۰
علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران:

روسیه برای تولید مشترک واکسن به ما درخواست مذاکره داده است

تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۱
کد مطلب : ۸۹۰۵
روسیه برای تولید مشترک واکسن به ما درخواست مذاکره داده است
سالم‌خبر: با توجه به پیشرفت‌های کشور در تولید واکسن کرونا، روسیه نیز برای تولید مشترک واکسن درخواست مذاکره داده است. 

علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران در جلسه ۱۴۳ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه ایران و اندونزی به عنوان دو کشور تولید کننده واکسن در کشورهای مسلمان مطرح هستند، گفت: ۱۲۰سال از تأسیس انستیتو پاستور ایران می‌گذرد و تشخیص بیماری کرونا در کشور با کار شبانه‌روزی انستیتو پاستور ایران و بدون نیاز
به خارج از کشور در ۳۴۰ آزمایشگاه انجام شد. 

وی افزود: انستیتو پاستور ایران به عنوان قدیمی‌ترین واکسن ساز در منطقه مطرح است و تقریباً در بدن همه مردم ایران واکسنی از انستیتو پاستور ایران و رازی وجود دارد. 

 بیگلری ادامه داد: افتخار داریم که فلج اطفال با واکسن رازی در کشور واکسینه شد و همین‌طور آبله در ۸۰ سال گذشته توسط انستیتو پاستور هم در کشور و هم در منطقه واکسینه شد. 

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه واکسن یک سلاح
امنیتی و بازدارنده است، تصریح کرد: واکسن یک تکنولوژی پوششی است، یعنی هر کشوری بتواند ۲ یا سه واکسن بسازد زیرساخت‌های این واکسن‌ها می‌تواند برای تولید چندین واکسن استفاده شود و از طرفی کشوری که قادر به تولید واکسن باشد در مباحث مهندسی ژنتیک، ایمونولوژی، ویروس و بسیاری از رشته‌های دیگر پیشرفت می‌کند. 

وی خاطرنشان کرد: دو سال پیش با کوبا قراردادی برای ساخت واکسن پنوموکوک یا واکسن ذات‌الریه که یکی از پیچیده‌ترین واکسن‌های دنیا
است و تنها ۴ کشور تکنولوژی تولید آن را دارند، منعقد کردیم و در حال حاضر نیز تکنولوژی تولید واکسن کرونا را از کشور کوبا دریافت کردیم. 

بیگلری با بیان اینکه واکسن مشترک ایران و کوبا در عین ایمن بودن، کارایی بسیار بالایی دارد، افزود: در نظر داریم واکسن کرونا برای کسانی که به کرونا مبتلا شده‌اند، نیز تولید شود. همچنین با توجه به پیشرفت‌های کشور در تولید واکسن کرونا، روسیه نیز برای تولید مشترک واکسن درخواست مذاکره داده است. 
 
کد مطلب : ۸۹۰۵
نام شما

آدرس ايميل شما