۰
دبیر انجمن جراحان ارتوپدی ایران؛

عمل تعویض مفاصل؛ یکی از عمل‌های بسیار پر هزینه است

تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۴
کد مطلب : ۴۸۸۰
عمل تعویض مفاصل؛ یکی از عمل‌های بسیار پر هزینه است
سالم خبر : دبیر انجمن جراحان ارتوپدی ایران، گفت: در حال حاضر کمبود جدی در تامین مفاصل مصنوعی وجود ندارد اما این جراحی‌ها هزینه زیادی به سیستم سلامت تحمیل می‌کند.
 
به گزارش سالم خبر، سید محمد جواد مرتضوی، اظهار کرد: یکی از مسائلی که امروز بیش از پیش به آن توجه می‌شود و مورد بحث قرار می‌گیرد روش‌هایی برای حفظ مفاصلی است که معمولاً در سنین بالا و بر اثر بروز بیماری از بین می‌روند. تعویض مفاصل، به خصوص مفاصل لگن و زانو علل متفاوتی دارد، بسیاری از این عوامل از سنین پایین‌تر منجر به ایجاد تغییراتی در مفاصل می‌شوند. بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر بتوانیم این تغییرات را در سنین پایین‌تر تشخیص داده و اصلاح کنیم از بروز مشکلات جدی در سنین بالاتر و احتیاج به تعویض لگن جلوگیری می‌شود.این فوق تخصص جراحی زانو و لگن، با اشاره به اهمیت پرداختن به راه‌های تشخیص این اختلال در جلوگیری از بروز آن، اظهار کرد: موضوع جراحی‌های حفظ مفصل یکی از مباحثی است که امروز بیش از گذشته نه تنها در کشورمان بلکه در همه کشورهای دنیا مورد توجه قرار گرفته است و قطعاً حفظ مفصل طبیعی انسان‌ها می‌تواند عملکردی بسیار مطلوب‌تر نسبت به مفاصل مصنوعی داشته باشد.
 
مرتضوی تاکید کرد: تمرکز انجمن جراحان ارتوپدی ایران همواره بر بیماری‌های شایع و راه‌های پیشگیری و کنترل آن بوده است؛ انجام چنین جراحی‌های می‌تواند مانع از تخریب مفاصل و احتیاج به تعویض مفصل در فرد بیمار شود بنابراین یکی از مباحث اصلی این کنفرانس به این موضوع اختصاص پیدا می‌کند.
 
دبیر انجمن ارتوپدی ایران گفت: در حال حاضر سالانه حدود ۵۰ هزار عمل جراحی تعویض مفصل در کشور ما انجام می‌شود در حالی که طبق بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد ممکنست حدود ۳۰۰ هزار نفر در سال به انجام این جراحی نیازمند باشند؛ بسیاری از افراد یا شرایط انجام جراحی را ندارند یا زندگی با مفاصل آسیب دیده را به انجام چنین جراحی‌هایی ترجیح می‌دهند.
 
وی تاکید کرد: عمل تعویض مفصل یکی از عمل‌های بسیار پر هزینه است که این امر مشکلاتی را برای سیستم سلامت ایجاد کرده است؛ در حال حاضر اغلب مفاصل مصنوعی استفاده شده در این جراحی‌ها از کشورهای خارجی وارد کشور می‌شود؛ که کمبودی در این زمینه نداریم اما هزینه‌های تأمین این مفاصل افزایش پیدا کرده است؛ شرکت‌های معدودی در زمینه تولید این مفاصل در کشور تلاش می‌کنند اما هنوز بسیاری از تولیدات آنها کیفیت لازم را ندارد.
کد مطلب : ۴۸۸۰
نام شما

آدرس ايميل شما