۰
سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت و درمان:

غربالگری‌های دوران بارداری حذف نشده است

تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۲
کد مطلب : ۱۲۱۹۴
غربالگری‌های دوران بارداری حذف نشده است
سالم‌خبر: معاون درمان وزارت بهداشت و درمان گفت: هجمه‌هایی درباره غربالگری پیش از زایمان اتفاق، مبنی بر اینکه قرار است غربالگری حذف شود، افتاد که اینگونه نیست. غربالگری اصلا حذف نشده، فقط مقداری تخصصی‌تر شده است.

سعید کریمی در نشست خبری وزارت بهداشت به مناسبت هفته ملی جمعیت همچنین افزود: اگر پدر و مادر خود درخواست و تمایل به انجام غربالگری داشته باشند، به پزشک متخصص مراجعه می‌کنند و باتوجه به صحبتی که با آنها می‌شود و ریسکی که وجود دارد، وارد پروسه غربالگری می‌شوند. بنابراین غربالگری اصلا حذف نشده، فقط مقداری تخصصی‌تر شده است.

وی ادامه داد: نگرانی که مطرح می‌شود مبنی بر اینکه غربالگری حذف شده و قرار است تعداد زیادی فرزند معلول متولد شوند و ... نادرست است و اینطور نیست. غربالگری کاملا قابل انجام است.

کریمی تصریح کرد: در عین حال توصیه‌هایی که مبنی بر انجام غربالگری انجام می‌شد و به دنبال آن ناراحتی‌هایی که برای پدر و مادر ایجاد می‌شد و خانواده‌ها تا پایان بارداری نگران بودند که نکند که فرزند من معلول باشد، مقداری از آن فضای سنگین فاصله می‌گیریم، وگرنه
غربالگری حذف نشده است.

وی درباره غربالگری در بارداری‌های پرخطر با توجه به افزایش سن ازدواج، گفت: یک عدد ۳۵ سالگی را به عنوان بارداری پرخطر در نظر گرفته‌ایم. در حالی که اینطور نیست و بسیاری از مادرانی که در سنین بالاتر هم هستند، می‌توانند فرزند سالم داشته باشند. باید توجه کرد که خود کلمه پرخطر برای مادر استرس ایجاد می‌کند و ممکن است انگیزه زوجین را برای فرزندآوری بعد از ۳۵ سالگی کم کند. در نتیجه ما سعی می‌کنیم کلمه پرخطر را کمتر استفاده کنیم تا بار روانی برای زوجین کمتر شود.

معاون درمان وزارت بهداشت همچنین گفت: هدف همه ما این است که بتوانیم بحران پیری جمعیت و کاهش فرزندآوری را در اسرع وقت حل کنیم. عوامل این بحث بسیار متعددند و وزارت بهداشت هم به عنوان یکی از این عوامل که می‌تواند تسهیل‌گر بوده و کمک کند، در قانون جوانی جمعیت دیده شده و وظایفی برای وزارت بهداشت تعیین شده و قصد ما این است که به بهترین شکل قانون را اجرا کنیم. حتی بیش از این تلاش می‌کنیم که با امکاناتی که وزارت بهداشت دارد، بتوانیم به رفع این مشکل کمک کنیم. فکر می‌کنم که مهمتر از بحث جمعیت در کشور وجود ندارد، زیرا
بحث سرمایه انسانی است. زمانیکه کشورمان پیر شود، در همه زمینه‌ها کشور دچار آسیب می‌شود. 

وی درباره تسهیلات حمایتی برای کاهش هزینه‌های درمان ناباروری و حمایت از زوج‌های نابارور، گفت: در زمینه تسهیلات حمایتی که در حوزه ناباروری پیش‌بینی شده، مهمترین کار بحث گسترش پوشش بیمه‌ای است. از آنجایی که در گذشته بحث کنترل جمعیت در برنامه وزارت بهداشت بوده است، هیچ یک از خدمات ناباروری تحت پوشش قرار نداشته است. درحالیکه اکنون که ریل تغییر کرده و هدف فرزندآوری و افزایش جمعیت است، مهمترین کار این است که بتوانیم خدمات درمان ناباروری و خدمات مربوط به افزایش جمعیت را تحت پوشش قرار دهیم. طی دو سه روز گذشته بیش از ۵ میلیون از جمعیت کشور را که هیچ پوشش بیمه‌ای نداشتند و جزو سه دهک کم برخوردار بودند، به صورت رایگان تحت پوشش بیمه‌ای قرار دادیم. بنابراین یک قدم بسیار بزرگ برداشته شد.

کریمی افزود: از طرفی تقریبا تمام خدماتی که در حوزه ناباروری ارائه می‌شود، مانند خدمات پاراکلینیک، سونوگرافی، IVF و...داروهایی که استفاده می‌شوند، آزمایش‌ها و جراحی‌ها و... تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.
 
کد مطلب : ۱۲۱۹۴
نام شما

آدرس ايميل شما