۰

سالانه حداقل ۶ هزار عضو انسانی قابل اهدا خاکسپاری می‌شود

تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۰
کد مطلب : ۵۴۶۰
سالانه حداقل ۶ هزار عضو انسانی قابل اهدا خاکسپاری می‌شود
 سالم خبر :سالانه حداقل ۶ هزار عضو انسانی قابل اهدا خاکسپاری می‌شود در حالیکه روزانه هفت تا ۱۰ بیمار به خاطر نرسیدن اعضای پیوندی جان خود را از دست می‌دهند.
 
مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایرانیان در حاشیه نخستین دوره آموزشی مدیریت فراهم آوری اعضای پیوندی در استان قزوین به ایرنا گفت: سالانه بین پنج تا هشت هزار نفر در کشور دچار مرگ مغزی می‌شوند که از بین واجدان شرایط اهدای عضو، فقط یک سوم آنها نسبت با اهدای اعضا موافقت می‌کنند.
 
کتایون نجفی زاده افزود: از بین پنج تا هشت هزار نفری که سالانه دچار مرگ مغزی می‌شوند حداقل نیمی از آنها قابلیت اهدا و پیوند اعضا را دارند اما متاسفانه سالانه کمتر از هزار خانواده‌ نسبت به اهدای اعضای عزیزان خود موافقت می‌کنند.
 
وی با اشاره به راهکارهای افزایش تعداد پیوند عضو از واجدان شرایط اهدا، گفت:باید دانشگاه‌های علوم پزشکی سیستم اهدای عضو راه اندازی کنند تا افراد دچار مرگ مغزی به صورت منسجم و در تک تک بیمارستان‌ها شناسایی شده و با مراقبت کافی از عضو قابل اهدا، رضایت خانواده فرد در این زمینه گرفته شود.
 
نجفی زاده همچنین بر فرهنگسازی صحیح و کافی در بین مردم نسبت به مکانیزم مرگ مغزی تاکید کرد و گفت: فرهنگ سازی درست در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است چون ساخت سریال‌ها و برنامه‌های کارشناسی نشده در این زمینه می‌تواند نتایج معکوسی به دنبال داشته باشد.
 
این مسئول با اشاره به عملکرد ضعیف قزوین در خصوص جلب موافقت خانواده‌های بیماران مرگ مغزی گفت: این استان از ابتدا تاکنون تنها ۶۲ مورد اهدای عضو داشته در حالی که ظرفیت آن بیش از ۳۸۰ اهدای عضو بوده است.
 
وی ادامه داد: جالب است که تهران هم جزو استان‌های اول در این زمینه نیست بلکه استان‌های کوچکتر مانند یزد، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری با ایجاد سیستمی درست در رتبه‌های اول قرار دارند.
 
نجفی زاده با بیان اینکه مشخص نیست چند درصد از کسانی که مرگ مغزی شده اند، پیش از مرگ، داوطلب صدور کارت اهدای عضو بوده‌اند، افزود: طبق بررسی‌های به عمل آمده، اگر خانواده‌ها از تمایل عزیزان خود به اهدای عضو خبر نداشته باشند ۴۸ درصد و اگر از تمایل وی مطلع باشند ۱۰۰ درصد با اهدای عضو موافقت می‌کنند.
 
 مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با اشاره به صدور ۲ میلیون کارت اهدای عضو برای داوطلبان این کار خیر گفت: اگرچه داشتن این کارت، به معنای موافقت ۱۰۰ درصدی خانواده‌های بیماران مرگ مغزی با اهدای عضو عزیزان خود نیست اما نقش بسیار زیادی در جلب موافقت خانواده‌ها پس از مرگ مغزی دارد.
 
نجفی زاده با بیان اینکه در حال حاضر ۵۴ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور مراکز مربوط به اهدای عضو را دارند، افزود: از این تعداد دانشگاه ۲۹ مورد از آنها دارای مرکز اهدای عضو نیز هستند که امیدواریم قزوین هم حداقل در زمینه پیوند کلیه به جمع این دانشگاه‌ها بپیوندد.
 
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان همچنین در خصوص قوانین وزارت بهداشت در زمینه دیدار خانواده‌های دهنده و گیرنده عضو نیز افزود: در کل دنیا به دلیل پیامدهای احتمالی پس از پیوند، ملاقات خانواده اهدا کننده عضو با خانواده بیمار گیرنده مذموم بوده و وزارت بهداشت نیز آن را ممنوع کرده است.
کد مطلب : ۵۴۶۰
نام شما

آدرس ايميل شما