۰
مدیر کل گمرک بازرگان خبر داد:

محموله‌ی آنتی‌بیوتیک با اسکورت پلیس ترکیه و حداقل تشریفات گمرکی به تهران رسید

تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۲
کد مطلب : ۱۳۳۹۷
محموله‌ی آنتی‌بیوتیک با اسکورت پلیس ترکیه و حداقل تشریفات گمرکی به تهران رسید
سالم‌خبر: مدیر کل گمرک بازرگان خبر داد: با تعامل گسترده با گمرکات مرزی ترکیه برای ترخیص فوری محموله‌هایی همچون دارو محموله‌ آنتی‌بیوتیکی که روز 29 از استامبول راهی مرز ایران شده بود روز 30 آبان ماه با اسکورت پیش ترکیه به مرز گوربولاغ رسید و در همان روز در تهران به مسوولان وزارت بهداشت تحویل داده شد.
 
ظهیری همچنین افزود: با توجه به رایزنی انجام شده تحت راهبرد دیپلماسی اقتصادی این محموله با حداقل اسناد از گمرک بازرگان ترخیص شد و روز ۳۰ ابان ماه در اختیار مسئولان وزارت بهداشت در تهران قرار گرفت. گمرک بازرگان با توجه به تعاملات مرزی با گمرکات ترکیه این امادگی را دارد که با حداقل ایستایی محموله های ضروری کشور از جمله دارو را ترخیص کند.
 
صبح امروز احسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به اینکه، با گمرکات هماهنگی صورت گرفته تا ترخیص محموله‌های دارو با اولویت
انجام شود، ‌گفت: امیدوارم با مجموع اقدامات انجام شده در حوزه تامین و تخصیص ارز، واردات و افزایش تولید مشکلات موجود در بازار مرتفع شود. همانطور که بانک مرکزی اعلام کرد ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار تخصیص ارز به این حوزه رقم خورده است. مدیران بانک مرکزی این قول را داده‌اند که با لحاظ فوریت و ارجحیت در تأمین ارز کالاهای حوزه بهداشت و درمان، درخواست‌های ارز ثبت‌شده توسط متقاضیان را ظرف ۲۴ ساعت در سامانه مربوطه تأیید کنند. برای تامین برخی کسری‌ها نیز اقدامات عاجلی برای واردات انجام و با گمرکات هماهنگی صورت گرفته تا ترخیص این محموله ها با اولویت انجام شود.

در همین زمینه جدای از بحث تامین ارز، اقدامات مربوط به هماهنگی‌های مرزی در سرعت ترخیص کالاهایی مثل دارو از اهمیت قابل توجهی برخورد دار است. بر این اساس موضوع ترخیص یک کانتینر آنتی بیوتیک از کشور ترکیه در شرایط اوج
گیری آنفلوآنزای فصلی خبر ساز شده است.

پیگیری ها از گمرک ایران نشان می‌دهد بر اساس هماهنگی های صورت گرفته قرار بود بعد از خروج یک محموله صادراتی شمش آلومینیوم از مرز بازرگان، بعد ازبارگیری محموله انتی بیوتیک مورد نیاز کشور از طریق همان مرز از مبدا ترکیه وارد کشور شود.

در این زمینه سازمان غذا و دارو پیگیری‌های مستمری انجام داده بود و ظاهرا موضوع سند کارنه تیر(پلمب شده) درکشور ترکیه یکی از موانع ورود فوری این محموله دارویی به کشور بود. بر این مبنا ذیل دیپلماسی اقتصادی با همسایگان، هماهنگی‌های لازم برای صدور فوری این سند انجام شد و ظرف یک ساعت محموله مذکور از مرز گوربولاغ ترکیه خارج شد. همچین ترخیص محموله مذکور از مرز بازرگان نیز با حداقل اسناد ظرف یک ساعت انجام شد و بر این اساس محموله مذکور در اختیار وزارت بهداشت برای توزیع در شبکه سراسر کشور قرار گرفت.
 
کد مطلب : ۱۳۳۹۷
نام شما

آدرس ايميل شما