۰
پروانه مافی، عضو فراکسیون غذا و داروی مجلس در گفت‌وگو با سالم‌خبر

حذف رقبا، حمایت از صنعت دارو نیست

نمی توانیم مردم را مجبور به انجام کاری کنیم که خودشان و پزشکان قبول‌ ندارند
تاریخ انتشار :
شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۴
کد مطلب : ۵۶۴۰
حذف رقبا، حمایت از صنعت دارو نیست
سالم خبر: حذف رقبا، حمایت از صنعت دارو نیست بلکه حمایت از منافع یک گروه خاص است و مهم این است که وزارت بهداشت در مقام متولی سلامت مردم کاری که به نفع مردم است را انجام دهد نه به نفع گروه خاص.

پروانه مافی، عضو فراکسیون غذا و داروی مجلس در گفت و گو با سالم خبر با بیان این مطلب افزود: ما باید زمینه را برای رقابت حفظ کنیم و البته برای شکوفایی صنعت داخلی از آنها به روش‌های منطقی حمایت کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا حمایت از تولید داخل، مستلزم بستن درهای ورود سرمایه خارجی و حتی ورود داروهایی که تاکنون  توسعه دهنده بازار دارویی کشور بوده اند است، اظهار داشت: مردم می‌خواهند به بهترین درمان ها با کمترین هزینه دسترسی پیدا کنند. اگر
این مهم توسط متخصصان ایرانی ایجاد شود به طور مسلم اولویت با تولید داخل است. اما ما نمی توانیم مردم را مجبور به انجام کاری کنیم که خودشان و پزشکان قبول‌ ندارند. ضمن آنکه انحصار را برای صنعت داخلی مضر می دانم. کدام صنعت ما در ایران با انحصار رشد کرد که دارو یا تجهیزات پزشکی دومی باشد؟

این نماینده مجلس همچنین گفت:ما باید زمینه را برای رقابت حفظ کنیم و البته برای شکوفایی صنعت داخلی از انها به روش های منطقی حمایت کنیم. حذف رقبا، حمایت از صنعت نیست بلکه حمایت از منافع یک گروه خاص است.

وی همچنین گفت: علاوه بر این تا آنجا که من می دانم ما در حوزه تولید داروهای تحت لیسانس و به طور کلی دارو توفیق کمی در جذب سرمایه و دانش فنی داشتیم. اما باید
بدانیم دیگر دوران اقتصاد جزیره ای و مهجور به سر آمده و ما باید بتوانیم در حین حفظ منافع ملی مان تعاملات بین المللی داشته باشیم.

مافی با بیان اینکه  به مسوولین وزارت بهداشت همواره توصیه کرده ایم تصمیماتشان  بیشتر از آنکه بر پایه شنیده ها باشد به مدارک و‌مستندات تکیه کنند گفت: وزارت بهداشت باید منافع مردم را در اولویت قرار بدهند و‌ هر کسی در جهت منافع مردم گامی برداشته و قانونمند فعالیت می کند مورد حمایت قرار دهند.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که چرا برخی  به جای مقابله با مافیای دخانیات و سیگار تاکید بر پدیده  مافیای دارو و رانت و فساد گسترده درحوزه دارو تاکید دارند ؟ گفت: ترجیح می دهم راجع به هر گونه خطا یا
تخلف قانونی مسوولین قضایی و انتظامی مربوطه صحبت کنند. اما می دانم آنقدر که علیه شرکتهای تامین کننده دارو صحبت می شود، در کنترل مصرف سیگار و علیه شرکت های وارد کننده سیگار که اتفاقا به رغم تحریم، فعالیت های خود در ایران را ادامه می دهند صحبت و اقدامی نمی شود.

وی در مورد تضاد منافع در حوزه سلامت و تاثیر آن در تصمیم ها و سیاست گذاری ها عنوان کرد: ما یک تعریف کلی از تضاد منافع داریم که به حوزه سلامت هم اطلاق می شود. هیچ مسوولی نمی تواند و نباید در موقعیتی قرار بگیرد که برای موردی تصمیم گرفته یا تصمیم سازی را تحت تاثیر قرار دهد به طوری که به خودش یا وابستگان نزدیکش نفعی برساند.

اما در حوزه سلامت این معضل پیچیده تر است چون اکثر مدیران ارشد
ما در حوزه  بهداشت ، پزشک و داروساز هستند و ممکن است بسیار تصمیمها در وضعیت خود و نزدیکان شان تاثیر بگذارد. بنابراین یک مدیر خوب و متقی تا حدامکان باید از چنین وضعیتهایی دوری کند.

مافی در مورد رفع این تعارضات در کیفیت خدماتی به مردم تاکید کرد: ما در بخش سلامت با بودجه دولتی سرو‌کار داریم. منابع هنگفتی که اگر برای مصارفش تصمیم گیری درست نشود هرز می شوند. از طرفی مجوزها و امکانات تجاری زیادی توسط مدیران بخش دارو و تجهیزات پزشکی و درمان صادر می شود که اگر مشکل تضاد منافع حل نشود موجب بی عدالتی، حیف و میل اموال و بی اعتمادی مردم می شود. بزرگترین ضرر معنوی کشور بی اعتمادی مردم است که ما وظیفه داریم جلوی آن را بگیریم.
 
کد مطلب : ۵۶۴۰
نام شما

آدرس ايميل شما