۰

توضیح سازمان غذا و دارو درباره علت کمبود واکسن آسترازنکا در ایران

تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۵
کد مطلب : ۱۰۶۰۶
توضیح سازمان غذا و دارو درباره علت کمبود واکسن آسترازنکا در ایران
سالم خبر: واکسن آسترازنکا را فقط از یک سری منابع مورد تایید می‌توانیم بیاوریم که آن منابع هم به ما حداکثر در حد یک تا ۲ میلیون واکسن می‌دهند.

به گزارش سالم خبر، حیدر محمدی معاون سازمان غذا و دارو در ارتباط با کمبود واکسن آسترازنکا در مراکز واکسیناسیون کشور گفت: ما آسترازنکا را فقط از یک سری منابع مورد تایید می‌توانیم بیاوریم که آن منابع هم به ما حداکثر در حد یک تا ۲ میلیون واکسن می‌دهند. بیشترین مقدار واکسن آسترازنکا که تا الان برای ما آمده، چیزی در حد ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز بود که از ژاپن آمد.  

او افزود: شاید آنقدر که مد نظرمان باشد و الان در مورد سینوفارم و برکت در اختیار ما قرار می‌گیرد، آسترازنکا در دسترس ما نباشد. اما این محدودیت‌ها همانطور که می‌دانید روز به روز کم می‌شود.  

محمدی گفت: اگر دقت کنید سیل ورود واکسن به کشور ما تقریبا بعد از ورود تولیدات داخلی بود. بسیاری از داروها به این صورت است. اگرچه این کاری غیراخلاقی در حوزه پزشکی است، اما شما تا زمانی که تولید داخلی ندارید، طرف خارجی منتظر می‌ماند که شما با آن‌ها مذاکره کنید و زمانی که می‌بیند تولید کرده‌اید، او از شما خواهش می‌کند بیایید و از من هم واکسن بخرید.

وی افزود: درحال حاضر ما در واکسن همچنان بی‌نیاز از واردات نیستیم اما قطعا با تولید داخل به زودی بی‌نیاز خواهیم شد.

 
کد مطلب : ۱۰۶۰۶
نام شما

آدرس ايميل شما