۰
سید روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک در گفت‌وگو با سالم‌خبر:

مقصر اصلی مشکل ترخیص و معطلی دارو؛ گمرک نیست

تاریخ انتشار :
سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۵
کد مطلب : ۱۲۴۶۳
مقصر اصلی مشکل ترخیص و معطلی دارو؛ گمرک نیست
سالم‌خبر: سخنگوی گمرک گفت: اگر دارو یا کالای سلامت‌محوری در گمرک معطل مانده و ترخیص نشده است به طور قطع این سازمان غذا و داروست که یکی از مراحل ترخیص و وظایف خود را انجام نداده است. اگر این تشریفات انجام شده باشد گمرک سریع اقدام به ترخیص دارو و کالا می‌کند.

 سید روح‌الله لطیفی در گفت‌وگو با سالم‌خبر در مورد‌ وجود مشکلاتی که منجر به عدم ترخیص کالاهای سلامت محور از گمرک
می‌شود اظهار کرد: مطابق قانون هر کالایی که دارای ثبت سفارش بوده، منشأ ارز آن را بانک مرکزی تایید کند و از سوی سازمان غذا و دارو تایید شود می‌تواند ترخیص شود. گمرک یک سازمان مجری است و اختیارات بیشتری ندارد و دادن تاییدیه برای محصولات سلامت محور با وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو است. اگر این تاییدیه‌ها داده شود، گمرک هیچ کالایی را حتی یک دقیقه نگه نمی‌دارد.

وی افزود: سازمان
غذا و دارو باید سلامت هرگونه دارو و محصولات سلامت محور را تایید کند و تاییدیه آنالیزی بدهد و علاوه بر آن از نظر ساخت محصول مشابه در داخل کشور نیز باید تاییدیه بدهد. در غیر این صورت گمرک نمی‌تواند کالا را ترخیص کند.

سخنگوی گمرک تصریح کرد: اگر کالایی ترخیص نشده به طور قطع  سازمان غذا و دارو یکی از این مراحل را انجام نداده یا صاحب کالا تعهدات خود را انجام نداده است. اگر تشریفات قانونی
انجام داده شده باشد گمرک اقدام به ترخیص کالا می‌کند.

لطیفی با تاکید بر اهمیت ترخیص دارو و کالاهای ضروری در گمرک گفت: در مورد داروهای ضروری مصوبه وجود دارد که با حداقل اسناد و با حمل یک سره ترخیص شوند. یعنی تنها امضای نماینده سازمان غذا و دارو را نیاز دارد و با یک صورتجلسه گمرک کالا خارج می‌شود. داروها و واکسن‌های کرونا به این شکل ترخیص شدند. در سریع‌ترین زمان ممکن هم باز این سازمان
غذا و دارو است که تعیین کننده است.

وی اضافه کرد: در مورد بعضی کالاها ممکن است کد رهگیری بانک یا ثبت سفارش نداشته باشند. ثبت سفارش باید از قبل انجام شده و سازمان غذا و دارو تاییدیه آن را بدهد. در غیر این صورت اصلا به گمرک اظهار نمی‌شود. گمرک حساسیت زیادی دارد که کالاهای ضروری و سلامت محور را در صورت تایید وزارت بهداشت در اسرع وقت ترخیص کند. بنابراین از طرف گمرک مشکلی نیست.
 
کد مطلب : ۱۲۴۶۳
نام شما

آدرس ايميل شما