۰

ضرورت استفاده از روپوش های محافظ در انجام رادیولوژی

تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۱
کد مطلب : ۴۴۰۷
ضرورت استفاده از روپوش های محافظ در انجام رادیولوژی
سالم خبر : عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: در رادیولوژی و تشخیص بیماری‌ها باید از روش‌های در دسترس و ارزان‌تر که عوارض کمتری دارند، استفاده کنیم.
 
به گزارش سالم خبر ، علی حکمت نیا، در آستانه برگزاری سی و پنجمین کنگره رادیولوژی ایران، اظهار کرد: در این کنگره در خصوص تمامی مسائل مربوط به رادیولوژی به بحث و گفتگو می‌پردازیم اما با توجه به نظرسنجی‌های سال گذشته سه موضوع در اولویت بیشتری قرار دارد.
 
وی افزود: با توجه به زیاد شدن استفاده از اشعه ایکس در کل دنیا و در کشور ما آموزش‌های لازم به رادیولوژیست‌ها در خصوص حفاظت در برابر اشعه ایکس به ویژه برای کودکان و زنان باردار داده می‌شود.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: رادیولوژی سرطان در قسمت‌های مختلف بدن همچون سیستم اعصاب مرکزی، سر و گردن، قفسه صدری، شکم و لگن، ارگان‌ها و اندام‌های تناسلی از موضوعاتی است که راجع به آنها به بحث و گفتگو می‌پردازیم.
 
دبیر علمی سی و پنجمین کنگره رادیولوژی ایران عنوان کرد: مقوله جدیدی در رادیولوژی به نام Hybrid imaging چندین سال است به وجود آمده و استفاده از آن در کشور ما نیز شروع شده که این روش به تشخیص زودتر و بهتر بیماری‌ها کمک می‌کند به این معنا که از دو روش رادیولوژی همزمان استفاده می‌کنیم به طور مثال برای تشخیص سرطان پروستات از روش سونوگرافی با ام آر آی همزمان استفاده می‌کنیم.
 
وی یادآور شد: در این کنگره در خصوص تصویربرداری سیستم زنان و مامایی و سیستم عصبی نیز با صاحب نظران این حوزه به بحث و گفتگو می‌پردازیم و جدیدترین روش‌های تشخیصی مطرح می‌شود.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: استفاده از اطلاعات و ایده‌های رادیولوژیست‌های ایرانی مقیم کشورهای غربی نیز از جمله مباحث مهم این کنگره است. همچنین یکی از مهم‌ترین مباحث آموزش مبتنی بر کیس است که در این کنگره ۴ تا ۵ جلسه در حیطه‌های مختلف به صورت کیس محور بررسی می‌کنیم.
 
حکمت‌نیا گفت: هیچ‌گاه بیماران بدون دلیل نباید به پزشک اصرار کنند که آزمایش خاصی را برای آنها انجام دهد چرا که هر روش تشخیصی جای خود را دارد و باید در صورت لزوم انجام شود لذا پزشک باید تشخیص دهد که آیا انجام روشی از تصویربرداری، برای بیمار سودی به همراه دارد یا ندارد.
 
وی خاطر نشان کرد: در رادیولوژی باید از روش‌هایی که بیشتر در دسترس، ارزان‌تر و عوارض کمتری دارند استفاده کنیم به طور مثال انجام سونوگرافی در کودکان روشی در دسترس بوده که عوارضی را به همراه ندارد.
 
استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به ضرورت استفاده از روپوش‌های حفاظت در هنگام انجام رادیولوژی، گفت: به طور مثال در هنگام انجام رادیولوژی‌های دندان باید از تیروئید حفاظت کنیم، هرچند مقدار اشعه کم باشد اما همچنان باید از روش‌های حفاظت و روپوش‌های حفاظ استفاده شود.
 
حکمت‌نیا تاکید کرد: تمام افراد باید مدارک پزشکی و رادیولوژی خود را نگهداری کنند چرا ممکن است که چندین ماه یا چندین سال بعد برای آنها مشکلی به وجود آید و اگر مدارک در دسترس باشد نیاز به انجام دوباره بسیاری از آزمایش‌ها و رادیولوژی‌ها نیست.
 
وی خاطرنشان کرد: زنان باردار و حتی زنانی که احتمال می‌دهند باردار باشند حتماً هنگام ورود به هر آزمایشگاهی یا بیمارستان و…، باید به پزشک، رادیولوژیست‌ها و پرستاران این موضوع را اطلاع دهند.
 
سی و پنجمین کنگره رادیولوژی ایران ۳ تا ۶ اردیبهشت ۹۸ در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران با حضور صاحب نظران، اساتید این رشته برگزار می‌شود.
کد مطلب : ۴۴۰۷
نام شما

آدرس ايميل شما