۰
رییس انجمن اهدای عضو ایرانیان در گفت و گو با سالم خبر:

روزی 7 تا 10 بیمار در انتظار پیوند عضو فوت می کنند

نام کودکانی که تا ابد در فهرست انتظار قلب باقی می ماند
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۳
کد مطلب : ۸۷۳
روزی 7 تا 10 بیمار در انتظار پیوند عضو فوت می کنند
سالم خبر: رییس انجمن اهدای عضو ایرانیان اعلام کرد: روزی 7 تا 10 بیمار به دلیل نرسیدن عضو پیوندی در کشور فوت می کنند. اگر تعداد اعضای اهدا شده حتی 2 برابر شود دیگر هیچ بیماری در فهرست انتظار پیوند عضو فوت نمی کند.

کتایون نجفی زاده در گفت و گو با سالم خبر با اشاره به آمار پیوند قلب اطفال در کشور گفت: سال کذشته در بیمارستان قلب شهید رجایی به تنهایی 32 مورد پیوند قلب اطفال داشتیم که بی نظیر بود. ولی 17 کودک دیگر نیز در این بیمارستان به دلیل نرسیدن قلب مناسب در سال گذشته فوت کردند.

وی افزود: به منظور افزایش موارد اهدای عضو از مرگ مغزی در کشور باید ساختار فراهم آوری و پیوند عضو را در کشور گسترش دهیم. البته در برخی از نقاط کشور سیستم پیوند بعضی از اعضای بدن را نداریم.

رییس انجمن اهدای عضو ایرانیان به استقرار مراکز پیوند قلب، ریه و کبد در شهرهایی همچون تهران، شیراز، اصفهان و مشهد اشاره کرد و گفت: با وجود تلاش شبانه روزی و فعالیت بی نظیر تیم شیراز و در درجه بعد مابقی تیم ها از 2500 بیمار نیازمند پیوند کبد طی سال حدود 700 تا 800 نفر پیوند عضو می شوند.

نجفی زاده درباره فرهنگ سازی درباره اهدای عضو افزود: ارگان های مختلف در این زمینه کمک کرده اند و مردم روز به روز بیشتر با موضوع اهدای عضو آشنا می شوند که همین امر منجر به این شده تا آمار رضایت خانواده های مرگ مغزی برای اهدای عضو در کشور بالا برود. شرایط برای بهتر شدن فرهنگ اهدای عضو در کشور وجود دارد و باید همه تلاش خود را به کاربریم تا بتوانیم این فرهنگ را در کشور نهادینه کنیم.

ضرورت گسترش مراکز پیوند عضو

وی ادامه داد: باید تعداد مراکز پیوند عضو به اندازه نیاز در کشور باشد. این در حالیست که بودجه و اعتبارات برای تجهیز و گسترش مراکز پیوند عضو باید به موقع تامین شود. در آمریکا 53 درصد بزرگسالان این کشور برای اهدای عضو ثبت نام کرده اند و این آمار در کشور ما حدود 10 درصد است.

رییس انجمن اهدای عضو ایرانیان ادامه داد: لازم است اطلاعات مردم در زمینه اهدای عضو بیشتر شود. چون برخی هنوز مرگ مغزی را با "کما" یکسان می دانند نشان می دهد که باید بیشتر بر روی موضوع اهدای عضو از مرگ مغزی در کشور کار شود.

نجفی زاده با بیان اینکه سال 5 تا 8 هزار مورد مرگ مغزی در کشور به دلیل آمار بالای تصادفات، حوادث شغلی و... رخ می دهد، افزود: از این تعداد مرگ مغزی 50 درصد مورد قابلیت اهدا دارند و مابقی به دلیل سن بالا بیماری های واگیردار و ... امکان اهدای عضو وجود ندارد.
وی تصریح کرد: ما براینکه در زمینه ساختار اهدا و پیوند عضو روز به روز در حال بهتر شدن هستیم تاکید داریم و البته تقریبا همه استان های کشور این ساختار را دارند و یا اینکه دردحال تشکیل است.

یکسری از وظایف وزارت بهداشت به انجمن اهدای عضو واگذار شد

رییس انجمن اهدای عضو ایرانیان با اشاره به فعالیت انجمن گفت: این انحمن با هدف تسریع در انجام کارهایی تشکیل شد که ممکن است در وزارت بهداشت با کندی پیش رود که جمعی از متخصصین به نام اهدا و پیوند اعضا در انجمن گرد هم آمدند و در سال 96 یکی از بزرگترین اتفاقات اهدا و پیوند کشور رقم خورد و تفاهم نامه هایی با وزارت بهداشت امضا شد که طی آن یکسری از وظایف وزارت بهداشت به انجمن واگذار شد.

نجفی زاده موضوع اهدای عضو به کتاب های درسی دانش آموزان را یکی دیگر از نوفقیت های انجمن دانست و افزود: با همکاری معاونت تالیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش موضوع اهدای عضو در کتاب های درسی دانش آموزان پایه نهم و یازدهم قرار گرفته و امیدواریم در سال 97 شاهد تغییرات بیشتری در زمینه اهدای عضو در کشور باشیم.
 
کد مطلب : ۸۷۳
نام شما

آدرس ايميل شما