۰

سرانه مصرف لبنیات در ایران یک پنجم کشور‌های غربی است

تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۸
کد مطلب : ۵۱۷۹
سرانه مصرف لبنیات در ایران یک پنجم کشور‌های غربی است
سالم خبر : سرانه مصرف لبنیات در ایران یک پنجم کشور‌های غربی است.
 
زهرا عبداللهی رییس دفتر تغذیه و بهبود سلامت وزارت بهداشت به باشگاه خبرنگاران جوان گفت : در حال حاضر آمار دقیقی از میزان مصرف شیر و لبنیات در بین مردم ایران وجود ندارد، اما بر اساس مطالعات سبد غذایی و صنایع غذایی کشور میزان متوسط سرانه مصرف شیر و لبنیات مردم پایین‌تر از مقدار توصیه شده سبد غذایی است.
 
وی ادامه داد: متأسفانه قبل از افزایش قیمت لبنیات و به خصوص شیر، مردم روزانه ۱۹۰ گرم شیر و لبنیات مصرف می‌کردند و این در حالیست که توصیه سازمان‌های ذی‌ربط این است که باید هر فرد ایرانی حداقل ۲۵۰ گرم لبنیات مصرف کند و این بدان معنی است که مردم ایران روزی ۶۰ گرم کمتر از حداقل توصیه شده لبنیات و شیر مصرف می‌کنند و همین مسئله باعث بروز مشکلات مختلفی مثل پوکی استخوان و شکستگی‌های بی مورد ناشی از کمبود کلسیم و مصرف کم شیر و لبنیات در افراد ایجاد می‌شود.
 
رییس دفتر تغذیه و بهبود سلامت تأکید کرد: بعد از افزایش مصرف شیر مطالعات سطح بازار نشان می‌دهد که مصرف لبنیات و شیر در سبد غذایی مردم به خصوص دهک‌های پایین جامعه کم رنگ شده و به لحاظ سلامتی مشکلاتی را برای این افراد ایجاد می‌کند.
 
عبداللهی بیان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که کلسیم برای تنظیم فشار خون و پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی نقش مؤثری دارد و افرادی که لبنیات بیشتری مصرف می‌کنند کمتر دچار بیماری‌های فشار خون و قلبی و عروقی می‌شوند.
 
افزایش قیمت شیر سبب کمرنگ شدن این ماده مقوی از سفره های مردم
 
وی با اشاره به اینکه شیر و لبنیات به عنوان یکی از گروه‌های غذایی افراد باید محسوب شود، ادامه داد: مردم باید روزانه ۲ تا ۳ واحد شیر یا لبنیات مصرف کنند و امروزه متأسفانه با افزایش قیمت شیر و لبنیات نه تنها مردم آسیب پذیر بلکه مصرف این مواد غذایی مفید در بین خانواده‌های سطح بالای جامعه به دلیل نبود فرهنگ مصرف شیر و لبنیات کاهش پیدا کرده است و این ماده غذایی مفید در سفره‌های غذایی مردم کمرنگ شده است.
 
رییس دفتر تغذیه و بهبود سلامت وزارت بهداشت  افزود: یکی از مشکلات امروز مردم به خصوص دهک‌های بالا نبود فرهنگ و سواد تغذیه‌ای است و ما باید بر روی آموزش و فرهنگ سازی در جهت مصرف شیر اقدامات بیشتری را انجام دهیم تا افراد به جای خریدن نوشابه‌های گازدار مصرف دوغ یا شیر را جزء برنامه غذایی خود قرار دهند.
 
وی با اشاره به اینکه بر اساس مطالعات سطح بازار میزان خرید لبنیات و شیر به اندازه ۳۶درصد نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است، ادامه داد: متوسط سرانه مصرف شیر و لبنیات در دنیا سالیانه ۱۶۵ کیلوگرم و در کشور‌های غربی ۳۰۰ کیلوگرم است و این در حالیست که مردم ایران سالیانه بین ۶۰ تا ۷۰ کیلوگرم شیر مصرف می‌کنند.
کد مطلب : ۵۱۷۹
نام شما

آدرس ايميل شما