۰

تجارب ایران در پلاسمادرمانی با دیگر کشورها به اشتراک گذاشته شده است

تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۴
کد مطلب : ۹۲۲۳
تجارب ایران در پلاسمادرمانی با دیگر کشورها به اشتراک گذاشته شده است
سالم خبر: سازمان انتقال خون ایران تجارب خود در زمینه جمع‌آوری پلاسمای بهبودیافتگان کووید۱۹ و درمان بیماران با این روش را با بسیاری از کشورهای مطرح دنیا به اشتراک گذاشته است.
 
به گزارش سازمان انتقال خون ایران، پیمان عشقی مدیرعامل سازمان انتقال خون افزود: در نخستین روزهای شیوع این بیماری، تعداد بیماران استان قم بیشتر بود و این مساله موجب شد تا با هدف نجات بخشی این بیماران پروژه بزرگ پلاسما درمانی توسط سازمان انتقال خون ایران از قم آغاز شود.
 
وی ادامه داد: اول اردیبهشت ماه امسال ۱۶ استان کشور به صورت هماهنگ پروژه جمع آوری پلاسمای بهبودیافتگان کووید ۱۹ را عملیاتی کردند که در ادامه شمار این استان ها به ۲۵ استان نیز رسید.
 
وی گفت: ایران از کشورهای پیشگام در پروژه پلاسما درمانی است و دانشگاه علوم پزشکی قم به عنوان یکی از همکاران این پروژه همراهی قابل توجهی را به عمل آوردند که نتایج خوب این پروژه در قالب مقالاتی به چاپ رسید.  
 
عشقی به عملکرد سازمان انتقال خون در پاندمی کووید۱۹ اشاره و تصریح کرد: در این پاندمی جهان افت شدید شاخص های اهدای خون را تجربه کرد و این در حالی است که در یک سال اخیر اهدای خون در ایران تنها ۱۰ درصد کاهش داشته است.
 
وی با بیان اینکه نگهداشتن کیفیت انتقال خون ایران همتراز با کشور های سرآمد جهان ساده نیست، گفت: برای یک پروسه انتقال خون از اهدای خون تا تزریق آن به بیمار یک هزار و ۷۰۰ دستورالعمل و مدرک استاندارد تدوین شده است.
 
وی یادآور شد: در مسیر اعتلای طب انتقال خون دانشگاه ها پشتوانه علمی این سازمان هستند و می توانند مروج این علوم به ویژه در بین دانشجویان باشند.
 
 از ۱۸ هزار بهبود یافته کرونا که از اول اردیبهشت تا پایان دی ماه برای اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کردند، ۱۵ هزار بهبودیافته شرایط اهدای پلاسما را داشتند و موفق به اهدا شدند.
 
متاسفانه آمار اهداکنندگان پلاسما بهبودیافتگان در مقایسه با آمار مبتلایان بسیار پایین تر از حد انتظار است و فقط دو درصد از بهبودیافته ها پلاسما اهدا می کنند و بیشترین میزان مراجعه بهبود یافتگان کووید۱۹ برای اهدای پلاسما مربوط به استان‌های تهران، آذربایجان غربی، یزد و خوزستان است.
کد مطلب : ۹۲۲۳
نام شما

آدرس ايميل شما