۰
محمد عبده زاده، رئیس هئیت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران:

تصمیم‌گیری و سیاستگذاری مسوولان نخستین فاکتور در تامین به موقع داروست

تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۱ تير ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۵۱
کد مطلب : ۱۴۸۴۷
تصمیم‌گیری و سیاستگذاری مسوولان نخستین فاکتور در تامین به موقع داروست
سالم‌خبر: رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی، گفت: وقتی روند تولید و تامین دارو با عدم تخصیص به موقع ارز مختل می شود، زمان حیاتی درمان از دست می رود این در حالیست که ثبات در تصمیم گیری و سیاست گذاری مسئولان شاید اولین فاکتور در تامین به موقع دارو باشد.

محمد عبده زاده در خصوص مشکلات صنعت داروی کشور گفت: تولید و تامین دارو همواره متاثر از یک سری از عوامل است تا بتوانیم در زمان مورد نیاز، داروی کشور را تامین کنیم. بنابراین زمان در تولید و تامین دارو بسیار حیاتی است و اگر نتوانیم در زمان مناسب یک دارویی را به دست بیمار برسانیم شاید یک هفته تا حتی یک روز بعد دیگر برای آن بیمار قابلیت مصرف نداشته باشد.

وی در خصوص این موضوع که برخی مدعی هستند کمبود دارو پاییز گذشته مرتفع شده است افزود: وقتی صحبت از تامین به موقع دارو به میان می آید باید ببینیم کمبودهایی که ایجاد شد چه نتیجه ای در روند درمان بیماران داشت؟ چه استرسی به خانواده ها و حتی کادر درمان وارد کرد؟ زمان در روند
درمان بیماران بسیار حیاتی است.

عبده زاده با اشاره به اینکه تولیدکنندگان دارو برای در اختیار قرار دادن داروها در زمان حیاتی خود تمام تلاششان را می کنند ادامه داد: برای اینکه بتوانیم داروی مورد نیاز مردم را در زمان مناسب تامین کنیم یک سری الزامات داریم. برای مثال ثبات در تصمیم گیری و سیاست گذاری مسئولان شاید اولین فاکتور در تامین به موقع دارو باشد.

وی تصریح کرد: باید این ثبات در تصمیم گیری باشد تا بتوانیم مواد اولیه و مواد جانبی بسته بندی را تامین کنیم. این در حالی است که به عنوان یک داروساز وقتی برای تامین ارز مواد اولیه و مواد جانبی ماشین آلات خطوط تولید نسبت به ثبت سفارش اقدام می کنم باید ماه ها در انتظار تخصیص ارز منتظر بمانم.

ارز نیمایی فقط هزینه های ماده موثره را پوشش می دهد
رئیس سندیکای صاحبان داروهای انسانی ایران بیان داشت: میانگین نیاز ارزی ماهانه صنعت دارو در حدود ۲۵۰ میلیون دلار است که برای مثال تا اردیبهشت ماه، نیمی از این رقم یعنی ۱۲۰ میلیون دلار برای حدود سه تا چهار
ماه تخصیص یافت؛ یعنی یک سوم ارز این صنعت تخصیص داده شده است.

عبده زاده با اشاره به اینکه این حجم از تخصیص ارز به معنای این است که فقط یک سری از داروسازان ارز می گیرند و مابقی ارز دریافت نمی کنند افزود: متاسفانه بیشتر داروسازان کشور نقدینگی مورد نیاز برای تولید را در اختیار ندارند و همین موضوع باعث می شود نتوانند به موقع مواد اولیه خطوط تولید را تامین کنند.

وی افزود: عدم تامین به موقع منابع مالی با تاخیر دو تا سه ماهه مواد اولیه برای خطوط تولید همراه می شود. بنابراین تامین به موقع نیاز بازار دارو مختل می شود. از طرفی در تالاری که بانک مرکزی برای تولید دارو ارز اعلام کرده یا ارز با نرخ مصوب ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان نیست یا تامین آن با تاخیر همراه است.

این داروساز با اشاره به اینکه ارز نیمایی به کل زنجیره دارو تخصیص داده نمی شود تاکید کرد: در شرایطی دارو بر مبنای ارزی که به آن اختصاص داده می شود به صورت دستوری قیمت گذاری می شود که فقط برای ماده موثره آن ارز نیمایی می دهند. این در حالی است که
سایر هزینه‌های تولید دارو از جمله مواد جانبی و بسته بندی از طریق ارز آزاد برای داروساز محاسبه می شود.

وی با اشاره به مشکلات نقدینگی داروسازان ادامه داد: تولیدکننده‌ی دارو در هر قسمتی که نتواند نسبت به تامین ارز مورد نیاز خود اقدام کند روند تولید دارو مختل می شود. این درحالی است که همین داروسازان با عدیده ای از مشکلات ناشی از عدم بازگشت به موقع مطالبات خود از دانشگاه ها و مراکز دولتی روبه رو هستند.

افزایش روز افزون مطالبات از مراکز دولتی
عبده زاده با اشاره به مطالبات چند میلیارد تومانی شرکت های پخش به عنوان واسطه داروسازان و مجموعه های دولتی گفت: طلب شرکت‌های پخش نزدیک به ۱۵ همت از دانشگاه ها و مراکز درمانی دولتی است که به زنجیره تولید برنگشته است. نکته قابل توجه این است که بانک مرکزی هم وعده داده بود ۱۵ همت تسهیلات به زنجیره تولید دارو می دهد که بخش مهمی از آن تخصیص نیافته است.

وی افزود: البته دریافت تسهیلات هم ۲۳ درصد هزینه مالی به شرکت ها تحمیل می کند. این هزینه مضاعف
را چه کسی باید بپردازد؟ تامین کننده باید برای دارویی که حداکثر ۲۵ درصد سود دارد بپردازد، هزینه ای که بخش دولتی باید با پرداخت به موقع معوقات خود می پرداخت.

این داروساز در خصوص شعار سال که رشد تولید و مهار تورم نام گرفته است بیان داشت: به عنوان تولیدکننده در شرایطی می توانم کالا را به همان بهایی بفروش برسانم که کمترین افزایش هزینه را داشته باشد. البته افزایش قیمت به هیچ عنوان برای تولید کننده ایده آل نیست. اصلا برای چه باید قیمت دارو بالا برود؟ اما وقتی می بینیم تمام عوامل تولید دارو یک به یک گران می شود و تحت کنترل دولت نیست، نمی شود انتظار داشت محصول نهایی نیز بدون تغییر قیمت عرضه شود.

رئیس سندیکای صاحبان داروهای انسانی افزود: با این شرایط اگر قیمت دارو متناسب با نرخ بازار به روز نشود تولیدکنندگان نمی توانند تولید را ادامه دهند. عدم رفع مشکلات تولیدکنندگان هم نتیجه ای جز کمبود دارو ندارد. کمبود دارو در نهایت به واردات دارو با چند برابر قیمت منتهی می‌شود.

 
کد مطلب : ۱۴۸۴۷
نام شما

آدرس ايميل شما