادامه گفت: واکسن سینوفارم ۷۸ درصد اثربخشی دارد به نسبت ۵۰ درصد که حداقل اثربخشی است این واکسن خوب است و طبق نتایج به دست آمده عوارض جدی به دنبال ندارد ضمن اینکه تعداد بسیار کمی دچار عارضه می‌شوند.
 
وی
درباره تزریق واکسن‌های تک دوز عنوان کرد: سن ۱۲ تا ۱۸ سال دو دوز واکسن سینوفارم را تزریق‌ می‌کنند. واکسن‌های تک دوز برای موارد خاصی مانند زنان باردار استفاده می‌شود که هدف فقط ایجاد ایمنی است. در برخی از کشورهای اروپایی فردی که به کرونا مبتلا شده و سطح آنتی‌بادی بدنش بالا رفته گفته می‌شود که شاید با تک دوز ایمنی ایجاد شود و به آنان فقط یک دوز واکسن را تزریق‌ می‌کنند اما به صورت روتین دو دوز واکسن تزریق می‌شود.
 
جماعتی درباره بازگشایی مدارس عنوان کرد: اگر میزان ایمنی جامعه را ۷۵ درصد درنظر بگیریم اگر ۷۵ درصد افراد واکسینه بشوند ایمنی جمعی به وجود می‌آید؛ باتوجه به اینکه دانش‌آموزان نیز جزو افراد واجد شرایط واکسن براساس پروتکل‌ها هستند ایمنی در آنان نیز به وجود خواهد آمد طبق زمان تعیین شده توسط وزارت بهداشت اگر تا اواسط آذرماه به این ایمنی دست یابیم بازگشایی مدارس مشکل جدی نیست .
کد مطلب : ۱۰۶۴۱
نام شما

آدرس ايميل شما