۰
سید علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

باید برای وضعیت اومیکرون در کشور بدترین سناریو را در نظر گرفت

تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۲ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۲۴
کد مطلب : ۱۱۳۳۲
باید برای وضعیت اومیکرون در کشور بدترین سناریو را در نظر گرفت
سالم‌خبر: رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: از زمان شیوع کووید پیش بینی ما بر بدتر شدن اوضاع یا ظهور واریانت‌هایی بود که قدرت انتقال یا مقاومت بیشتری دارند که در نهایت ممکن است شاهد وخیم‌ترشدن بیماری باشیم بنابراین بهتر است که سناریوی بد را درنظر گیریم تا تفکر صحیحی داشته باشیم باید این موضوع را بپذیریم که کرونا ویروس بسیار هوشمندی است که بسیار جلوتر از ما در حال حرکت است و متاسفانه از ضعف‌ها و عدم هماهنگی های موجود در دنیا و سیاست‌های غلط برخی از کشورها درحال سوءاستفاده است بنابراین ما باید به این موضوع توجه بسیاری داشته باشیم.

سید علیرضا ناجی، درباره وضعیت فعلی کشور در مقابله با بیماری کرونا گفت: هم‌اکنون دغدغه مردم، حضور دانش آموزان در مدارس است این درحالیست که وزارت آموزش و پرورش اعلام می‌کند که
مدارس باید با رعایت پروتکل‌ها بازگشایی شوند. اگرچه از سویی نیز یونسکو مطرح کرده که اگر شرایط برقرار شود دانش آموزان باید به مدرسه بروند و از دلایل آشکار این اعلام آموزش و پرورش را می‌توان به برهم‌خوردن شیوه آموزشی ازبین رفتن بلوغ اجتماعی میان دانش آموزان اشاره کرد.
 
وی در ادامه عنوان کرد: اما آنچه دراین باره بسیار مهم به نظر می‌رسد اینست که اینگونه بازگشایی مدارس در بسیاری از کشورها امکان پذیر نیست متاسفانه کشور ما نیز جزو این دسته محسوب می‌شود؛ اگر شرایط ویژه‌ای همچون فضای کلاس‌ها و تعداد دانش آموزان مهیا بود بله امکان‌پذیر بود اما اینکه چه میزان میتوانیم تست داشته باشیم یا اینکه چه میزان میتوانیم پایش علائم بالینی هم در خانه‌ها و هم در مدارس داشته باشیم نیز امری مهم در اجرای آن تلقی می‌شود.
 
رئیس مرکز تحقیقات ویروس
شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین افزود: ترافیک، رفت و آمد دانش آموزان از خانه به منزل و از منزل به داخل مدارس مورد بسیار مهمی است. همچنین تست‌های PCR، کووید را نشان می‌دهند هم اینکه امیکرون باشد را تشخیص می‌دهند اما برای اینکه بگوییم کووید مثبت امیکرون هست یا نیست تست‌های اختصاصی وجود دارد.
 
ناجی با اشاره به اینکه امیکرون سرعت انتشار بالا و ایمن گریزی دارد، گفت: دلتا نیز جز واریانت‌هایی بود که تمام کشور را به سرعت فرا گرفت و من از همان روزهای نخست نگران این موضوع بودم که  امیکرون و دلتا با یکدیگر بچرخند هرچند درآمیختگی امیکرون و دلتا یک واقعیت غیرشایع باشد اما در هر صورت این احتمال وجود دارد؛ این روزها صحبت بسیاری درباره دمیکرون می‌شود نه سویه و نه یک واریانت‌ ژنتیکی است بلکه ترکیبی از دو سویه هستند.

وی همچنین افزود:
از زمان شیوع کووید پیش بینی ما بر بدتر شدن اوضاع یا ظهور واریانت‌هایی بود که قدرت انتقال یا مقاومت بیشتری دارند که در نهایت ممکن است شاهد وخیم‌ترشدن بیماری باشیم بنابراین بهتر است که سناریوی بد را درنظر گیریم تا تفکر صحیحی داشته باشیم باید این موضوع را بپذیریم که کرونا ویروس بسیار هوشمندی است که بسیار جلوتر از ما در حال حرکت است و متاسفانه از ضعف‌ها و عدم هماهنگی های موجود در دنیا و سیاست‌های غلط برخی از کشورها درحال سوءاستفاده است بنابراین ما باید به این موضوع توجه بسیاری داشته باشیم.

ناجی با بیان اینکه امروزه دنیا و همه مردم باید متوجه شوند که این روش مقابله با کووید صحیح نیست، عنوان کرد: همه ما به منظور مبارزه با کووید در یک کشتی نشسته‌ایم اگر کشتی غرق شود همه ما با هم هستیم پس مخالفان واکسن نیز باید درتفکرات خود تجدیدنظر کنند.
 
کد مطلب : ۱۱۳۳۲
نام شما

آدرس ايميل شما