۰
براساس اعلام معاونت فنی و نظارت سازمان نظام پرشکی:

داروهای سقط جنین فقط در مراکز بیمارستانی توزیع می‌شود

تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۵
کد مطلب : ۱۴۰۸۲
داروهای سقط جنین فقط در مراکز بیمارستانی توزیع می‌شود
سالم‌خبر: توزیع داروهای رایج سقط جنین فقط در مراکز درمانی بیمارستانی دارای مجوز وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مجاز است.
 
به گزارش سالم‌خبر از روابط عمومی سازمان نظام پزشکی؛ در نص ماده 58 قانون حمایت از جوانی جمعیت آمده است: « توزیع داروهای رایج در سقط جنین فقط برای عرضه مراکز درمانی بیمارستانی دارای مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در داروخانه های آنها مجاز است. هرگونه خرید، فروش و پخش این گونه داروها خارج از سامانه ردیابی و رهگیری فرآورده‌های دارویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نگهداری و حمل این داروها بدون نسخه پزشک جرم است و مشمول مجازات های تعزیری درجه سه تا شش موضوع ماده (19)
قانون مجازات اسلامی مصوب یکم اردیبهشت 92 می‌شود».

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای خطاب به روسای نظام پزشکی شهرستان ها خواستار اطلاع رسانی به اعضاء در خصوص ثبت داروهای رایج در سقط جنین در سامانه‌های مرتبط شد.

متن نامه علی سالاریان، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی ایران به این شرح است است:

ریاست محترم نظام پزشکی شهرستان ...

با سلام

احتراماً همانگونه که استحضار دارید در نص ماده 58 قانون حمایت از جوانی جمعیت آمده است: «توزیع داروهای رایج در سقط جنین فقط برای عرضه مراکز درمانی بیمارستانی دارای مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در داروخانه های آنها مجاز است. هرگونه خرید، فروش
و پخش این گونه داروها خارج از سامانه ردیابی و رهگیری فرآوردههای دارویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نگهداری و حمل این داروها بدون نسخه پزشک جرم است و مشمول مجازات های تعزیری درجه سه تا شش موضوع ماده (19) قانون مجازات اسلامی مصوب 1392/02/01 می شود».

در همین راستا به پیوست مکاتبه ریاست محترم سازمان غذا و دارو در خصوص تکلیف قانونی ماده مذکور، خواهشمند است در خصوص ثبت داروهای رایج در سقط جنین در سامانه‌های مرتبط به اعضای محترم آن نظام پزشکی اطلاع رسانی شود، بدیهی‌ست تصریح قوانین و اطلاع رسانی مناسب به اعضای محترم در راستای رسالت ذاتی و صیانت از حقوق ایشان و پیشگیری از چالش‌های انتظامی مرتبط خواهد بود.
کد مطلب : ۱۴۰۸۲
نام شما

آدرس ايميل شما