۰
نشریه ی پزشکی لنست با انتقاد از برنامه های مقابله با کرونای ترامپ به مردم توصیه کرد:

به این دلایل به ترامپ رای ندهید

شایان کاشفی‌نژاد، دستیار روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۳۳
کد مطلب : ۶۹۰۲
به این دلایل به ترامپ رای ندهید
سالم‌خبر: لنست به عنوان یکی از معتبرترین نشریات علم پزشکی اگرچه همیشه سعی کرده است از ورود به موضوعات سیاسی پرهیز کند اما در تازه ترین شماره‌ی خود بنا به دلایلی که در سرمقاله‌ی خود برمی‌شمارد به مردم امریکا توصیه کرده است که دیگر به ترامپ رای ندهند.

این نشریه در سرمقاله ی خود آورده است: بحران کرونا (کووید ۱۹) در امریکا همچنان در حال تشدید است. ایالاتی که در ابتدا بیشترین ضربه را دیدند (از جمله نیویورک و نیوجرسی) به دنبال دو ماه اجرای سیاست قرنطینه، توانستند از شتاب میزان ابتلا و مرگ کم کنند. با این حال، پیدایش همه‌گیری‌های موضعی جدید در ایالت مینسوتا که قرار است دستور ماندن در منزل در آن از اواسط ماه مه لغو شود و در ایالت آیووا که هیچ محدودیتی برای رفت‌وآمد و کسب‌وکار در آن وضع نشد، سوالات و ابهامات جدیدی را در مورد ناهمخوانی و عدم انسجام واکنش کشور به بحران کرونا در پی داشته است.

 نقش مراکز مبارزه با بیماری‌ها و پیشگیری از آنها (CDC)، که
پرچمدار سلامت همگانی در کشورند، در برخورد با گسترش این ویروس به حداقل، یعنی در حد مشاوری ناکارآمد و اسمی تنزل یافته است. وجود تنش در رابطه‌ی «مرکز مبارزه با بیماری‌ها» و دولت مرکزی (فدرال) زمانی آشکارتر شد که به گفته‌ی واشنگتن پست، دبورا بیرکس، رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا که خود روزگاری مدیر بخش جهانی ایدز در مرکز مبارزه با بیماری‌ها بود، با بیان اینکه «چیزی نیست که از مرکز مبارزه با بیماری‌ها منتشر شود و من به آن اعتماد کنم در آمار مرگ‌ومیر این مرکز شک و تردید ایجاد کرد.

این اظهارنظری نامفید و همچنین اتهامی تکان‌دهنده به نهادی است که زمانی مرجع اصلی تشخیص و کنترل بیماری‌ها در جهان دانسته می‌شد. روزگاری هر گاه سلامت همگانی با تهدیدی روبه‌رو می‌شد، بسیاری از مسئولان کشوری قبل از هر کاری با مرکز مدیریت بیماری‌ها تماس می‌گرفتند. اکنون چه شده است که این نهاد برای محافظت از سلامت مردم آمادگی نداشته است؟!

«مرکز مبارزه با بیماری‌ها»
که در ۱۹۴۶ تاسیس شد، در عرض چند دهه به ستون ملی سلامت همگانی و منبع مورد وثوق جامعه جهانی تبدیل شد. این مرکز مجموعه‌ای از همه‌گیرشناسان را [اپیدمیولوژیست‌ها] تربیت کرد که در امریکا و خارج از این کشور مشغول فعالیت شدند. محققان همین «مرکز مبارزه با بیماری‌ها» بودند که به کشف ویروس‌های جدید و ابداع آزمایش‌های دقیق برای آنها کمک کردند.

حمایت‌های مرکز مبارزه با بیماری‌ها نقش قابل توجهی در ریشه‌کنی آبله با کمک سازمان بهداشت جهانی (WHO) داشته است. با این حال، تأمین اعتبار برای «مرکز مبارزه با بیماری‌ها» مدتها مشمول سیاست‌ورزی محافظه‌کارانه‌ای بوده است که به طور فزاینده توانایی مرکز را برای ارائه‌ی پاسخ‌های موثر و مبتنی بر شواهد به مشکلات سلامت همگانی از بین برده است: در دهه‌ی ۱۹۸۰ دولت ریگان در برابر تأمین اعتبار لازم برای مرکز مبارزه با بیماری‌ها در مقابله با بحران ایدز مقاومت كرد؛ سپس دولت جورج دبلیو بوش برنامه‌های پیشگیری
از ایدز و ارتقاء سلامت باروری را در سطح جهانی و داخلی محدود کرد و اندک ظرفیت باقیمانده‌ی مرکز مبارزه با بیماری‌ها برای مقابله با بیماری‌های عفونی را هم دولت ترامپ بر باد داد

از جمله آنکه به مأموریت کارمندان مرکز مبارزه با بیماری‌ها در چین خاتمه داد و آخرین مأمور «مرکز» نیز در ژوئیه‌ی ۲۰۱۹ به کشور فراخوانده شد. بدین ترتیب هنگامی که همه‌گیری کرونا در چین داشت شروع می‌شد، کسی آنجا نمانده بود که بداند چه باید کرد. نانسی مسونیر، مدیر «مرکز ملی ایمن‌سازی و بیماری‌های تنفسی مرکز مبارزه با بیماری‌ها» در یک کنفرانس مطبوعاتی در تاریخ ۲۵ فوریه، به شهروندان امریکایی در مورد اختلالات اساسی در آمدوشد و زندگی روزمره هشدار داده بود. پس از آن مسونیر دیگر در جلسات گزارش‌دهی کاخ سفید در مورد کرونا دیده نشد. اخیراً نیز دولت ترامپ دستورالعمل‌هایی را که مرکز مبارزه با بیماری‌ها ارائه کرده است، زیر سوال برده است. این اقدامات، رهبری مرکز مبارزه
با بیماری‌ها و عملکرد آن را در طول بحران کرونا تضعیف کرده است.

 شکی نیست که مرکز مبارزه با بیماری‌ها به‌خصوص در انجام آزمایش در مراحل اولیه بحران اشتباهاتی داشته است. مرکز که كنترل كليه‌ی آزمايش‌های تشخيصی نشانگان تنفسی حاد و شدید ویروس کرونای۲ (سارس) را در دست داشت، به استناد آنها متقاعد شده بود كه ويروس را محدود کرده است، اما در ۱۲ فوريه پذیرفت كه آزمایش‌های مزبور برای تشخیص این نوع کرونا مناسب نبودند. با وجود این، هنوز امریکا حتی قدمی هم به تامین زیرساختهای پایه‌ایِ رصد یا آزمایش کرونا که برای مبارزه با این بحران لازم‌اند، نزدیک نشده است.

 اما تنبیه مرکز مبارزه با بیماری‌ها با راندن آن به حاشیه و مانع‌تراشی در برابر آن، راه‌حل این وضع نیست. دولت دائما به فکر راه‌حل‌های جادویی مثل واکسن، داروهای جدید، یا ناپدید شدن خودبه خود ویروس است. در حالی که تنها با تکیه‌ی پایدار بر اصول سلامت همگانی مانند انجام آزمایش، ردیابی افراد بیمار
یا ناقل، و قرنطینه کردن آنهاست که این وضعیت اورژانس به پایان می‌رسد. و این اقدامات به نهاد ملی توانمندی نیاز دارد که متولی سلامت همگانی باشد. به دیگر سخن، مرکز مبارزه با بیماری‌ها به رئیسی احتیاج دارد که کسی او را تهدید به سکوت نکند و توان فنی رهبری در این شرایط پیچیده را هم داشته باشد.

 تخریب بیشتر مرکز مبارزه با بیماری‌ها در دولت ترامپ به همکاری جهانی در عرصه‌های علم و سلامت همگانی آسیب خواهد زد، کما اینکه قطع حق عضویت امریکا در «سازمان جهانی سلامت» نیز چنین اثری داشت. برای مقابله با تهدیدات سلامت همگانی چه در سطح داخلی و چه در سطح بین‌المللی، و برای پیشگیری از همه‌گیری‌های اجتناب‌ناپذیر بعدی لازم است «مرکز مبارزه با بیماری‌ها» قدرت کافی داشته باشد. از این رو آمریکایی‌ها در ژانویه‌ی ۲۰۲۱ باید رئیس‌جمهوری را به کاخ سفید بفرستند که دریابد سلامت همگانی را نباید تحت سلطه‌ی سیاست‌ورزی حزبش قرار دهد.
منبع: پنجره
 
کد مطلب : ۶۹۰۲
نام شما

آدرس ايميل شما