۰
سخنگوی سازمان غذا و دارو

عوارض هولناک و مرگبار تزریق هورمون رشد تقلبی

تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۲
کد مطلب : ۴۸۷۵
عوارض هولناک و مرگبار تزریق هورمون رشد تقلبی
سالم خبر : سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره عرضه هورمون رشد در بازار سیاه و عوارض تزریق این دارو هشدار داد.
 
شهرام شعیبی سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره عرضه هورمون رشد در بازار سیاه و باشگاه‌های بدنسازی و احتمال نشت این دارو از داروخانه‌ها به باشگاه خبرنگاران جوان گفت : هورمون رشد داروی گرانقیمتی محسوب می‌شود و به همین دلیل از چند ماه برای توزیع و عرضه دقیق و رسیدن آن به دست مصرف کننده واقعی تدابیری اندیشیم.
 
وی به استفاده بدون تجویز پزشک هورمون رشد درباشگاههای بدنسازی اشاره کرد و گفت: با توجه به گزارش هایی که مبنی بر استفاده از داروی هورمون رشد در باشگاه‌های بدنسازی و عوارض ناشی از مصرف غیر ضروری این دارو به دست ما رسیده بودیم تصمیم گرفتیم که با هماهنگی و نظارت معاونت‌های غذا و دارو دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، هورمون رشد در داروخانه‌های منتخب توزیع می‌شود.
 
نشت هورمون رشد از داروخانه‌ها به بازار سیاه وجود دارد؟
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو  با رد نشت هورمون رشد از داروخانه‌ها به بازار سیاه  و باشگاه‌های بدنسازی اظهار کرد: هورمون رشد چون با تایید بیمه تامین اجتماعی و با وود پرونده در داروخانه به بیمار تحویل داده می شود احتمال نشت آن از داروخانه به بازار را به به حداقل و حتی صفر می‌رساند اما نمونه قاچاق و تقلبی در بازار سیاه وجود دارد.
 
شعیبی اظهار کرد: وقتی داروی هورمون رشد به بیمار تحویل داده می شود کد درج شده روی برچسب ttac  باید در پرونده و سامانه ثبت شود و اگر این دارو از داروخانه وارد بازار شده باشد کاملا قابل پیگیری است.
 
عوارض هورمون رشد تقلبی و قاچاق
 
هورمون رشد داروی یخچالی است و اگر در یخچال نگهداری نشود حساسیت های پوستی و سمیت کبدی و حتی شک مرگ بار در کمین افرادی است که هورمون رشد قاچاق یا تقلبی تزریق کنند و توصیه می‌کنیم که از تهیه هورمون رشد از بازار به شدت خودداری شوند و باید تجویز و تزریق آن به دستور پزشک باشد.
کد مطلب : ۴۸۷۵
نام شما

آدرس ايميل شما