۰
علیرضا شه‌پرست، مدیرکل دفتر غذا و داروی وزارت صمت در گفت‌وگو با سالم‌خبر:

نه واردات دارو که ارزبری آن قرار است کاهش یابد

تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۱ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۳
کد مطلب : ۱۱۹۸۱
نه واردات دارو که ارزبری آن قرار است کاهش یابد
سالم‌خبر: مدیرکل دفتر غذا و داروی وزارت صمت در گفت‌وگو با سالم‌خبر گفت: موضوع مطرح شده در جلسه مربوط به تفاهم‌نامه علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با وزارت صمت کاهش واردات دارو نبود بلکه کاهش ارزبری و وابستگی ارزبری در حوزه ی دارو تا سال 1404 بود.

علیرضا شه‌پرست در واکنش به خبر منتشر شده مبنی بر نصف شدن واردات دارو توضیح داد: موضوعی که در جلسه مربوط به تفاهم‌نامه بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با وزارت صمت مطرح شد به شکل دیگری در رسانه‌ها منعکس شد. این تفاهم‌نامه در جهت حفظ و ارتقای نفوذ فناوری در صنعت غذا و دارو بوده و شامل ۶ حوزه می‌شود. یکی از اهداف آن طراحی سند جامع تحول صنعت غذا و دارو بود که در یکی از این سندها هدف‌گذاری برای سال ۱۴۰۴ برای کاهش ارزبری دارو به میزان ۵۰ درصد مطرح شده است.

وی افزود: صنعت دانش‌بنیان این پتانسیل
را دارد که صادرات را افزایش داده و ارزبری را کاهش دهد. بسیاری از برنامه‌های عملیاتی اهداف کمی ندارند که بتوان آنها را اندازه‌گیری کرد. ما در این زمینه اهداف کمی تعیین کرده‌ایم که برای مثال صادرات دارو را تا سال ۱۴۰۴ به ۴۰۰ میلیون دلار برسانیم و بتوانیم در همین مدت زمان ارزبری حوزه دارو را ۵۰ درصد کاهش دهیم. در واقع کاهش ارزبری که در این تفاهم‌نامه به آن اشاره شده با کاهش واردات متفاوت است.

مدیرکل دفتر صنایع غذا و داروی وزارت صمت گفت: تیتر رسانه‌ها این بود که واردات دارو کاهش پیدا می‌کند. امروز ارزبری دارو حدود ۲ میلیارد دلار است. ۶۵ تا ۷۰ درصد آن مربوط به واردات فرم نهایی دارو بوده و ۳۰ درصد مربوط به مواد اولیه است. بحث بر این است که اگر به حوزه دانش‌بنیان مانند تولید داروهای زیست‌فناوری شود می‌توان این ارزبری را کاهش داد. برای مثال داروی
فاکتور ۸  که همه نیاز به آن در داخل کشور تامین می‌شود؛ سالانه از خروج ۵۰ میلیون دلار جلوگیری می‌کند.

وی تصریح کرد: بنابراین موضوع کاهش واردات نیست بلکه کاهش ارزبری و وابستگی ارزی در حوزه دارو تا سال ۱۴۰۴ است.

شه‌پرست در ادامه بیان کرد: ۹۷ درصد از نیاز کشور به دارو از طریق تولید داخل تامین می‌شود و ۳ درصد وارداتی است. این ۳ درصد ۷۰ درصد از ارز دارو را به خود اختصاص داده است. بنابراین هدف‌گذاری انجام شده قابل تحقق است. اگر ما به سمت توجه به تولید  داروهای با فناوری بالا بطور مثال حوزه زیست‌فناوری برویم می‌توان آن را محقق کرد. البته کار آسانی نیست و نیاز دارد که همه دستگاه‌های مربوطه کنار هم برای این هدف تلاش کنند. ظرفیت کاهش ارزبری دارو وجود دارد اما احتیاج به کار مستمر دارد. وظیفه ما در وزارت صمت این است که بتوانیم صنایع این حوزه را تقویت
کنیم که بسته به نوع تولید دارو انواع مختلفی از حمایت را می‌طلبد.

وی درباره‌ی چگونگی حضور و فعالیت سازمان غذا و دارو  در این تفاهم‌نامه، گفت: ما همکاری‌های سه‌جانبه‌ای را با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان غذا و دارو داریم. حوزه‌ها تفکیک شده است و تعارضی وجود ندارد. سازمان غذا و دارو هم همکاری‌های مشترکی را با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دارد. ما جلسات مشترکی خواهیم داشت که هم افزایی ایجاد شود و تقابلی بین دو حوزه وجود ندارد.

شه‌پرست با بیان اینکه هدف همه فعالان در حوزه سلامت ارتقا کمی و کیفی صنعت در همه ابعاد در راستای ارتقای سلامت جامعه است و قطعا با همه حوزه ها در این خصوص هم افزایی و همکاری خواهیم داشت، اظهار داشت: ما در حوزه خود به صنایعی که می‌خواهند دانش‌بنیان شوند یا شرکت‌های دانش‌بنیانی که می‌خواهند
صنعتی شوند می پردازیم و آنها هم در حوزه رگولاتوری و نظارت عالیه کار می‌کنند و همکاری‌های خود را با معاونت علمی دارند. به صورت سه‌جانبه هم این همکاری را خواهیم داشت و این ابتدای راه است. بنابراین این موضوع به معنای تقابل، موازی کاری یا ورود به حوزه یکدیگر نیست.

وی همچنین در پاسخ به اینکه آیا برای تامین مواد اولیه تولید این میزان دارو تمهیداتی اندیشیده شده یا خیر خاطرنشان ساخت: این تفاهم‌نامه از جنس سیاست‌گذاری و راهبردگذاری بوده و کلان است و باید در ذیل آن برنامه‌های عملیاتی هم داشته باشیم. بنابراین در تفاهم‌نامه به جزییات پرداخته نشده است. در حوزه مواد اولیه هم کار شده و تلاش شده تا از شرکت‌های دانش‌بنیانی که در حوزه تولید مواد دارویی کار می‌کنند هم حمایت کنیم تا بتوانیم مشکلاتی که وجود دارد را حل کنیم.
 
 
 
کد مطلب : ۱۱۹۸۱
نام شما

آدرس ايميل شما