۰
مبنای اندازه گیری فشار خون طی یکسال اخیر تغییر کرده است

گایدلاین‌های جدید فشارخون هنوز وارد چرخه‌ی پزشکی کشور نشده است

در حال حاضر حال استان‌های گلستان و فارس نسبت به استان‌های دیگر از نظر پرفشاری خون ناخوش‌تر است
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۴
کد مطلب : ۴۶۷۷
گایدلاین‌های جدید فشارخون هنوز وارد چرخه‌ی پزشکی کشور نشده است
سالم خبر: براساس آخرین تغییرات در دستورالعمل‌ها و راهنماهای بالینی در حوزه ی پرفشاری خون در امریکا آمار مبتلایان به این بیماری از 32 درصد به 46 درصد افزایش یافته است ومسوولیت متولیان بهداشت و درمان این کشور را بیشتر کرده است.

به گزارش سالم خبر؛ با وجود به روزرسانی گایدلاین های فشار خون طی یک سال گذشته هنوز در کشور ما دستورالعمل های قدیمی مبنای اندازه گیری فشار خون است و به طور مسلم با مبنا قرار دادن گایدلاین های جدید افزایش درصد بیماران مبتلا به فشار خون در کشور به دو برابر هم خواهد رسید.

در حال حاضر با در نظر گرفتن دستورالعمل های قدیمی حال استان های گلستان و فارس نسبت به استان های دیگر کشور از نظر پرفشاری خون ناخوش تر است. به طوری که بر اساس برآوردهای  مبتنی بر مطالعات ملی STEP و دو مطالعه کوهورت،
در این دو استان در کل افراد ۲۵ سال و بالاتر جامعه، شیوع پرفشاری خون حدود ۲۷درصد است که این مساله در زنان (۲۸ درصد) شایع تر از مردان (۲۵درصد) است.

براساس آخرین گایدلاین‌های منتشره سطح آستانه فشارخون سیستولیک و دیاستولیک برای تعریف فشار خون کاهش یافته است به طوری که براساس این گایدلاین، فشار خون نرمال سیستولیک زیر ۱۲۰ میلی متر جیوه و دیاستولیک زیر ۸۰ میلی متر جیوه است. فشار خون افزایش یافته عبارت است از سیستولیک بین ۱۲۰ تا ۱۲۹ میلی متر جیوه و دیاستولیک زیر ۸۰ میلی متر جیوه، پرفشاری خون مرحله یک یعنی سیستولیک ۱۳۰ تا ۱۳۹ میلی متر جیوه یا دیاستولیک بین ۸۰ تا ۹۰ میلی متر جیوه، و در نهایت تعریف پرفشاری خون مرحله دو عبارت است از سیستولیک معادل یا بالاتر از ۱۴۰ میلی متر جیوه یا دیاستولیک معادل یا بالاتر
از ۹۰ میلی متر جیوه.

با وجود به روزرسانی گایدلاین های جدید پرفشاری خون اما ظاهرا هنوز در کشورما هنوز مبنای اندازه گیری فشار خون براساس دستورالعمل های قدیمی است که عبارت است از فشار خون سیستولیک معادل یا بالاتر از ۱۴۰ میلی متر جیوه و یا فشار خون دیاستولیک معادل یا بالاتر از ۹۰ میلی متر جیوه. در حالی که در گایدلاین به روز رسانی شده از سوی انجمن قلب و انجمن کاردیولوژیست های امریکا، تعریف پر فشاری خون و نحوه برخورد با آن در پیشگیری اولیه و ثانویه تغییر کرده است.

فشار خون داریم یا نداریم

در دستورالعمل های جدید در حال حاضر چیزی تحت عنوان پیش فشار خون وجود ندارد بدین معنا که فرد دچار فشار خون هست یا نیست؟ علاوه براین هدف درمان پرفشاری خون نیز در افراد دچار بیماری های قلبی عروقی و افراد در معرض خطر تغییر
کرده است، به طوری که براساس گایدلاین های جدید، در افرادی که دارای سابقه بیماری قلبی عروقی هستند و فشار خون سیستولیک معادل یا بالاتر از ۱۳۰ میلی متر جیوه و یا فشار خون دیاستولیک معادل یا بالاتر از ۸۰ میلی متر جیوه دارند، درمان دارویی برای پیشگیری ثانویه توصیه می شود. در افرادی که  سابقه بیماری ندارند اما خطر بروز بیماری های قلبی و عروقی در ۱۰ سال آینده در آنها معادل یا بیش از ۱۰درصد باشد و فشارخون سیستولیک و دیاستولیک آنها معادل یا بالاتر از ۱۳۰/۸۰ میلی متر جیوه باشد، درمان دارویی به عنوان پیشگیری اولیه توصیه می شود.

ضمن آنکه درمان دارویی برای پیشگیری اولیه در افرادی توصیه می شود که سابقه بیماری قلبی عروقی ندارند و خطر بروز ۱۰ ساله آن نیز در آنها کمتر از ۱۰ درصد است اما فشار خون معادل یا بالاتر
از ۱۴۰ / ۹۰ میلی متر جیوه دارند. با پایین آمدن سطح آستانه تعریف شده برای هدف درمان (سیستولیک و دیاستولیک زیر ۱۳۰/۸۰ میلی متر جیوه)، کنترل فشارخون طبق تعریف جدید مشکل تر خواهد بود.

تنها 12 درصد از مردم کشور نمک به اندازه مصرف می کنند

نرخ شیوع بیماری پرفشاری خون در بین افراد زیر 40 سال براساس دستورالعمل های قدیمی 20 درصد است که به طور حتم مبنا قرار دادن دستورالعمل های جدید این نرخ را به میزان دو برابر افزایش می دهد.

ضمن آنکه باید توجه داشت که دلایل متعددی از جمله مصرف زیاد نمک و شیوه زندگی ناسالم، بروز و شیوع این بیماری را طی دهه های گذشته در همه سنین افزایش داده است. به طورمثال براساس آخرین آمار مصرف نمک تنها 12 درصد از مردم کشور (۱۶درصد در زنان و ۷درصد در مردان) در محدوده سالم قرار دارد. 
 
کد مطلب : ۴۶۷۷
نام شما

آدرس ايميل شما