۰
وزیر بهداشت و درمان در هفتمین مجمع جهانی سلامت:

طرح تحول سلامت جدیدترین سیاست اصلاحی در نظام سلامت ایران است

در تولید 96 درصد از نیازهای دارویی کشور خودکفا هستیم
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۸
کد مطلب : ۴۵۴۳
طرح تحول سلامت جدیدترین سیاست اصلاحی در نظام سلامت ایران است
سالم خبر: وزیر بهداشت و درمان با وجود اظهار نظرهای انتقادی از چگونگی اجرای طرح تحول سلامت از تریبون های مختلف؛ در هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت از این طرح به شدت دفاع کرد و آن را جدیدترین سیاست اصلاحی در نظام سلامت ایران خواند.

به گزارش سالم خبر سعید نمکی در این مجمع که در جزیره کیش برای نخستین بار در منطقه غرب آسیا و شرق آفریقا به میزبانی ایران برگزار می شود گفت: طرح تحول نظام سلامت جدیدترین سیاست اصلاحی در نظام سلامت ایران محسوب می‌شود. تحول خدمات سلامت در تمامی بیمارستان های دولتی آغاز شد که در راستای پوشش همگانی سلامت و بویژه حل معضل افزایش هزینه‌های خدمات بهداشتی در دهه گذشته بود.

وی همچنین افزود: طرح تحول نظام سلامت مبتنی بر سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و استراتژی‌های ملی پنج ساله کشور، مشتمل بر مداخلات گوناگون از جمله افزایش پوشش جمعیتی بیمه خدمات درمانی، افزایش کیفیت خدمات، کاهش سهم بیماران در پرداخت هزینه‌های خدمات بهداشتی، افزایش پوشش مراقبت‌های بهداشتی و مراقبت های اولیه و ثانویه سلامت بود. اصلاحات انجام شده واکنش های مثبت اجتماعی و بازخوردهای تخصصی گسترده را به همراه داشته است.

نمکی تاکید کرد:نظام ارائه خدمات در ایران با نظام آموزش پزشکی ادغام یافته و بنابراین هریک از ۶۶ دانشگاه علوم پزشکی سهم مشخصی از جمعیت ۸۱ میلیونی ایران را تحت پوشش خدمات بهداشتی درمانی دارند. بیش از ۱۹ هزار عضو هیئت علمی و ۲۵۰ هزار دانشجو در رشته‌های مختلف در دانشگاه‌های علوم پزشکی مشغول هستند و افتخارات علمی قابل توجه از جمله رتبه پنج جهانی در سلول‌های بنیادی و رتبه دوم در پیوند مغز استخوان و نیز جزو ۱۰ کشور برتر در زمینه فناوری نانو، فناوری زیستی و درمان ناباروری، محصول دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

سلامت یک انتخاب سیاسی است

وزیر بهداشت و درمان با اشاره به تاثیرپذیری "سلامت" از "سیاست"، خطاب به شرکت‌کنندگان در مجمع جهانی سلامت، گفت: از شما دعوت می‌کنم در مقابل متجاوزین به سلامت مردم ایستادگی کنید تا هیچ
فردی بخاطر اعمال تحریم ظالمانه از دسترسی به خدمات سلامت محروم نماند.

وی با بیان اینکه سلامت یک انتخاب سیاسی است، گفت: به این معنا که سیاست، تعیین کننده ابعاد ارائه خدمات سلامت در بعد داخلی و بین المللی است. دولت آقای دکتر روحانی، سلامت را یکی از سه اولویت اصلی دولت قرار داده و اقدامات مهمی در جهت پوشش همگانی سلامت، کنترل بیماری‌های غیر واگیر، گسترش مراقبت‌های اولیه، پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع در حال انجام است.

نمکی همچنین افزود: دانشگاه علوم پزشکی تهران که با عضویت در کنسرسیوم بین‌المللی پیمان ام-۸، امکان حضور نماینده ایران در این مجمع را فراهم کرد با حمایت کامل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کمک‌های ارزشمند وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، علیرغم مشکلات فراوان تحمیل شده به کشور ما، میزبانی این نشست منطقه‌ای را تقبل کرد. همکارانم در حوزه‌های مختلف وزارت بهداشت و دانشگاه، کاری سخت و ارزشمند را در مدت یک سال و نیم به انجام رسانده اند و البته از دانشگاه علوم پزشکی تهران و سایر دانشگاه‌های مطرح علوم پزشکی همین انتظار وجود دارد که در سطح بین‌المللی حرکت کنند.

درآستانه حذف مالاریا

وی با قدردانی از سازمان منطقه آزاد کیش برای همکاری نزدیک در برگزاری اجلاس، ادامه داد: نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته اصلاحاتی را تجربه کرده است و در این مسیر با موفقیت ها و چالش های بسیاری رو به رو شده است. مهمترین اصلاح انجام شده تاسیس شبکه بهداشت و درمان در سال ۱۹۸۵ با اولویت‌گذاری پیشگیری بر درمان، روستا بر شهر و با هدف کاهش نابرابری و گسترش پوشش و دسترسی به خدمات بهداشتی بویژه در مناطق محروم بود. بنده این افتخار را داشته‌ام که ۳۰ سال پیش در سمت مسوول بهداشت کشور بسیاری از اقدامات اجرایی از جمله برنامه ریزی برای حذف مالاریا که در آخر هفته گذشته در چابهار شاهد جشن "آستانه حذف مالاریا" با مشارکت سازمان جهانی بهداشت بودیم و یا ادغام فراگیر خدمات سلامت روان در شبکه مراقبت‌های اولیه سلامت (PHC) و نیز بسیاری
از اقدامات اساسی از جمله راه‌اندازی دپارتمان مدیریت بیماری‌های غیرواگیر در سطح ملی را عملیاتی کرده‌ام.
 
در تولید 96 درصد از نیازهای دارویی کشور خودکفا هستیم

نمکی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از حدود ۷۶۰ مرکز تحقیقات پزشکی، ۴۱۲ مجله علمی پزشکی ایندکس شده و بیش از ۴ میلیون استناد علمی، حائز رتبه شانزدهم جهان و رتبه اول در میان کشورهای منطقه در زمینه تحقیقات پزشکی بوده و درصدد کسب رتبه دهم در ۱۰ سال آینده است، گفت: همچنین سرمایه گذاری زیادی در زمینه تحقیقات بالینی در قالب ۱۷ مطالعه کوهورت با بیش از ۱۷۰هزار جمعیت در پنج سال اخیر صورت گرفته است. در عین حال با بهره‌گیری از نقش پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد، روند رو به رشدی در تحقیقات پزشکی، بالینی و زیست فناوری طی شده و بیش از ۱۲۰۰ شرکت دانش بنیان در بازار سلامت ایران و منطقه فعال هستند؛ بگونه‌ای که بیش از ۹۶ درصد از نیازهای دارویی کشور در داخل تولید می‌شود.

تاثیرپذیری "سلامت" از "سیاست"

نمکی ادامه داد:  بحران‌های منطقه‌ای که عمیقا صلح و ثبات کشورها از جمله یمن و لیبی را به خطر انداخته و یا تروریسم کور که متأسفانه با حمایت قدرت‌های جهانی و تفکرات رادیکال از نیوزیلند تا سریلانکا را تحت تأثیر قرار داده از یکطرف و اعمال تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه و نیز چالش‌های کنونی جهان مثل تغییرات آب و هوایی، دسترسی به فناوری‌های پیشرفته سلامت مانند واکسن، داروهای خاص و روش‌های تشخیص و درمان برتر و موضوعاتی مانند مقررات بین‌المللی سلامت و یا نگهداری ویروس آبله به هر دلیل، از سوی دیگر، همگی نشاندهنده تأثیرپذیری سلامت از سیاست است.

در مقابل متجاوزان ایستادگی کنیم

وی با تاکید بر اینکه سلامت، حق همه افراد بشر است، اظهار کرد: به عنوان وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران، از همه شما اندیشمندان و سیاستگزاران سلامت دعوت می‌کنم تا با بسیج امکانات و استفاده از همه ظرفیت‌های ممکن، در مقابل متجاوزین به سلامت مردم ایستادگی کنید تا هیچ فردی بخاطر اعمال
تحریم ظالمانه از دسترسی به خدمات سلامت محروم نماند، هیچ واحد ارائه خدمات چه در یمن، لیبی و یا کنگو مورد تهاجم وحشیانه قرار نگیرد و هیچگاه ارائه دهندگان خدمات –مثل دکتر ریچارد موزوکو، اپیدمیولوژیست همکار بهداشت جهانی در مبارزه با ابولا که هفته گذشته به قتل رسید- تحت یورش و آسیب قرار نگیرند.

نمکی گفت: امیدوارم این نشست بتواند با تشریح راه‌های طی شده، موفقیت‌ها و شکست‌ها، به طرح ایده‌های نو برای مشارکت همگان و همراه شدن سیاستمداران، صنایع و جامعه مدنی برای ارتقاء سلامت جهانی منجر شود و جامعه دانشگاهی از این طریق مسئولیت اجتماعی خود در سلامت جهانی را به انجام رساند. از همه میهمانانی که برای شرکت در این نشست از راه‌های دور به ایران سفر کرده‌اند، تشکر می‌کنم و امیدوارم همکاران من در دانشگاه‌های علوم پزشکی که تعدادی از آنان در این نشست حضور دارند، از این دو روز بهترین استفاده را ببرند و با ابعاد جهانی سلامت بیشتر آشنا شوند.

ایران در تدوین اصلاح شیوه خدمت رسانی در نظام سلامت موثر است

نمکی در حاشیه این مراسم نیز با حضور در جمع خبرنگاران گفت: عمده اهمیت این نشست این است که در شرایط سخت تحریم‌ها و در زمانی که آمریکایی‌ها با همه توان می‌خواهند راه‌های کشور ما را به بیرون ببندند، خوشبختانه اهل دانش و فن و علاقه‌مندان به توسعه نظام سلامت جهان، به ایران آمدند و بیش از ۱۰۰ مهمان از جهان برای شرکت در این نشست به ایران آمده‌اند.

وی افزود: ایران به عنوان یکی از نقاطی که تجربه ارزشمندی در حوزه سلامت دارد، می‌تواند در تدوین راهکارهای اصلاح شیوه خدمت رسانی در نظام سلامت موثر باشد.

وی با اشاره به حضور برخی مهمانان آمریکایی در این نشست گفت: قطعاً آزادگان و اندیشمندان هم در آمریکا و هم در اروپا و غیره هستند و در نشست بین المللی شرکت می‌کنند و قطعاً پیام مظلومیت کشور ما را به گوش جهانیان و دولتمردان‌شان خواهند رساند. مردم ما به عنوان مردم شریف و صلح جو نباید با تحریم‌های ظالمانه دچار محرومیت و مظلومیت شوند.
 
 
کد مطلب : ۴۵۴۳
نام شما

آدرس ايميل شما