۰

تا پایان سال شاید 1 میلیون نفر را واکسینه کنیم

تاریخ انتشار :
يکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۹
کد مطلب : ۹۱۸۷
تا پایان سال شاید 1 میلیون نفر را واکسینه کنیم
سالم‌خبر: معاون بهداشت، وزارت بهداشت و درمان خبر داد: تعداد 4.2 میلیون دوز واکسن آسترازنکا از نیمه‌ تا اواخر فوریه (تا 9 اسفندماه) از سبد کووکس به ایران می رسد.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشتی وزیر بهداشت و درمان با حضور در جلسه مجمع انجمن های علمی پزشکی کشور با ارائه گزارش وضعیت همه گیری در کلیه استان‌های کشور بخصوص از وضعیت همه گیری در استان خوزستان ابراز نگرانی کرد و وضعیت همه گیری در این استان را بسیار خطرناک توصیف کرد و اعلام کرد: با این روند به طور قطع در چند روز آینده در این استان با کمبود تخت بستری روبرو خواهیم شد.

رئیسی با اشاره به اینکه در حال حاضر انستیتو پاستور و آزمایشگاه دانشکده بهداشت، دستگاه مخصوص سکانس کردن ویروس را دارند و در بعضی از استان ها بخش خصوصی این دستگاه را تهیه کرده است که تا سکانسینگ ژنوم انجام شود تا مشخص شود مورد بیماری کرونای قبلی است یا نوع جهش یافته اشاره کرد: استان مازندران به‌رغم پیکی که
داشت اما خوشبختانه این پیک انگلیسی نبود در استان قزوین هم با این که مورد انگلیسی بیماری وجود داشت اما در بیمارستان هشتگرد که نمونه برداری شد، مورد ویروس انگلیسی نداشتیم. اما به هر حال ویروس انگلیسی در کشور چرخش پیدا کرده است و باید بسیار نگران و مراقب باشیم. در استان‌های تهران و البرز اگرچه فعلا وضعیت وخیم نیست اما به نظر می‌رسد که این آرامش قبل از طوفان باشد و کاملا برای این استان‌ها نگران هستیم.

وی افزود: واقعیت این است که با در پیش بودن تعطیلات نوروزی و کاهش رعایت مردم و به نوعی خستگی روحی آن‌ها اگر غفلت کنیم و خیلی سریع همه موارد را اجبار نکنیم و مراقب نباشیم این ویروس جهش یافته در کل کشور وضعیت را بحرانی می کند.

رئیسی ادامه داد: ما در طرح شهید قاسم سلیمانی که کار را شروع کردیم، سه تیم با کمک نیروهای بسیج و هلال احمر و کادر درمان و نظام پزشکی و سایر ارگان‌ها درست کردیم. یک تیم مراقبت یا همان کانتکت تریسینگ، یک تیم مراقبت
در منزل یا هوم کر و یک تیم حمایتی. در وزارتخانه هم ستاد یا هاب کرونا درست کردیم که تمام نتایج آزمایش های مثبت از بخش دولتی و خصوصی را جمع آوری می کند. برنامه بعدی ما هم این است که مطب‌ها هم به این سیستم اضافه بشوند و تست مطب ها هم به کرونا هاب برسد. هر فردی که مثبت بشود، کد ملی او در پرونده اش هست و پیامی برای مراقب سلامت منطقه او می رود که این فرد که تحت نظر شماست و آزمایش داده و مثبت شده است. مراقب سلامت هم باید تیم هوم کر را بفرستد تا به ازای هر فرد، 10 نفر از اطرافیانش تست شوند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان همچنین گفت: میانگین فعلی کشور 5.5 است. یعنی به ازای هر فرد که مثبت شود، سریعاً خانواده و اطرافیان او تست می شوند و یک شجره نامه بیماری برای فرد ترسیم می شود و فعلا به این آمار رسیده‌ایم. در شهرهای بزرگ هم چند کار انجام شده است. از شهرداری مراکز نمونه گیری زیادی گرفتیم و مراکز خود را هم فعال کردیم. اما بیشترین امید ما این است که مطب ها
را فعال کنیم که دراختیار پزشکی عمومی، متخصص عفونی، داخلی، اطفال و دندانپزشکی رپیت تست قرار بدهیم و افراد تعیین تکلیف و وارد سامانه بشوند. اگر هم فرد در سیستم مراقب سلامت پرونده نداشته باشد، همان موقع با توجه به کدملی برای او پرونده تشکیل می شود.
 
معاون بهداشتی وزیر بهداشت در خصوص برنامه واکسیناسیون گفت: در مورد واکسیناسیون ما 10 هزار دوز واکسن اسپوتنیک روسی وارد کردیم. درواقع 20 هزار دوز برای 10 هزار نفر. این واکسن جزو واکسن‌های بسیار خوب است و اطمینان می دهم یکی از 3 واکسن برتر دنیاست. این واکسن دو دوز دارد که دوز اول و دوم باهم فرق دارند. از دوز اول، 100هزار دوز  دیگر وارد کرده ایم اما تا زمانی که دوز دوم به دستمان نرسیده است شروع نمی کنیم. از طرف دیگر، 250 هزار دوز واکسن سینوفارم چین در هفته آینده به ایران می رسد که البته قرار است چین حدود دو میلیون دوز واکسن به ما بدهند. آسترازنکا هم که 4.2 میلیون دوز است از سبد کووکس است. در نامه ای که به
دادند گفتند از نیمه فوریه تا آخر فوریه این میزان واکسن به دست ما می رسد.

وی ادامه داد: ما در کشور یک میلیون و 300 هزار نفر در معرض خطر با ریسک بالا داریم که باید قبل از شروع سال واکسینه شوند. از این تعداد نزدیک 600 هزار نفر از جامعه پزشکی هستند که در اولویت اول هستند و گروه دوم که 700هزار نفر هستند جانبازان، معلولین، شاغلین مراکز نگهداری بیماران مزمن و روانی، مراکز تحت پوشش بهزیستی و افراد سالمند با حداقل دو مورد زمینه‌ای هستند.

رییسی با اشاره به عدم همکاری کشورهای ثروتمند در ارائه واکسن به سایر کشورها گفت: در مورد واکسینه کردن علیه کرونا دو هدف عمده وجود دارد. یکی کاهش مرگ و میر و بعد هم قطع زنجیره. به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی به کشورهای ثروتمند توصیه می کند اگر به هدف اول رسیدید واکسیناسیون را متوقف کنید تا به بقیه کشورها واکسن برسد، اما در عمل این اتفاق نمی‌افتد و متاسفانه دسترسی بسیاری از کشورها به واکسن محدود شده است.
 
کد مطلب : ۹۱۸۷
نام شما

آدرس ايميل شما