ایران پتانسیل تولید دارو در فرصت زمانی کوتاه را دارد

8 تير 1399 ساعت 13:30

سالم خبر: مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به فرصت‌های ایجادشده در زمان شیوع کرونا و همچنین توانایی بالای متخصصان ایرانی گفت: کشور پتانسیل تولید هر دارویی را در فرصت زمانی کوتاه دارد.


سالم خبر: مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به فرصت‌های ایجادشده در زمان شیوع کرونا و همچنین توانایی بالای متخصصان ایرانی گفت: کشور پتانسیل تولید هر دارویی را در فرصت زمانی کوتاه دارد.
 
به گزارش سالم خبر از جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی،حسین وطن پور مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکیدر مراسم اختتامیه پنجمین دوره "Health MBA" جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: الان مراکز تحقیقاتی ما درحال فعالیت روی تولید دارو و واکسن کووید ۱۹ هستند و پیشرفت‌های خیلی خوبی در تولید مواد اولیه دارویی حاصل شده است. اگرچه هنوز داروی قطعی این بیماری تولید و معرفی نشده است اما درحال حاضر در تولید واکسن سه گروه دانش‌بنیان فعال هستند.  
 
وی با اعلام حمایت از ایده‌ های فناورانه و کارآفرینی حوزه سلامت، گفت: مساله اصلی کشور نبود بودجه و سرمایه نیست بلکه مساله اصلی نبود مدیریت صحیح و همچنین ضرورت ایجاد فرهنگ دغدغه‌مندی در بین قشر تحصیلکرده جامعه است.
 
وطن پور با بیان اینکه ایجاد دغدغه در بین افراد دارای تحصیلات عالی یک اتفاق مبارک در جامعه است، اظهار داشت: متاسفانه با وجود جمعیت بالای افراد تحصیل‌کرده و محقق در سطح دانشگاه‌های کشور، بخش عمده این افراد هیچ دغدغه‌ای نسبت به مسائل محیطی جامعه ندارند.
 
وی با اشاره به شکل‌گیری گسترده حس مسئولیت پذیری و دغدغه‌مندی در بین اقشار تحصیلکرده جامعه در بحران کرونا، تصریح کرد: تامین سریع ماسک و ضدعفونی‌کننده‌ها و حتی دستگاه‌های تولید ماسک توسط همین دانشجویان و اساتید دانشگاهی در سطح ‌دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان نشان‌دهنده همین دغدغه‌مندی‌هاست.
 
وطن‌پوربا اشاره به مساله سالمندی در جامعه و تبعات ناشی از آن طی سال‌های آینده، عنوان کرد: چندین دانشکده و مرکز تحقیقات در این زمینه فعال بوده و برای حل مشکل سالمندی جامعه بودجه دریافت می‌کنند ولی هنوز راه‌حل درستی در این رابطه ارایه نشده است. مشکل جامعه ما نبود بودجه نیست بلکه مشکل اصلی نبود دغدغه و مدیریت صحیح است.
 
وی ضمن انتقاد از وضعیت دانشگاه‌ها و عدم تربیت دانش آموختگان توانمند و با مهارت کافی، اظهار کرد: از یک طرف مشکل بیکاری و از طرف دیگر فرد مناسب و توانمند برای انجام کار نداریم و البته دغدغه دانشجو نیز تنها پاس کردن واحدها و گذراندن حجمی دروس و واحدها شده است.
 
وطن پور تاکید کرد: اگر دغدغه مداری در جوامع رواج پیدا نکند، جامعه به سمت رکود پیش رفته و همه افراد جامعه به آدم‌های مصرف کننده تبدیل می‌شوند.
 
وی با استقبال از برگزاری دوره‌های کاربردی و کارآفرینانه همچون "ام بی ای سلامت" یا همان کارآفرینی در سلامت، خاطرنشان کرد: نباید در این دوره‌ها به دنبال کمیت باشیم بلکه جذب افراد علاقمند و با انگیزه در این دوره‌ها اهمیت بیشتری دارد. باید ضمن توسعه  فناوری در دانشگاه‌ها، به دنبال جذب افراد دارای  دغدغه باشیم. باید از بین آموزش‌ دهندگان و پژوهش کنندگان افراد دارای دغدغه را پیدا کنیم مانند افرادی که در  مواد دارویی، مهندسی بافت، تجهیزات پزشکی، لیزر، سلامت دیجیتال و ژن ترا پی فعالیت می‌کنند.
 
وی با اشاره به قرارداد همکاری مشترک فناوری با چین و هنگ کنگ در زمینه سلامت دیجیتال و ژن تراپی، گفت: در در حال حاضر برای تولید داروهای ضد ویروس به روش‌ "های تک" اقدامات خوبی صورت گرفته که همگی توسط دانشمندان داخلی مستعد و با انگیزه در حال انجام است.
 
مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به حمایت وزارت بهداشت از هسته های فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش های مختلف زیست‌بوم فناوری از ایده بازار تا تجاری سازی محصولات اظهار داشت: اگرچه در کشور مشکل کمبود بودجه وجود دارد ولی این مساله درباره فناوری صدق نمی‌کند و از ایده‌های خوب فناورانه با اعطای گرنت و یا تسهیلات از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی و یا معاونت علمی حمایت می‌شوند.
 
وطن پور ضمن اعلام حمایت و استقبال از ایده‌های نوآورانه دانش‌آموختگان دوره‌های"ام بی ای سلامت" در دفتر توسعه فناوری وزارت بهداشت، عنوان کرد: پروژه‌های موفق در ایده‌ بازارها میتوانند در معرض سرمایه‌گذران قرار گیرند تا ارزش تجاری شدن انها نیز مشخص شود. همچنین در کمیته‌ تجاری‌سازی که به صورت ماهانه برگزار می‌شود افراد فناور در مقابل افراد سرمایه‌گذار قرار می گیرند و از ایده‌های خود دفاع کنند.
 
مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خاتمه با اشاره به تشکیل مجموعه های شتاب‌دهنده تخصصی و معافیت های مالیاتی آنها برای حمایت از ایده‌های حوزه سلامت، تصریح کرد: در حوزه فناوری تمامی زیرساخت‌ها آماده است و تلاش شده است تا به تمام درخواست‌ها در اسرع وقت پاسخ مناسب داده شود.
 
همچنین علیرضا بهرامی رییس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در این مراسم با اشاره به تاکید قرآن بر تلاش مستمر افراد برای کسب موفقیت و کامیابی، اظهار داشت: فرق افراد موفق و غیرموفق در این است که یک عده تلاش می‌کنند، شکست می‌خورند و دست از تلاش برمی دارند ولی یک عده تلاش می‌کنند، شکست می‌خورند و مجددا تلاش کرده و تسلیم نمی‌شوند.
 
وی با بیان اینکه رویکرد تلاش، شکست و تلاش مکرر قطعا جواب می‌دهد، عنوان کرد: در این میان دو رویکرد مطرح می‌شود یکی اینکه چرا شکست خوردم که یعنی برگشت به گذشته و افسردگی؛ رویکرد بعدی اینکه چیکار کنم که شکست نخورم یعنی چگونه رو به جلو حرکت کنم که فل