۰
مینو محرز،‌متخصص عفونی و از مسئولان ارزیابی علمی واکسن برکت:

بدقولی‌های تولید و توزیع به گروه علمی واکسن برکت ربطی ندارد

تاریخ انتشار :
شنبه ۱۱ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۵۵
کد مطلب : ۱۱۳۱۹
بدقولی‌های تولید و توزیع به گروه علمی واکسن برکت ربطی ندارد
سالم‌خبر: مینو محرز،‌متخصص عفونی و از مسئولان ارزیابی علمی واکسن برکت گفت: همچنان از واکسن برکت دفاع می‌کنم،‌از لحاظ علمی این واکسن موثر و بی‌عارضه است،‌ خودم باورش دارم که سه دوز از برکت را تزریق کردم،‌ بدقولی‌های تولید و توزیع به گروه علمی ربطی ندارد.

محرز همچنین ادامه داد: به خاطر حجم زیاد تولید واکسن در دنیا،‌ و اینکه برخی از مواد تولید واکسن وابسته به عواملی هست،‌ مشکلاتی در روند تولید پیش آمد،‌اما این مسائل ربطی به اعتبار علمی واکسن برکت ندارد.

وی در مورد آینده ای که با کرونا
می توان متصور بود اظهار داشت: وضعیت امیدوارکننده نیست،‌ ویروس کرونا مدام تغییر ماهیت می‌دهد و حتی قوی‌تر هم می‌شود و این مساله نگران‌کننده است.

محرز اضافه کرد: متاسفانه برخی‌ها استفاده از ماسک را فراموش کرده‌اند و این خیلی خطرناک است. هنوز هم مهم‌ترین توصیه‌ها برای پیشگیری از کووید استفاده از ماسک،‌ شست و شوی دست‌ها و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی است. علاوه بر این‌ها واکسن هم اثرگذازی ثابت‌ شده‌ای برای جلوگیری از مرگ و میر دارد،‌اما سه روشی که گفته شد مهم‌ترین عوامل پیشگیری
است که اخیرا می‌بینیم رعایت این پروتکل‌ها کمتر شده است.

وی در مورد وضعیت همه‌گیری و شیوع اومیکرون تصریح کرد: اومیکرون بابت سرعت انتقال بالایی که دارد، در حال گسترش در دنیاست،‌ مرگ و میر سویه اومیکرون به نسبت سویه دلتا بسیار پایین است اما چون تعداد زیادی از افراد جامعه را مبتلا می‌کند، می‌تواند برای برخی‌ها از جمله کسانی که واکسن نزده‌اند خطر مرگ داشته باشد. بر همین اساس چون استقبال از واکسن در آمریکا به نسبت اروپا کمتر بوده، تعداد مرگ و میرهای کرونا در آمریکا این روزها به شدت افزایش یافته
است./خبرآنلاین


محرز همچنین به وضعیت شیوع اومیکرون در کشور اشاره کرد و گفت: اگر رعایت پروتکل‌های بهداشتی فراموش شود، همان مشکلات پیک‌های سابق پیش خواهد آمد، متاسفانه برخی‌ها استفاده از ماسک را فراموش کرده‌اند، درحالی‌که هنوز هم ماسک، شستن دست‌ها و توجه به فاصله اجتماعی مهم‌ترین فاکتورهای پیشگیری از ابتلا به کرونا محسوب می‌شود.

وی افزود: تجربه دنیا نشان داده کسانی که واکسن زده‌اند کمتر دچار مرگ و میر ناشی از ابتلا به اومیکرون شده‌اند، پس توصیه می‌شود حتما کسانی که واکسن نزده‌اند
اقدام کنند و واکسن‌زده‌ها هم نسبت به زدن دوز سوم حتما هر چه زودتر پیگیر باشند. اما به نظر می‌رسد با توجه به وضعیتی که در پیک پنجم داشتیم،‌ فعلا آمار مرگ و میرها پایین باشد.

محرز با اشاره به پیک پنجم همچنین تصریح کرد: در پیک پنجم واقعا وضعیت وحشتناکی را پشت سر گذاشتیم،‌ شخصا طی ۴۵ سال کار طبابت آن‌قدر جواز فوت صادر نکرده بودم که در آن ایام انجام دادم، بدترین تجربه بود و متاسفانه فوتی‌های زیادی داشتیم،‌ با توجه به آن میزان از ابتلا، در حال حاضر آمارها پایین است.
 
 
کد مطلب : ۱۱۳۱۹
نام شما

آدرس ايميل شما