۰
شهرام شعیبی سخنگوی سازمان و غذا و دارو در گفت‌وگو با سالم‌خبر:

برای تامین ب کمپلکس ارز دولتی هزینه نمی‌شود که قاچاق آن صرفه‌ی اقتصادی داشته باشد

مشخص نیست که نماینده مجلس بر مبنای کدام شواهد قاچاق بشکه‌ای ب کمپلکس را مطرح کرده است
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۲
کد مطلب : ۴۷۰۲
برای تامین ب کمپلکس ارز دولتی هزینه نمی‌شود که قاچاق آن صرفه‌ی اقتصادی داشته باشد
سالم خبر: شربت ب کمپلکس از آنجا که جزو دسته مکمل ها محسوب می شود و برای تامین و عرضه آن ارز دولتی 4200 تومانی هزینه و صرف نمی شود پس قاچاق آن نیز صرفه ی اقتصادی ندارد.  

چندی پیش یکی از  نمایندگان مجلس ادعا کرده بود "شربت ب کمپلکس به صورت بشکه ای از کشور قاچاق می شود". شهرام شعیبی سخنگوی سازمان و غذا و دارو در مورد صحت چنین ادعایی به سالم خبر گفت: مشخص نیست که این نماینده مجلس بر مبنای کدام شواهد و بر چه مبنایی چنین مساله ای را مطرح کرده اند. اما با توجه به اینکه داروهای ما ارز دولتی دریافت می کنند می توان گفت که همچنان قاچاق معکوس آنها از کشور صرفه ی اقتصادی دارد اما
در حوزه مکمل ها نمی توان چنین بحثی را مطرح کرد.

اما این نماینده مجلس در بخشی از صحبت های خود ادعا می کند که مسوولان وزارت اطلاعات چنین اطلاعاتی را در اختیار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار داده اند. شعیبی در این باره که آیا سازمان غذا و دارو چنین اطلاعات یا گزارش های مشابهی را سازمان های ذیربط دریافت کرده یا خیر گفت: ما به هیچ وجه چنین گزارش هایی را تا به امروز دریافت نکرده ایم که بخواهیم بر اساس آن پیگیری یا قضاوت کنیم.

وی در ادامه تاکید کرد: با نظارت ها و تمهیداتی که انجام شده حداقل در حوزه دارو، قاچاق معکوس به قدری کم و ناچیز است که می توان ادعا کرد بحث قاچاق معکوس دارو مساله
حادی را تاکنون برای کشور پدید نیاورده است که بخواهیم با انگشت گذاشتن بر روی آن، فضای جامعه را ملتهب کنیم.

شعیبی گفت: با این حال تمام دستگاه ها باید دست به دست هم دهند تا به دور از غوغاسالاری و دامن زدن به التهابات موجود، جلوی همین قاچاق ناچیز دارو نیز گرفته شود.

وی همچنین با رد وجود زد و بند در داروخانه ها برای توزیع و عرضه دارو، در توضیح نحوه توزیع دارو در کشور توضیح داد: سازمان غذا و دارو توزیع دارو تلاش کرده تا با سهمیه بندی داروها و به ویژه داروهای خاص و گران در استان‌های مختلف کشور که ارزبری بالایی دارند شرایطی را فراهم کند تا هیچ کس در هیچ کجای کشور از دسترسی
به داروهای مورد نیاز خود محروم نماند. ضمن آنکه در حال حاضر شرکت های پخش دارویی، خود داروها را به طور سهمیه ای توزیع می کنند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه داد: با این حال اگر پرونده الکترونیک بیماران اگر هرچه زودتر عملیاتی شده و به اجرا درآید می توان نحوه توزیع دارو در کشور را به شکل مدرن تر و کارامدتری مدیریت کرد. البته همین الان هم سازمان های بیمه گر داروهای تحت پوشش مرتبط با بیماری خاص خود را سهمیه بندی کرده اند تا از نیازهای القایی و در نتیجه کمبود دارو در بازار جلوگیری کنند، اما پرونده الکترونیک سلامت افراد می تواند این مسیر را بهتر سامان دهی کند.
 
 
کد مطلب : ۴۷۰۲
نام شما

آدرس ايميل شما