۰
حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت :

شک داریم دولت بتواند به موقع بیمه‌ها را حمایت کند و بودجه برساند

ذخایر استراتژیک برخی داروها با کمبود مواجه است
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۹ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۲
کد مطلب : ۱۲۹۷۳
شک داریم دولت بتواند به موقع بیمه‌ها را حمایت کند و بودجه برساند
سالم خبر: رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: برخی از کمبودهای دارویی هنوز جبران نشده و به‌رغم تاکید رئیس جمهوری بر ضرورت جلوگیری از هر گونه افزایش قیمت و کمبود دارو اما در حال حاضر با کمبود برخی داروها، آنتی بیوتیک‌ها و حتی سرم در کشور مواجه هستیم.

به گزارش سالم خبر؛ حسینعلی شهریاری با اشاره به طرح دارویار گفت: نگرانی مجلس و کمیسیون بهداشت این است که اگر دولت نتواند منابع مالی طرح را تامین کند و همه داروها را تحت پوشش قرار دهد مردم با مشکل جدی مواجه شوند و بر همین اساس هم بر روند اجرای آن نظارت خواهیم کرد تا ببینیم به چه نحوی می خواهند طرح را اجرا کنند تا پرداختی از جیب مردم کاهش یابد.

حسینعلی شهریاری در مورد اظهارات رئیس نظام پزشکی تهران مبنی بر اینکه مسیر غلطی را در پیش گرفته ایم و طرح دارویار
قابل اعتماد نیست، گفت: مجلس بارها اعلام کرد که دولت باید طبق مصوبه مجلس به گونه ای برنامه ریزی کند که قیمت دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی نسبت به شهریور 1400 افزایش نیابد و بر همین اساس هم منابعی را در بودجه پیش‌بینی کرد.

وی افزود: در این رابطه وزارت بهداشت ورود و طرح دارویار را اجرایی کرد تا از طریق بیمه ها منابعی پیش بینی و طرح را عملیاتی کند اما هنوز تعداد قابل توجهی از داروها به ویژه داروهای جدید و وارداتی مشمول این طرح نشده اند و علیرغم اینکه تصور می شود همه داروها تحت پوشش بیمه هستند اما درصد قابل توجهی از داروها تحت پوشش قرار نگرفتند به همین دلیل قیمت برخی داروها چندین برابر شده و بار زیادی بردوش مردم خواهد افتاد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس یازدهم ادامه داد: نگرانی مجلس و کمیسیون بهداشت این است
که اگر دولت نتواند منابع مالی طرح را تامین کند و همه داروها را تحت پوشش قرار دهد مردم با مشکل جدی مواجه شوند و بر همین اساس هم بر روند اجرای این طرح نظارت می کنیم تا ببینیم که به چه نحوی می خواهند طرح را اجرا کنند تا پرداختی از جیب مردم کاهش یابد.

شهریاری یادآور شد: متاسفانه برخی از کمبودهای دارویی هنوز جبران نشده و به‌رغم اینکه رئیس جمهوری چندین مرتبه بر ضرورت جلوگیری از هر گونه افزایش قیمت و کمبود دارو تاکید کرد اما در حال حاضر با کمبود برخی داروها، آنتی بیوتیک‌ها و حتی سرم در کشور مواجه هستیم.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: ممکن است ذخایر استراتژیک برخی داروها با کمبود مواجه شده باشد که در این رابطه به تازگی نامه ای را خطاب به وزیر بهداشت نوشتیم تا بررسی های لازم را در این راستا انجام
داده و در صورت کمبود ذخایر اقدامات عاجل و فوری را در دستور کار قرار دهد؛ هنوز برای ما صد در صد مشخص نیست که با توجه به تجربیاتی که در سیستم اجرایی کشور و سازمان برنامه و بودجه وجود دارد به موقع  بتوانند بیمه ها را حمایت و همه داروها را تحت پوشش  قرار دهند.

وی ادامه داد: مجلس 5 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه 1401 برای بیماران خاص پیش بینی کرد اما هنوز اختصاص داده نشده و به همین دلیل برخی از مسئولان حوزه بهداشت و درمان به دلیل وجود چنین ابهاماتی ممکن است در مورد اجرای طرح دارویار ابراز نگرانی کنند؛ امیدواریم مسئولان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو موضوع را به خوبی مدیریت و مشکلات و کمبودهای دارویی را رفع و داروهایی که تحت پوشش بیمه قرار نگرفتند را تحت پوشش قرار دهند تا مردم با مشکل مواجه نشوند.
کد مطلب : ۱۲۹۷۳
نام شما

آدرس ايميل شما