۰

هر تغییر رفتاری را به سن سالمندان ربط ندهید

تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۴
کد مطلب : ۵۵۴۳
هر تغییر رفتاری را به سن سالمندان ربط ندهید
سالم خبر: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که پرسیدن سوالات تکراری، گوشه گیری، پرخاشگری و یا هر تغییررفتاری در سالمندان ارتباطی با سن ندارد، تاکید کرد: یکی از نکات مهم درباره سلامت سالمندان این است که هرگز نباید وجود علائم غیر طبیعی را به سن سالمندان نسبت داد.
 
طاهری متخصص طب سالمندی در گفت و گو با روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بیمارستان آیت آلله طالقانی در قالب دو کلینیک طب سالمندان آماده ارائه خدمت به سالمندان است، گفت: تعداد افراد سالمند روز به روز در حال افزایش است و در حال حاضر ۱۰ درصد جمعیت کشور را افراد بالای ۶۰ سال تشکیل می دهند.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: پیش بینی می شود که تا ۲۰ سال آینده این آمار به ۲۵ و یا حتی ۳۰ درصد یعنی یک نفر از هر ۴ نفر برسد.
 
سالمندان نیازمند ارائه خدمات ویژه تری هستند
 
وی افزود: موج جدید سالمندی که تغییرات اپیدمیولوژیک جمعیتی را ایجاد می کند، نیازمند گسترده تر و عمیق تر کردن خدمات ویژه این گروه سنی است.
 
این متخصص  طب سالمندی با بیان اینکه عموما سالمندان با مشکلات متعددی به مراکز درمانی مراجعه می کنند، توضیح داد: داشتن مشکلات متعدد و مراجعه به پزشکان مختلف باعث می شود سالمندان مجبور به مصرف داروهای زیادی شوند که مصرف بیش از پنج دارو با هم نیز ممکن است موجب بروز عارضه تداخلات داوریی شود.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: یکی از نکات مهم درباره سلامت سالمندان این است که هرگز نباید وجود علائم غیر طبیعی را به سن سالمندان نسبت داد.
 
 طاهری اضافه کرد: پرسیدن سوالات تکراری، گوشه گیری و پرخاشگری و یا هرگونه تغییر در رفتار و شخصیت سالمندان ارتباطی با سن ندارد؛ اگر چه سن به شکل طبیعی و بدون حضور هیچگونه بیماری می تواند محدودیت های ذخایر فیزیولوژیک را برای فرد ایجاد کند.
 
مطلقا، وجود و بروز هیچ بیماری برای یک فرد نرمال تلقی نمی شود
 
این متخصص یادآور شد: برای مثال بیشترین میزان ضربان قلب و یا عملکرد کلیه بدون وجود هیچ گونه مشکل زمینه ای به سن ارتباط دارد، اما مطلقا وجود و بروز هیچ بیماری برای یک فرد نرمال تلقی نمی شود و نمی توانیم بگوییم چون فردی سالمند است اختلال تمرکز و توجه او طبیعی است.
 
وی با بیان اینکه عادی تلقی کردن بیماری برای یک فرد مسن باوری اشتباه است، افزود: الگوی تغییرات جمعیتی که در راستای افزایش جمعیت سالمندی است نیز در حال تغییر است و تعداد زنان سالمند نسبت به مردان سالمند بیشتر است.
 
سالمندی نباید با تنهایی همراه باشد
 
 طاهری ادامه داد: از آنجایی که زنان غالبا کمتر از مردان شاغل اند، در سن سالمندی وابستگی مالی بیشتری دارند، همچنین میزان شیوع افسردگی، احتمال ابتلا به آلزایمر و مشکلات اسکلتی و مفصلی  در آنان بیشتر است که این مسائل باعث می شود زنان سالمند نسبت به مردان سالمند آسیب پذیرتر باشند.

این متخصص درباره سایر گروه های آسیب پذیر توضیح داد: سالمندانی که تنها زندگی می کنند نیز آسیب پذیر محسوب می شوند، دوری فرزندان به دلیل مهاجرت، ازدواج و یا تحصیل و یا از دست دادن همسر از ریسک فاکتورهایی هستند که باعث تنها ماندن سالمندان می شوند.
 
وی با تاکید بر اینکه تنها زندگی کردن ریسک فاکتور مهمی برای سلامت سالمندان است، گفت: علاوه بر وضعیت روانی و جسمانی سالمندان، بُعد زندگی اجتماعی سالمندان بسیار حائز اهمیت است.
 
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه تنها توجه به یک بعد از زندگی سالمندان نمی تواند مشکلات سایر ابعاد زندگی فرد را حل کند، توضیح داد: برای مثال ممکن است فرد سالمندی به علت اختلال حافظه به پزشک مراجعه کند، اما مشکل اصلی او اختلال در خواب  و یا کمبود ویتامین ها باشد.
 
طاهری در ادامه بر ضرورت توجه و ریشه یابی علت اصلی و زمینه ای مشکلات سالمندان تاکید کرد.
 
این متخصص در پایان اظهار کرد: امیدوارم که همه سالمندان دوران سالمندی را با سلامت و آرامش کامل سپری کنند.
کد مطلب : ۵۵۴۳
نام شما

آدرس ايميل شما