۰
سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور:

وزارت بهداشت درک درستی از شدت بحران کرونا نداشت

تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۱۵
کد مطلب : ۱۱۰۳۶
وزارت بهداشت درک درستی از شدت بحران کرونا نداشت
سالم‌خبر: رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: هشدارهای لازم درباره‌ی تهدیدات کرونا برای کشور به نیروهای مسلح و وزارت بهداشت اعلام شد. نیروهای مسلح این هشدار را جدی گرفته و از آمادگی خوبی برای مقابله با کرونا برخوردار بودند اما وزارت بهداشت درک درستی از شرایط و شدت بحران در بخش کشوری نداشت به همین دلیل نیز آمادگی هم نداشت.

سردار غلامرضا جلالی در ویپه برنامه تلویزیونی ثریا تصریح کرد: متاسفانه نظام سلامت ما غیر از آنکه در بخش‌های دیده‌بانی زیستی در برابر کرونا ضعف داشت از درک درستی از شرایط و شدت بحران برخوردار نبود و آمادگی چنین شرایطی را نداشت.

وی گفت: با توجه به اینکه یکی از وظایف سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه زیستی، رصد و پایش تهدیدات است ما از سال 90، قرارگاه پدافند زیستی را سازماندهی و تشکیل دادیم که در همین ارتباط، رزمایش و طرح های بسیاری در حوزه آمادگی در برابر تهدیدات
زیستی انجام شد.

جلالی ادامه داد: برای نمونه در سال 96 یعنی دو سال قبل از شیوع ویروس کرونا، رزمایش پدافند زیستی را با سناریوی شیوع سویه ویروسی از خانواده کرونا در فرودگاه امام خمینی (ره) تمرین کردیم که در طی آن نقاط ضعف و قوت در حوزه آمادگی در برابر تهدیدات زیستی احصاء و به دستگاه‌های مسئول تذکر داده شد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه همزمان با انتشار اخباری مبنی بر شیوع ویروس کرونا در کشور چین، قرارگاه پدافند زیستی کشور با هدف اقدامات پیش‌بینی، پیشگیری و پیش‌کنشگری وارد عمل شد که طی آن شواهد و قرائن در مورد مشاهده ویروس کرونا را در کشور مورد رصد و ارزیابی قرار دادیم، تصریح کرد: در همین زمینه جلساتی با دوستان در بخش بهداشت و درمان کشور داشتیم. نکته اینجاست که در آن زمان آزمایشگاه های کشور فاقد کیت تشخیصی برای شناسایی و تشخیص ویروس کرونا بود و در هنگام بروز موارد مشکوک هم
بر سر اینکه آیا عوامل بروز بیماری، ویروس کرونا هست یا نه، اختلاف نظر وجود داشت.

جلالی ادامه داد: ما از ابتدای دی ماه، جلسات قرارگاه پدافند زیستی را به صورت رسمی تشکیل دادیم و تا انتهای بهمن ماه حدود 14 دستورالعمل هشداردهی و اقدامات پیشگیرانه در حوزه مقابله با تهدیدات زیستی به طور خاص ویروس کرونا تدوین و ابلاغ کردیم. اولین هشدار به نیروهای مسلح داده شد. همچنین هشدارهای لازم به وزارت کشور و قرارگاه‎های استانی و وزارت بهداشت ابلاغ شد. در همین رابطه جلساتی با مسئولان فرودگاه‌های کشور برگزار و احتمال ورود بیماری کرونا از طریق مرزهای هوایی گوشزد شد تا مراقبت‌های لازم انجام شود که در نهایت در روزهای منتهی به اسفندماه 98، نخستین موارد ناشی از ابتلا به ویروس کرونا کشف و رسما اعلام شد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه سازمان پدافند غیرعامل کشور برای اثبات ورود ویروس کرونا به کشور
نیازمند دو دسته دلیل بود، توضیح داد: در درجه اول نیازمند دلایل آزمایشگاهی بودیم و آزمایشگاه‌های ما فاقد کیت تشخیص ویروس کرونا بودند و بنابراین قدرت تشخیص نداشتند و در درجه دوم نیازمند دلایل حاصل از تحلیل اطلاعات بودیم. ما بر اساس تحلیل اطلاعات به این نتیجه رسیده بودیم که احتمال ورود ویروس به کشور وجود دارد و شروع به تدوین دستورالعمل‌های پیشگیرانه عملیاتی کردیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: متاسفانه نظام سلامت ما غیر از آنکه در بخش‌های دیده‌بانی زیستی در برابر کرونا ضعف داشت از درک درستی از شرایط و شدت بحران برخوردار نبود و آمادگی چنین شرایطی را نداشت.برای نمونه نخستین کیت تشخیصی آزمایشگاهی ویروس کرونا در اوایل بحران کرونا از سوی تیم شهید فخری زاده تولید شده و آماده بهره‌برداری بود ولی با وجود چرخه بوروکراتیک، استفاده از این کیت ها در ابتدا تایید نشد.
 
 
کد مطلب : ۱۱۰۳۶
نام شما

آدرس ايميل شما