۰

تو چرا به مقدسات اهانت می‌کنی؟

اکبر عبدالهی اصل، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و از مدیران اسبق سازمان غذا و دارو در یادداشتی برای سالم‌خبر با عنوان "رنج‌نامه یک
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۶
کد مطلب : ۵۲۲۶
تو چرا به مقدسات اهانت می‌کنی؟
سالم خبر: یادمه وقتی دانشجو بودیم وقتی به وجود مگس تو غذای دانشگاه اعتراض می کردیم بلافاصله مسئول غذاخوری دانشگاه می‌گفت آقا تو چرا به مقدسات اهانت می کنی و فرداش دم در کمیته انضباطی بودیم. وقتی می‌گفتیم آقای مسئول دانشگاه چرا تو خوابگاه مشکل داریم، فرداش بابت تشویش اذهان عمومی و اهانت به مقدسات تو کمیته انظباطی بودیم.

چند سالی گذشت که برخی بزرگان مملکت فهمیدند هر انتقادی اهانت به حاکمیت کشور نیست و حتی برای تحکیم حاکمیت نقد لازمه. و این شد که ما دوباره به خودمون جرات دادیم دوباره انتقاد کنیم، ولی انگار هنوز موضوع حل نشده، زیرا؟  
 • وقتی یه روز به یک واکسن ساز کشورمون گفتیم، چرا میزان ماده موثره تو واکسنت به اندازه کافی نیست{1}؟ فرداش صدامون کردند تو فلان نهاد بازرسی که تو چرا مانع تولید واکسن می شی؟ ما ۹۰ سال واکسن تولید می کنیم، هیچ کی چنین اعتراضی نکرده!

  وقتی رفتیم به فلان شرکت سرم سازی گفتیم که چرا تو دیگ غیر استاندارد سرم می‌سازی! و بطری سرم‌هات ترک خوردگی داره{2}؟ رفتند گفتند این جوون بی لیاقت کیه گذاشتید اداره کل؟ حرمت بزرگان را نگه نمی داره؟

  رفتیم به یک شرکت دارویی گفتیم چرا ای وی ای جی نمی‌آوری؟ مملکت دچارکمبوده، فرداش از چندجا تماس گرفتند که چیه می‌خواهی تنها پالایشگاه خون کشور را تعطیل کنی؟ گفتیم ای بابا پالایشگاه خون کشور را که 25
  سال پیش بعلل بی اساس تعطیل کرده بودید؟ گفتند در معقولات وارد نشو{3}!

  گفتیم تو سازمان دیوار بین کارشناس ها را بردارند و چند نیروی جوان بکارگرفتیم و خواستیم طبق فرایند شفاف کارکنند{4}. فرداش گفتند چرا مدیر کلتون برای تجربه ارزش قایل نیست و فقط جوونای خوشتیپ دورش جمع می‌کنه؟

  رفتیم به یک شرکت ماده اولیه سازمون گفتیم چرا مواد اولیه آماده را با برچسب مواد بینابینی وارد کشور میکنی؟ و شبانه یا روزهای تعطیل بر چسب تولید شده میزنی؟ یهو ندا آمد که تو با نظام ژنریک و سیاستهای ابلاغی حوزه سلامت مخالفی{5}؟

  رفتیم به یک ماده اولیه ساز دیگه گفتیم که تو چرا مسایل کیفی و ایمنی را رعایت نمی کنی{6}؟ مواد سمی کارخانه ات در ریه کارمندان و همسایگانت هزار بیماری ایجاد کرد؟ فردایش گفتند ای مدیر بیسواد آیا نمیدانی که در همه دنیا MGS (جایگزینی ژنریک در نسخه) وجود دارد؟ گفتیم آخه چه ربطی داشت؟ گفتند اصلا شما چرا سابقه کار در صنعت داری؟ دوشغله بودی؟

  رفتیم به یک شرکت گفتیم، اعلام شده است که منبع دارویت شبهه کشور ممنوعه گرفته{7}؟ رفتند باز واردات کردند. جلویش را گرفتیم، صدا شدیم که شما چرا بیت المال را در گمرک نگه میدارید و تلف می‌کنید؟

  رفتیم به یک وکیل الرعایا گفتیم تو دیگر چرا تقاضای واردات داری{8}؟ فردا به گوشمان رساندند که راس مافیای دارو کشف شد! او همان مدیر کل داروست!

  رفتیم به شرکت های
  داروسازیمون گفتیم شما که پول هزینه‌کرد در تحقیقات را ندارید چرا برای توسعه تکنولوژی و افزایش کیفیتتون، تحت لیسانس شرکتهای معتبر تولید نمی‌کنید؟ فرداش گفتند اصلا تو با این چند ملیتی‌ها چه قرابتی داری؟ اینها چرا باید در کشور باشند{9}.

  دیدیم هر چی بگیم اینها مدعی‌اند که چرا به مقدسات توهین میکنی. گفتیم بریم یک سامانه ایجاد کنیم فرایندهامون را شفاف کنیم شاید درست شه. سامانه مون {10} راه افتاد دیدیم، سوالاتمون بیشتر شد! به یکی گفتیم تو چرا تو گمرک 10واحد ترخیص می کنی تو بازار 20 تا می فروشی؟ به یکی گفتیم تو چرا فوریتی مجوز می گیری یک سال بعد میاری، این چه فوریتیه؟ به یکی گفتیم تو چرا قیمتهای مواد اولیه ات ده برابر بقیه است؟ به یکی گفتیم تو چرا امسال میزان وارداتت 2 برابر پارسال شده بازار که اینقدر رشد نکرده؟ این دفعه گفتند تو چرا سرورهات تو ایران نیست؟ گفتیم مگه فخر رازی خارجه؟ ما ده ساله خارجیم و خودمون نمیدونستیم؟ گفتند چرا تو سعادت آباد محل اتاق فکر مافیای دارو تردد داری{11}؟

  گفتیم برا شفاف سازی تو کمیسیون دارو سیستم رای گیری الکترونیک و دوربین و امکان انتشار آنلاین بذاریم. گفتند میخواهی اسناد محرمانه ما را عمومی کنی؟

  گفتم اصلا به ما چه برید هر کار دلتون می‌خواد بکنید؟ گفتند کجا؟ تو توی تیم رییست هستی و چون زورمان به او نمی رسه، تو چرا آمارنامه را جعل میکنی{12}؟
در
نهایت می گیم آقا جون سیاست‌های ابلاغیه رهبری تو حوزه سلامت و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هردو داره به برون‌نگری و درون‌زایی تاکید می کنه این سیاستها می گه آقای وزارت بهداشت بذارید جوونا بیان با دیدگاه های نو ارائه خدمت کنند، از شرکت های داروسازی بزرگ دنیا تحقیق و توسعه را یاد بگیرید، افزایش بهره وری را کپی کنید و فرایندهای مختلفتون را تسریع و شفاف کنید،

اجازه ندید بعضی ها با ادای تولید زیاده خواهی کنند، مواظب کیفیت داروهاتون باشین، عدالت‌محوری تو درآمد داشته باشید یعنی در حالی که هزاران جوان نخبه در قالب بیش از 250 استارتاپ پشت درهای وزارت بهداشت متوقف شده اند، نروید کل قراردادهاتون را با یکی دو شرکت رفیق تون ببندید، یعنی آقای سازمان غذا و دارو وظیفه شما نظارت بر کیفیت است نه وظایف وزارت صنعت و وظایف سازمان های بیمه، یعنی آقای نماینده مجلس درسته که رای جمع کردن خیلی خوبه ولی یادگرفتن حداقل الفبای سیاست‌گذاری دارو قبل از اظهار نظر در این حوزه هم خوبه، یعنی آقای سیستم های بازرسی و امنیتی درسته که اگر هیچ کاری انجام نشه هیچ تخلفی هم رخ نمیده، ولی همه آنهایی هم که کار می‌کنند، متخلف نیستند.

انگار دوباره داره ندا میاد داری به مقدسات اهانت می کنی.
 
{1} اشاره به عدم activity آنتی‌ژن Pertosis در واکسن رازی در سال 1386 و متوقف شدن شدن خط واکسن توسط اداره کل دارو و پیگیری
بازرسی ریاست جمهوری در مورد موضوع

{2}اشاره به توقف خط تولید فراورده های تزریقی ایران در سال 88 بعلت الودگی قارچی، توقف خط شهیدقاضی و داروپخش در سال 1392 بعلت مشکلات GMP
{3}اشاره به واردات IVIG از GreenCross کره که در مناقصات1394 با قیمت پایینتر از پالایشگاه خون برنده شد و پالایشگاه و برخی تامین کنندگان دیگر در عین تاخیر در تامین، منتقد آن بود.
{4}اشاره به ایجاد Openoffice در اداره برنامه ریزی دارو و فرایندسازی و حذف تصمیم سلیقه ای کارشناس در سال 94 که بعدها در سال 97 دوباره اتاقهای بسته ایجاد شد.
{5}اشاره به مکاتبات سندیکای مواد اولیه با سازمان بازرسی کل کشور و دیده بان شفافیت در سال 1396
{6}اشاره به ایراد اداره کل دارو در سال 94 به شرکت ارسطو و اعتراض ایشان به کمیسیون بهداشت مجلس در مورد جایگزینی ژنریک
{7}اشاره به مالکیت Actavis توسط Teva در سال 95 و ممنوعیت واردات Cyclogest
{8}اشاره به سوال 22 گانه کمیسیون بهداشت مجلس از سازمان غذا و دارو در سال 1396
{9}اشاره به مصاحبه رییس سندیکای مواد اولیه در مورد تولید لیسانس در کشور
{10}اشاره به سامانه تیتک و موانعی که انواع شرکتها و سندیکا برای راه اندازی آن ایجاد کردند و اخیرا صحبتهای نایب رییس کمیسیون بهداشت مجلس در مورد آن
{11}اشاره به مصاحبه 1398 نایب رییس کمیسیون بهداشت مجلس
{12}اشاره به گزارش سازمان دیده بان شفافیت سال 96 در مورد اتهام جعل  آمارنامه
کد مطلب : ۵۲۲۶
نام شما

آدرس ايميل شما