۰

نحوه ثبت‌نام اتباع خارجی برای واکسیناسیون کرونا 

تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۱
کد مطلب : ۱۰۵۴۸
نحوه ثبت‌نام اتباع خارجی برای واکسیناسیون کرونا 
سالم خبر: مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، فرایند واکسیناسیون اتباع را تشریح کرد.

به گزارش سالم خبر، حمیدرضا نجاری مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: بر اساس سند ملی واکسیناسیون وظیفه وزارت بهداشت این است که تمامی افرادی را که در کشور سکونت دارند و به نوعی خدمات مراقبت سلامت دریافت می‌کنند واکسینه کند. 

وی با اشاره به اینکه در مدت اخیر میزان واکسن قابل توجهی وارد کشور شده است، ادامه داد: واکسیناسیون اتباع خارجی که پرونده سلامت دارند و در واقع اتباع دارای مجوز محسوب می‌شوند از قبل هم انجام می‌شد که حدود ۸۰ هزار نفر از این افراد بر اساس گروه سنی و گروه آسیب‌پذیر نیز تاکنون واکسن دریافت کردند و این موضوع ادامه دارد.

نجاری با بیان اینکه اتباع دارای مجوز در کشور ما حدود یک میلیون نفر هستند، اظهار کرد: بر اساس مکانیسم سازمان بهداشت جهانی با همکاری کمیساریای عالی پناهندگان به کشورهایی که دارای تعداد قابل توجه اتباع هستند سهمیه واکسن تعلق می‌گیرد که ایران هم اقدامات و نامه‌نگاری‌های لازم را انجام داده است و قرار است تعداد قابل توجهی واکسن که بتواند پوشش‌دهی واکسیناسیون این افراد را تکمیل کند در اختیار ایران قرار گیرد، اما زمان این اتفاق هنوز تعیین نشده است. با ورود حجم مورد نظر واکسن، فرایند واکسیناسیون تسریع می‌شود اما الان هم واکسیناسیون اتباع متوقف نشده است.

مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درخصوص شیوه ثبت‌نام اتباع در سامانه salamat.gov.ir تصریح کرد: اتباع می‌توانند از طریق شناسه‌ای که دارند، اقدام به ثبت‌نام در سامانه کنند؛ زیرا این افراد برای دریافت خدمات مراقبت سلامت پیش از این هم به سیستم بهداشت و درمان کشور مراجعه کردند و اسامی آنها ثبت شده است و می‌توانند با همان شناسه هویتی که ثبت شده‌اند. اکنون هم برای ثبت نام واکسیناسیون اقدام کنند و در پایان فرایند تلقیح واکسن نیز گواهی انجام واکسیناسیون را دریافت می‌کنند.

نجاری ادامه داد: تخمین ما این است که میزان سهمیه واکسن سازمان بهداشت جهانی برای اتباع پاسخگوی نیاز اتباع قانونی باشد اما برای اتباع غیرقانونی نیز نامه‌نگاری‌هایی صورت گرفته که در مراحل بعدی واکسیناسیون اتباع فاقد مجوز قانونی تحت پوشش قرار گیرد.

او با تاکید بر اینکه این واکسن‌هایی که از سوی سازمان بهداشت جهانی به اتباع تعلق می‌گیرد رایگان است، اظهار کرد: این واکسن‌ها مجوز سازمان بهداشت جهانی را دارند و این‌گونه نیست که واکسن نامطلوب در اختیار اتباع قرار گیرد. واکسن اتباع هم از طریق سبد کووکس در اختیار کشورها قرار می‌گیرد ولی متفاوت از حجم خریداری شده کشورها برای شهروندانشان خواهد بود و به شکل اهدایی به اتباع تعلق می‌گیرد.

وی افزود: بر اساس سند ملی واکسیناسیون و بر اساس اصل عدالت و همچنین اصول پیشگیری از کووید۱۹ باید تمام افرادی که در کشورمان حضور دارند اعم از ایرانیان و اتباع خارجی واکسن دریافت کنند و این سیاست نظام و وزارت بهداشت است.
 
کد مطلب : ۱۰۵۴۸
نام شما

آدرس ايميل شما