۰
سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد:

داروی لوزارتان موجود در داروخانه‌ها کاملا سالم است

تاریخ انتشار :
شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۰
کد مطلب : ۵۰۹۷
داروی لوزارتان موجود در داروخانه‌ها کاملا سالم است
سالم خبر: سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد در حال حاضر داروی لوزارتان در هشت کارخانه داخلی تولید می شود که داروی تولید هفت شرکت داخلی داروسازی سالم اند.

به گزارش سالم خبر، شهرام شعیبی با اشاره به ریکال لوزارتان تولیدی شرکت اکتوور اظهار داشت: تنها لوزارتان این شرکت داخلی از ماده موثر هندی دارای ناخالصی تولید شده است.
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو  همچنین افزود: گروه داروهای ضد فشارخون (والزارتان، لوزارتان، ایربزارتان) در حین تولید ماده اولیه، ناخالصی‌هایی تولید می‌کند که کارخانه تولیدکننده موظف است از سلامت فراورده اطمینان حاصل کرده و سپس آن را عرضه کند، البته باقی‌مانده ناخالصی باید در محصول نهایی کنترل شود که سازمان غذا و دارو در این خصوص نظارت‌های لازم را اعمال کرده است.

وی افزود: بر همین اساس سازمان غذا و دارو در این خصوص طی دو نوبت، دستور
ریکال داروی والزارتان را یکی در سال گذشته اعلام کرده و در نوبت دیگر نیز اوایل سال جاری ورود ماده اولیه والزارتان دارای ناخالصی مذکور را متوقف کرده است.

شعیبی در خصوص زمان ریکال داروی لوزارتان توضیح داد: ریکال اعلام‌شده در اواخر سال گذشته مربوط به ماده اولیه یک شرکت تولیدکننده چینی بوده که  به‌صورت داوطلبانه صورت گرفته است و تولیدات داخلی این دارو،وارداتی از ماده موثر این شرکت چینی نداشته‌اند.

وی در خصوص ریکال مواد اولیه لوزارتان تولیدی شرکت هندی نیز توضیح داد: طی ریکال بین‌المللی هفته گذشته که مبنی بر میزان ناخالصی ماده اولیه تولیدی لوزارتان شرکت هندی بیش از مقدار مجاز بوده، فراخوان و جمع‌آوری داروی شرکت مذکور در صورت مشاهده در داروخانه‌های کشور صادر شد.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، به گفته شعیبی، سازمان غذا و دارو نیز با انجام
بررسی‌های لازم، دستور فراخوان داروی لوزارتان تولیدی با ماده اولیه دارای ناخالصی را متعاقباً صادر کرده است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه لوزارتان تولیدی کشور در هشت کارخانه داخلی از مواد اولیه وارداتی صورت می‌گیرد، عنوان کرد: تنها داروی شرکت اکتوورکو از منبع هندی ریکال شده بوده که این کارخانه به علت نداشتن ظرفیت کافی برای تولید این دارو فقط در سال‌های ۹۶ و ۹۷ تولید ناچیزی داشته و تمامی مواد اولیه خریداری‌شده را مصرف نکرده است. سهم کارخانه مذکور از بازار داخلی این دارو تنها یک درصد بوده است که در حال حاضر نیز داروی لوزارتان تولیدی آن، در بازار وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: داروی تولید شده با مواد اولیه دیگر شرکت‌ها کاملا سالم بود و بر اساس توصیه‌های بین‌المللی، بیماران نباید تا انجام بررسی‌های کامل، داروی مصرفی خود را قطع کنند.
کد مطلب : ۵۰۹۷
نام شما

آدرس ايميل شما