۰

دولت مجارستان: سه بچه بیاورید ۳۰ هزار یورو جایزه بگیرید

این کشور برای ایجاد زیرساخت‌های لازم برای افزایش جمعیت در نظر دارد شمار مهدکودک‌ها را از 50 هزار به 70 هزار تا سال 2022 افزایش دهد
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۳
کد مطلب : ۵۲۶۷
دولت مجارستان: سه بچه بیاورید ۳۰ هزار یورو جایزه بگیرید
سالم خبر: دولت مجارستان همچنان پیگیر افزایش جمعیت خود است و در این راه از هر کمک و تشویقی مضایقه نمی کند. چنانچه اعلام کرده است که به زوج هایی که بیش از سه فرزند دارند کمک مالی معادل 30 هزار یورو خواهد کرد.

به گزارش سالم خبر از یورونیوز سازوکار این کمک نیز بدین شکل است که دولت به هر زوج شهروند این کشور ۱۰ میلیون فورینت (۳۰ هزار و ۵۹۰ یورو) وام می‌دهد و اگر زوجی ۳ فرزند یا بیشتر بیاورد، این وام به عنوان کمک محسوب شده و از آنها بازپس گرفته نمی‌شود.

بنا به اعلام مقام‌های مجاری، منبع مالی تأمین این وام که بدون بهره است از ابتدای ماه ژوئیه جاری در دسترس دولت قرار گرفته است. خانواده‌ها مختارند که از این وام برای هر مصرفی که می‌خواهند استفاده کنند.

مجارستان نیز مانند کشورهای دیگر اروپا از کمبود شدید نیروی کار رنج می‌برد، زیرا بسیاری از شهروندان این کشور که بالقوه نیروی کار محسوب می‌شوند، برای درآمد بیشتر به
کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند.

دولت مجارستان درصدد است تا به جای پذیرفتن مهاجران خارجی، از طریق تشویق مردم به فرزندآوری بیشتر، کمبود جمعیت در کشور را جبران کنند اما از سویی دیگر مردم این کشور نیز دولت را موظف کرده‌اند که طرح نظام حمایت از خانواده را به صورت گسترده‌تری افزایش دهد. تاکنون یک میلیون و ۳۸۲ هزار نفر فرم مخصوص دریافت این وام را پر کرده و به ادارات مربوطه فرستاده‌اند.

آماده سازی زیرساخت ها برای افزایش جمعیت

بنا بر گزارش مؤسسه پژوهشی یوروستات، در حالی که میانگین نرخ باروری در اتحادیه اروپا ۱.۵۹ فرزند به ازای هر زن است، این نرخ هم‌اکنون در مجارستان از ۱.۴۹ فرزند به ازای هر زن بیشتر نیست.

دولت مجارستان برای اجرای طرح حمایت از خانواده که اعطای وام، جزئی از آن است، بودجه‌ای معادل ۴.۸ درصد تولید ناخالص ملی کشور را اختصاص داده است. در این طرح تسهیلاتی نیز برای خرید مسکن و خودرو برای خانواده‌های
پرجمعیت در نظر گرفته شده است. مطابق این طرح همچنین زنانی که ۴ فرزند یا بیشتر به دنیا بیاورند، تا آخر عمر از پرداخت مالیات بر درآمد معاف می‌شوند.

البته شرایطی نیز برای بهره‌مندی از این وام‌ها و کمک‌های دولتی در نظر گرفته شده که مهم‌ترین آنها عبارتند از:زوج باید ازدواج رسمی کرده باشد؛ دست کم یکی از زوجین برای نخستین بار ازدواج کرده باشد؛ زن حداقل ۱۸ و حداکثر ۴۰ ساله باشد؛ دست کم یکی از زوجین در ۱۸۰ روز اخیر بیمه و پرداخت‌های اجتماعی خود را در مجارستان انجام داده باشد.

دولت همچنین برای آماده‌سازی زیرساخت‌ها همزمان با افزایش جمعیت، قرار است شمار مهد کودک‌های کشور را از ۵۰ هزار در حال حاضر به ۷۰ هزار تا سال ۲۰۲۲ افزایش بدهد.

حزب حاکم مجارستان با این طرح به طور قطع در پی مبارزه با مهاجرت خارجی‌ها به این کشور است، اما باید دید که این طرح چه کمکی به بهبود روند پیر شدن جمعیت این کشور می‌کند.
 
کد مطلب : ۵۲۶۷
نام شما

آدرس ايميل شما