۰
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در گفت و گو با سالم خبر:

سال گذشته بیش از 800 مورد ابتلا به مالاریا در کشور داشتیم

تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۰
کد مطلب : ۴۴۹۲
سال گذشته بیش از 800 مورد ابتلا به مالاریا در کشور داشتیم
سالم خبر: در سال گذشته بیش از 800 مورد ابتلا به مالاریا در حالی یافت شدند که اغلب آن ها در خارج از کشور به این بیماری مبتلا و وارد کشور شده بودند . این در حالیست که موارد ابتلا به این بیماری در داخل کشور 57 نفر بوده است.
 
محمد مهدی گویا در گفت و گو با سالم خبر با اشاره به اینکه پنجم اردیبهشت ماه (25 آوریل) از سوی سازمان جهانی بهداشت روز جهانی مالاریا نامگذاری شده است، گفت: این روز برای ما از آن جهت اهمیت دارد که  هدف حذف این بیماری
یکی از اولویت های وزارت بهداشت است و روی آن یک سرمایه گذاری 10 ساله شده و نتایج آن هم اکنون موفقیت این برنامه را نشان می دهد. 
 
وی افزود: ما طی دهه 1370 ، سالانه حدود 80 مورد مالاریا در کشور داشتیم و طی دهه 1380 برنامه حذف مالاریا طراحی و در سال 1390 به مرحله اجرا گذاشته شد . در حال حاضر با اجرای این برنامه، موارد ابتلا به این بیماری انتقال محلی است و موارد محلی انتقال این بیماری در کشور در سال 96 به 57 مورد رسیده است.
 
گویا ادامه داد: ما
در سال گذشته بیش از 800 مورد ابتلا به مالاریا داشتیم که اغلب افرادی بودند که از خارج از کشور مبتلا شدند و بیشتر در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی هرمزگان و جنوب کرمان مشاهده شده اند .

وی افزود : با اطمینان ادعا می کنیم تا سال 2020 می توانیم به حذف این بیماری دست پیدا کنیم.
 
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت کشور تاکید کرد : موارد ابتلا به مالاریا در مناطق سیل زده تا به حال مشاهده نشده است ولی البته  پشه ای که
عامل انتقال این بیماری است در این مناطق سیل زده وجود دارد . بنابراین ما با حساسیت خاصی رسیدگی به این مسئله را بخصوص در خوزستان دنبال می کنیم  و اقدامات سختگیرانه در این مناطق برقرار کرده ایم. 
 
گویا تصریح کرد: داروها ی این بیماری در سراسر کشور موجود است و با کمبودی مواجه نیستیم و  درمان آن در ایران همیشه رایگان بوده است و به راحتی می توانیم در صورت تشخیص سریع  ، بیماران مبتلا به این بیماری را از هر نوعی تحت پوشش درمان
قرار دهیم.
 
وی ادامه داد: عفونت ایجاد شده براثر مالاریا در بدن به طور معمول با حملات عود کننده با علایم احساس سرما و لرزش ناشی از آن ، تب بالا، تعریق بسیار، بالارفتن دمای بدن، احساس ناراحتی و بی قراری، سردرد، تهوع، اسهال و استفراغ همراه است.
 
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت سرفه، زردی، دردهای عضلانی، زردی پوست، سفیدی چشم ها، از بین رفتن سلول های قرمز خونی و سلول های کبدی را از دیگر علایم مالاریا دانست.
کد مطلب : ۴۴۹۲
نام شما

آدرس ايميل شما