۰

روزانه ۱۰ نوزاد کم شنوا در کشور متولد می شوند

تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۷
کد مطلب : ۹۲۷۶
روزانه ۱۰ نوزاد کم شنوا در کشور متولد می شوند
سالم خبر: رییس مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت ضمن تشریح آمار و ارقام کم شنوایی و ناشنوایی در دنیا و ایران، برخی علل رشد فزاینده این بیماری در کشور را تشریح کرد.

به گزارش سالم خبر، افشین استوار رییس مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت در نشست خبری روز جهانی شنوایی گفت: در حال حاضر حدود ۴۶۶ میلیون نفر در دنیا به کم شنوایی مبتلا هستند و تخمین زده می‌شود که تا بازه زمانی سال ۲۰۵۰ این رقم افزایش یافته و تا حدود ۹۰۰ میلیون نفر برسد که عدد بسیار بزرگی است. در چند  سال اخیر هم افزایش نزدیک به ۲۵ درصدی را در موارد ناشنوایی در دنیا داشتیم. به طوری که از فاصله سال ۲۰۱۳ تاکنون از حدود ۳۶۰ میلیون نفر به ۴۶۶ میلیون نفر در سراسر جهان افزایش یافته است.

کم شنوایی و ناشنوایی؛ هفت درصد بار بیماریها در جهان

وی افزود: به طور کلی از نظر بار بیماری‌ها، کم شنوایی و ناشنوایی نزدیک به هفت درصد بار کل بیماری‌ها را در جهان به خود اختصاص می‌دهد و از نظر هزینه هم هزینه بسیار زیادی به نظام‌های سلامت و مردم وارد می‌کند. هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم ناشی از ناشنوایی و کم‌شنوایی بالغ بر ۷۵۰ میلیارد دلار در سال در جهان است که بسیار زیاد است.

تولد سالانه ۳۵۰۰ نوزاد کم شنوا در ایران

استوار ادامه داد: در کشور ما هم متاسفانه تقریبا از هر ۱۰۰۰ تولدی که اتفاق می‌افتد، ۲.۷ درصد نوزادان کم‌شنوا هستند و اصطلاحا کم‌شنوایی ناتوان کننده دارند که عدد بسیار بزرگی است و نزدیک به ۳۵۰۰نوزاد در سال می‌شود. عددی نزدیک به ۳۰۰ نوزاد کم شنوا در ماه و ۱۰ نوزاد در روز است. به دلیل اینکه ناشنوایی و کم شنوایی بار زیادی را به فرد تحمیل می‌کند، عوارض زیادی را برای افراد دارد.

۵.۳ درصد ایرانیان از ناشنوایی و کم شنوایی رنج می برند

وی گفت: در همه گروه‌های سنی در کشور شیوع ناشنوایی و کم‌شنوایی در کشور ۵.۳ درصد است که یعنی ۵.۳ درصد افراد در جامعه از ناشنوایی و کم شنوایی رنج می‌برند. اینکه چرا در سال‌های اخیر کم شنوایی و ناشنوایی را با این رشد فزاینده داریم، این است که عوامل خطر کم شنوایی و ناشنوایی روزبروز در حال افزایش است. یکی از مهمترین عوامل آن افزایش سالمندی است که کشور ما هم از کشورهایی است که رشد جمعیت سالمندی در آن بسیار زیاد است و شیوع کم شنوایی در این گروه افزایش چشم‌گیری پیدا کرده است. برخی عفونت‌ها به ویژه عفونت‌های گوش میانی منجر به کم شنوایی می‌شوند که طی این سال‌ها افزایش یافته است. برخی از انواع بیماری‌های ویروسی مانند سرخک، اوریون، مننژیت، سرخچه و... عامل خطر وقوع کم شنوایی هستند.

وی ادامه داد: همچنین مصرف نابجای برخی داروها به ویژه برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهایی که برای سل و مالاریا استفاده می‌شود، منجر به کم شنوایی و تاثیر مستقیم روی گوش دارد. مواجهه با اصوات بلند در جامعه به خصوص در برخی شغل‌ها از عوامل دیگر خطر در رشد بالای کم شنوایی هستند. کم‌شنوایی تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت زندگی افراد دارد و ارتباط افراد کم شنوا با دیگران قطع می شود و مختل شدن ارتباط بر روی تحصیل، معاشرت، یادگیری، شغل و کاریابی موثر است و به همین دلیل افراد کم شنوا و ناشنوا از سطح اقتصادی و اجتماعی پایین تری برخوردارند. زیرا یک سیکل معیوب ایجاد می‌شود که به دلیل کم شنوایی یادگیری مختل می‌شود. به دلیل عدم یادگیری، شغل ایجاد نمی شود و همینطور سیکل معیوب ادامه دارد. از طرفی متاسفانه ابتلا به برخی بیماری ها مانند افسردگی و زوال عقل هم در افراد ناشنوا افزایش پیدا می کند. بنابراین عوارض زیادی برای ناشنوایی وجود دارد.
کد مطلب : ۹۲۷۶
نام شما

آدرس ايميل شما