استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران مطرح کرد

عواملی که می‌تواند سبب ناباروری مردان شود

13 بهمن 1398 ساعت 13:19

 سالم خبر:مردانی که تلفن همراه را در جیب شلوار قرارداده یا لب‌تاپ را روی پاهایشان قرار می‌دهند احتمال ناباروری در آنها بیشتر خواهد بود.


 سالم خبر: مردانی که تلفن همراه را در جیب شلوار قرارداده یا لب‌تاپ را روی پاهایشان قرار می‌دهند احتمال ناباروری در آنها بیشتر خواهد بود.
 
به گزارش سالم خبر، نیما نریمانی استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران در آستانه برگزاری کنگره سلامت مردان درباره موضوع ناباروری در مردان گفت: بر اساس برخی از مطالعات و مقالات منتشر شده امواج وای فای و استفاده از تلفن همراه نيز ممكن است در بروز ناباروری تأثیرگذار باشد. همچنین شیوع ناباروری در دنیا به صورت میانگین ۱۵ درصد است که بر اساس مطالعات انجام گرفته در کشور ما این آمار ۱۷ تا ۲۴ درصد در زوجین اعلام شده است.
 
‏وی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد از علل ناباروری مربوط به مردان و ۵۰ درصد مربوط به زنان است گفت: مردان به دلیل محیط کاریشان و برخی از شرایط  در معرض عوامل خطر ناباروری قرار دارند از جمله انكه كار در محيطهاي گرم ، تماس با مواد شيميايي ، استنشاق گازهاي سمي و غيره مي تواند باعث ناباروري در اقايان شود.
 
استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد:  الگوي ناسالم زندگي مي تواند باعث ناباروري شود به عنوان مثال روابط جنسي پرخطر به دليل احتمال عفونتهاي جنسي مي تواند باعث ناباروري شود.

همچنین استعمال سیگار، قلیان و مصرف مشروبات الکلی نیز در بروز ناباروری بسیار تاثیر گذار است.
 
نریمانی چاقی را یکی از دیگر دلایل ابتلا به ناباروری برشمرد و گفت: به دلیل تغییر الگوی غذایی در جامعه چاقی رو به افزایش بوده و این مسئله هم در زنان و هم در مردان می تواند سبب  افزایش ابتلا به ناباروری شود.
 
وی با اشاره به اینکه پیشگیری از ناباروری بسیار اهمیت دارد، گفت: هرچند امروزه در حوزه درمان ناباروری موفقیت‌های زیادی در جهان حاصل شده ولی نباید از پیشگیری از ناباروری و افزایش آگاهی مردم در زمینه علل ابتلا به ناباروری غافل شد.


کد مطلب: 6004

آدرس مطلب: http://saalemnews.com/news/6004/عواملی-می-تواند-سبب-ناباروری-مردان-شود

سالم خبر
  http://saalemnews.com