۰

استفاده مادران باردار از لوازم آرایشی موجب اضافه وزن کودک می شود

تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۳
کد مطلب : ۶۰۷۰
استفاده مادران باردار از لوازم آرایشی موجب اضافه وزن کودک می شود
سالم خبر: بر اساس نتایج تحقیقات جدید، استفاده از محصولات زیبایی حاوی ماده شیمیایی پارابن موجب افزایش وزن نوزاد دختر خواهد شد.
 
به گزارش سالم خبر، کودکان مادرانی که از لوازم‌آرایشی، لوسیون‌ها و دیگر محصولات زیبایی حاوی ماده شیمیایی پارابن استفاده می‌کنند در زمان تولد وزن بیشتری دارند و در سن هشت‌سالگی با اضافه‌وزن روبرو خواهند بود.
 
محقق این تحقیق توبیاس پولت از مرکز پزشکی دانشگاه لایپزیک آلمان، اظهار کرد: نتایج تحقیقات ما نشان می‌دهد، پارابن و به‌خصوص بوتیل‌پارابن با نام علمی (بوتیل بنزوات) نقش مهمی در افزایش وزن کودکان دارند.
 
وی خاطرنشان کرد: عوامل دیگری ازجمله رژیم غذایی و عدم تحرک و ورزش نیز در این افزایش وزن دخیل هستند.
 
پارابن به دلیل ویژگی ضدمیکروبی آن در محصولات زیبایی مورداستفاده قرار می‌گیرد همچنین دارای خاصیت نگهدارنده نیز است. مواد ذکر شده، موجب اختلال در غدد درون‌ریز شده و تنظیم هورمون‌های مرتبط با رشد، تولیدمثل و سوخت‌وساز بدن را مختل می‌کنند.
 
بر اساس نتایج تحقیقات پیشین، این مواد از پوست به داخل بدن نفوذ کرده و بر رشد جنین تأثیر می‌گذارند.
 
در تحقیق جدید 629 مادر به همراه فرزندان خود طی سال‌های 2006 تا 2008 شرکت کردند و میزان استفاده از مواد پارابن و وزن سالانه کودکان بررسی شد.
 
آزمایش ادرار مادران باردار نشان داد، این مواد در ادرار مادرانی که از محصولات زیبایی حاوی پارابن استفاده می‌کنند، مثبت است.
 
در آزمایش‌های انجام شده در این زمینه مشخص شد، میزان بیشتر مواد بوتیل‌پارابن با افزایش وزن و مصرف بیشتر مواد غذایی در موش‌ها نیز همراه است.
 
محققان اظهار کردند: قرار گرفتن بیشتر در معرض بوتیل پارابن در زمان بارداری با تغییرات ژنتیکی در کودکان و مختل کردن توانایی تنظیم میزان مصرف مواد غذایی همراه است.
 
البته این تحقیق محدودیت‌هایی نیز دارد، بااین‌وجود لوز کلودیو، محقق بهداشت محیط زیست دانشکده پزشکی ایکان نیویورک که در این تحقیق حضور نداشت، به زنان باردار توصیه می‌کند: برچسب محصولات زیبایی را بررسی کنند چون وجود این مواد در محصولات زیبایی موجب افزایش وزن فرزند دختر آنان خواهد شد.
 
وی گفت:" اهمیت این نتایج را نمی‌توان نادیده گرفت زیرا دختران و زنان به‌طورمعمول از محصولات مراقبت شخصی و لوازم‌آرایشی حاوی پارابن بیشتر از پسران و آقایان استفاده می‌کنند. بنابراین، قرار گرفتن زودهنگام در معرض پارابن‌ها در زنان با رشد و استفاده بیشتر این محصولات، افزایش می‌یابد و به‌طور بالقوه بر نسل بعدی دختران تأثیربسزایی خواهد گذاشت."
کد مطلب : ۶۰۷۰
نام شما

آدرس ايميل شما