۰
پروانه مافی، عضو فراکسیون غذا وداروی مجلس در گفت‌وگو با سالم‌خبر:

حذف رقبا؛ حمایت از صنعت نیست حمایت از منافع یک گروه خاص است

وزارت بهداشت در مقام متولی سلامت مردم کاری که به نفع مردم است را انجام دهد
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۸
کد مطلب : ۵۱۸۳
حذف رقبا؛ حمایت از صنعت نیست حمایت از منافع یک گروه خاص است
سالم خبر: مردم خواستار بهترین درمان‌ها با کمترین هزینه دسترسی هستند اگراین مهم توسط متخصصان ایرانی ایجاد شود مسلما اولویت با تولید داخل است. اما ما نمی‌توانیم مردم را مجبور به انجام کاری کنیم که خود آنان و پزشکان قبول‌ ندارند.

به گزارش سالم خبر در فضای ملتهب اقتصادی موجود، دو گروه از فعالان اقتصادی رودرروی یکدیگر قرار گرفته اند؛ یک گروه فعالانی با کارنامه شفاف و سالم و گروهی دیگر فعالانی که حفره ها و کانال های رانت جویی را بو می شکند و مسیر رشد خود را تنها در حذف رقیبان می جویند.

پروانه مافی، عضو فراکسیون غذا وداروی مجلس در این باره معتقد است ما باید زمینه را برای رقابت حفظ کنیم و البته برای شکوفایی صنعت داخلی از انها به روش‌های منطقی
حمایت کنیم. حذف رقبا ، حمایت از صنعت نیست بلکه حمایت از منافع یک گروه خاص است.  

این نماینده مجلس در گفت‌وگو با سالم‌خبر در پاسخ به این سوال که آیا حق داریم به بهانه حمایت از تولید داخل، درهای ورود سرمایه خارجی و حتی داروهای وارداتی که در بسیاری موارد  توسعه دهنده بازار دارویی و حتی صنعت داروی کشور بوده اند را بگیریم و کشور را از مزیت داشتن یک صنعت پویا محروم کنیم؟ آیا خود این مساله شبهه رانت زایی برای برخی رو بوجود نمی آورد؟ گفت: من نماینده مردم هستم . پس وظیفه دارم بدنبال آنچه باشم که به نفع عموم مردم و کشور است. مردم می‌خواهند به بهترین درمان‌ها با کمترین هزینه دسترسی پیدا کنند اگر این مهم توسط متخصصان ایرانی ایجاد شود مسلما اولویت
با تولید داخل است. اما ما نمیتوانیم مردم را مجبور به انجام کاری کنیم که خودشان و پزشکان قبول‌ ندارند.

وی همچنین افزود: انحصار برای صنعت داخلی مضراست. کدام صنعت ما در ایران با انحصار رشد کرد که دارو و تجهیزات پزشکی دومی باشد؟ ما باید زمینه را برای رقابت حفظ کنیم و البته برای شکوفایی صنعت داخلی از انها به روش‌های منطقی حمایت کنیم. حذف رقبا ، حمایت از صنعت نیست بلکه حمایت از منافع یک گروه خاص است. 

مافی اظهار داشت:    در هر حال وقتی رقیب یک موسسه تجاری حذف شود در کوتاه مدت به نفع آن شرکت خواهد بود. مهم آن است که وزارت بهداشت در مقام متولی سلامت مردم کاری که به نفع مردم است را انجام دهد نه به نفع گروه خاص. تا آنجا که می دانم تعداد داروهای
تولیدی تحت لیسانس در کشور بسیار کم است و این نشان می‌دهد ما توفیق کمی در جذب سرمایه و دانش فنی  داشتیم.

این نماینده مجلس تاکید کرد که دیگر دوران اقتصاد جزیره ای و مهجور به سرآمده و ما باید بتوانیم در حین حفظ منافعمان، تعاملات بین المللی داشته باشیم.

مافی در پاسخ به این سوال که با وجود اظهارات همه مسوولان نهادهای نظارتی و غیره، بازار دارویی کشور جزو پاک ترین و شفاف ترین بازارها است اما چرا باز برخی مسوولان و نمایندگان به جای مقابله با مافیاهایی همچون دخانیات و سیگار  مدام از مافیای دارو و رانت و فساد گسترده در این حوزه حرف می زنند بدون اینکه بتوانند سندی برای آن رو کنند؟ آیا این ایجاد تشنج ها توسط برخی نمایندگان و مسوولان، در جهت منافع
برخی افراد خاص  نیست؟ عنوان کرد: ترجیح می‌دهم راجع به هر گونه خطا یا تخلف قانونی، مسوولان قضایی و انتظامی مربوطه اظهارنظر کنند. اما می‌دانم این میزان هجمه علیه شرکتهای تامین کننده دارو در کشور وجود دارد ، در کنترل مصرف سیگار و علیه شرکت‌های وارد کننده سیگار که اتفاقا به رغم تحریم ، فعالیتهای خود در ایران را ادامه می دهند صحبت و اقدامی نمی شود!

عضو فراکسیون غذا و داروی مجلس تاکید کرد : بنده به مسوولان وزارت بهداشت توصیه می کنم تصمیماتشان بیش از آنکه بر اساس شنیده ها باشد باید بر پایه مدارک و‌مستندات باشد. منافع مردم را در اولویت قرار بدهند و‌هر کسی را که در جهت منافع مردم گامی بر می دارد و قانونمند کار می کند حمایت کنند.
 
کد مطلب : ۵۱۸۳
نام شما

آدرس ايميل شما