۰
یک متخصص بیماری های قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با سالم‌خبر:

اعداد بدن خود را بدانیم و رصد کنیم

اگرچه برای کنترل فشارخون بر درمان دارویی آن متمرکز می شود اما به رغم تاثیر سبک زندگی در پیشگیری این مهم دست کم گرفته شده است
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۹
کد مطلب : ۴۶۰۸
اعداد بدن خود را بدانیم و رصد کنیم
سالم خبر: یک متخصص بیماری های قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد: براساس آمار سازمان بهداشت جهانی 63 درصد از مرگ و میرهای جهان ناشی از بیماری های غیرواگیردار  قلب و عروقی و سکته های قلبی و مغزی، سرطان ها و بیماری های ریوی است.

حسن ریاحی در گفت و گو با سالم خبر با تاکید بر اینکه پرفشاری خون و عدم کنترل آن یکی از فاکتورهای اصلی ایجاد این بیماری‌ها است، گفت: پرفشاری خون نوعی بیماری است که به عنوان یکی از فاکتورهای اصلی ایجاد بیماری های غیرواگیر قرار دارد که می توان با کنترل و پیشگیری آن از وقوع بسیاری از مرگ ها جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اهمیت کنترل فشار خون در جهان اظهار داشت: در اهمیت کنترل فشارخون بالا همین بس که همه انجمن های بزرگ و پزشکان ارایه دستورالعمل
های مربوط به فشارخون بالا را از مهمترین فعالیت های درمانی خود می دانند تا راه مشخصی برای تشخیص و درمان این بیماری داشته باشند.

ریاحی همچنین بیان داشت: دو گایدلاین جدید فشار خون بالا در حال حاضر وجود دارد که مربوط به ایالات متحده در سال 2017  و غرب اروپا در سال 2018 ارایه شده است. عمده پیام های اصلی این دو توصیه نامه، یکسان و عدد فشارخون بالا از مهمترین نکته های کلیدی آن است.

این متخصص بیماری های قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره عدد فشارخون بالا گفت:  براساس دستورالعمل های جدید ایالات متحده، در حال حاضر عدد فشارخون طبیعی 120 روی 80 است که اگر هر کدام از این اعداد بالاتر باشد، فشار خون بالا و غیرطبیعی محسوب می شود.

اندازه گیری صحیح فشارخون از اجزای اصلی معاینه
است


ریاحی ادامه داد: پزشکان در هرتخصصی و همچنین همه کلینیک ها و پرستاران باید اندازه گیری صحیح فشارخون را از اولویت‌های فعالیت خود بدانند و این پیام و آگاهی را به مراجعان خود در مورد اعداد مربوط به بدن همچون فشارخون، قند خون و چربی بدهند.  

وی تاکید کرد: فشارخون بالا قاتل خاموش است و گاه بدون هیچ گونه علامت و نشانه ای موجب بروز عوارض شدیدی در برخی ارگان های حیاتی بدن می شود.

وی از پزشکان، پرستاران و... خواستار هشدار و آموزش صحیح اندازه گیری فشارخون به مردم شد تا آن ها بتوانند در منزل فشار خون خود را اندازه گیری کنند.

این متخصص بیماری های قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: البته رسانه ها به ویژه رسانه ملی نقش پررنگی در آموزش اندازه گیری فشارخون صحیح به مردم
دارد که می تواند برنامه هایی را برای آگاهی و نحوه ی کنترل آن فراهم کند.

تغییر سبک زندگی از درمان های پرفشاری خون است

ریاحی درباره درمان فشارخون بالا گفت: همه ما متمرکز بر درمان دارویی هستیم اگر چه این درمان  بسیار مهم است. اما از گام نخست تا سوم درمان فشارخون بالا تغییر سبک زندگی است که متاسفانه این مساله دست کم گرفته شده است.

وی بیان داشت: پیاده روی تند روزانه به مدت 30 دقیقه، ورزش منظم، کاهش وزن، ترک سیگار و تغذیه سالم  به درمان فشارخون بالا کمک می کند. سبک سالم گام اول تا سوم در کنترل فشار خون بالا است.

این متخصص بیماری های قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: بسیاری از متخصصان سلامت می گویند که رژیم غذایی با چربی بالا موجب افزایش فشار خون می شود اما با این
حال بیشتر متخصصان تغذیه تاکید دارند که مشکل ،خود چربی نیست بلکه مشکل نوع چربی است. چربی های اشباع شده که در غذاهای حیوانی و همچنین چربی های ترانس رایج است، مضر  و چربی های گیاهی همچون آووکادو، آجیل،روغن زیتون و روغن‌های حاوی امگا سه مفید است.

ریاحی ادامه داد: کمبود خواب، فشار خون را افزایش می‌دهد. افرادی که کمتر از ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه دارند، بیشتر به فشار خون بالا مبتلا می‌شوند. بنابراین سعی کنیم الگوی خواب منظمی داشته باشیم.

وی گفت: تغییر در سبک زندگی می‌تواند روشی برای کاهش ریسک ابتلا به فشار خون یا راهکاری جانبی در طول درمان این بیماری باشد، اما همانطور که قبل‌تر تاکید شد، باید برای درمان دارویی به پزشک متخصص مراجعه کنیم.
 
 
کد مطلب : ۴۶۰۸
نام شما

آدرس ايميل شما