۰
رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

این ویروس هزارچهره یک دشمن نیرومند است

تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۳۸
کد مطلب : ۷۲۷۵
این ویروس هزارچهره یک دشمن نیرومند است
سالم خبر: تحقیقات جدید حاکی از آن است که کرونا ویروس در یک جهش جدید از فرم D614 به G614 تغییر شکل داده است.

رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که پژوهشگران شواهد محکمی ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهد یک جهش جدید در ژنوم SARS- CoV-2، قدرت انتشار آن را افزایش داده و این ویروس را عفونی‌تر کرده
است.

یافته‌های جدید کوربر از آزمایشگاه ملی لس آلاموس و همکارانش نشان می‌دهد ویروس کرونا، تحت تاثیر این تغییر کوچک اما موثر، بسیار راحت‌تر به سلول‌ها وصل شده و به آنها ورود کرده و در دستگاه تنفسی فوقانی - بینی، سینوس‌ها و گلو سریع‌تر تکثیر می‌شود.

پژوهشگران در این مطالعه علاوه بر این که توالی ژنتیکی بیشتری را بررسی
کرده‌اند، آزمایشاتی را نیز بر روی حیوان، انسان و سلول‌ها انجام داده‌اند.

این جهش، برای اولین بار در اوایل ماه آوریل مورد توجه تیم مطالعاتی قرار گرفت و آنها الگویی مشابه در سطوح مختلف جغرافیایی (ملی، منطقه‌ای، شهری و محلی) را مشاهده کردند.

به گفته‌ی دکتر دیوید مونتفیور، از محققان مطالعه، این جهش، عفونی بودن نسخه جدید ویروس
را ۳ تا ۹ برابر کرده است.

جهش ویروس کرونا به فرم جدید به خوبی نشان می‌دهد که این ویروس یک دشمن نیرومند است، اما خوشبختانه داده‌های بالینی تیم تحقیقاتی دکتر کوربر و همکارانش حاکیست که با وجود عفونی‌تر شدن ویروس، شدت بیماری یا کشندگی آن در فرم جدید، بیشتر از فرم اولیه نشده است.

محققان تاکید کرده‌اند با توجه به این که شکل جدید
ويروس سریعتر از فرم اوليه آن منتقل خواهد شد - خواه اين نتيجه‌گيري در نهايت تاييد شود يا خير - این تغییر، ارزش توصیه‌های لازم شامل استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی را نشان می‌دهد.

تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا این جهش جدید باعث ایجاد تغییراتی در روند همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ خواهد شد یا نه؟  
 
 
کد مطلب : ۷۲۷۵
نام شما

آدرس ايميل شما