۰
عضو انجمن رادیولوژی ایران خبر داد ؛

شناسایی جنین مبتلا به شکاف کام از طریق سونوگرافی امکان پذیر است

تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۸
کد مطلب : ۴۲۰۴
شناسایی جنین مبتلا به شکاف کام از طریق سونوگرافی امکان پذیر است
سالم خبر: عضو انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به امکان تشخیص مشکلاتی مانند شکاف کام یا کوتاهی اندام جنین از طریق سونوگرافی گفت: این موضوع در 18 تا 22 هفتگی بارداری قابل شناسایی است.

به گزارش سالم خبر،  شهرام اخلاق‌پور در کنگره تازه‌های سونوگرافی و اقتصاد رادیولوژی در ارتباط با سونوگرافی سه بعدی اظهار داشت:‌ این نوع سونوگرافی کاربرد جدیدی از این روش تصویربرداری است که بازسازی دو بعدی را سه بعدی کرده و به صورت آنی ارائه می‌دهد.

وی افزود:‌مطالعات زیادی در مورد عوارض احتمالی این روش انجام گرفته و مشخص شده در صورتی که قوانین لازم در این زمینه رعایت شود و میزان انرژی صوتی وارده به جنین استاندارد باشد ضرری به همراه نخواه داشت.

این متخصص رادیولوژی بیان داشت:‌ در ۱۸ تا ۲۲ هفتگی جنین می‌توان بررسی آنومالی آن را انجام داد که سونوگرافی سه و چهار بعدی در تشخیص ضایعاتی همچون لب شکری، کوتاهی اندام و ناهنجاری‌های سطح بدن می‌تواند مؤثر واقع شود.

اخلاق‌پور خاطرنشان کرد: تشخیص سندرم دان از طریق سونوگرافی در هفته یازده تا سیزده بارداری با اندازه‌گیری ضخامت پشت گردن جنین و بررسی استخوان بینی آن قابل شناسایی است و اگر در این زمینه پزشک مشکوک شود تست از طریق خون مادر، جفت یا مایع آمینیوتیک قابل بررسی است. همچنین سندروم دان تست‌های خونی تشخیصی دارد.

لزوم بروزرسانی همه دستگاه های رادیولوژی

در ادامه علیرضا رادپور  مسوول کمیته حقوقی انجمن رادیولوژی ایران در حاشیه کنفرانس تازه های سونوگرافی و اقتصاد رادیولوژی تأکید کرد:همه دستگاه‌های تصویربرداری هر دو سال یک بار باید بروزرسانی شوند

 وی درباره سونوگرافی سه بعدی اظهار داشت: اثر
تجهیزات رادیولوژی که در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، وارداتی است و قیمت‌های جهانی و نوسانات ارزی می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی این مساله داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه برخلاف حوزه دارویی که خوشبختانه در این زمینه خودکفایی وجود دارد در حوزه تصویربرداری این چنین نیست، افزود: تصمیمات نامتوازن و نامتقارن می‌تواند سبب آسیب مراکز دولتی و خصوصی و در نتیجه بیماران شود. بنابراین مدیریت اقتصاد در حوزه سلامت امری بسیار حائز اهمیت است.
مسوول کمیته حقوقی انجمن رادیولوژی ایران بیان داشت: مراکز تصویربرداری دولتی به  دلیل اینکه از یارانه دولتی استفاده می‌کنند کمتر از بیماران هزینه دریافت کرده ولی بخش خصوصی این چنین نیست و شرایط اقتصادی کنونی مراکز تصویربرداری زیادی را در کشور با مشکل مواجه کرده است.
رادپور بیان داشت: رادیولوژی چشم پزشکی است و آسیب این حوزه به رشته‌های دیگر نیز وارد شده بنابراین انجام تصمیم‌های همه جانبه جهت رفع مشکلات امری ضروری است.
وی گفت: نیمه عمر دستگاه‌های تصویربرداری ۵ سال است و هر دو تا سه سال باید از لحاظ نرم‌افزاری و سخت‌افزاری به روز رسانی شود. بنابراین همه مراکز دولتی و خصوصی جهت ارائه خدمات بسیار دقیق و جزئی نیاز به این به روز رسانی دارند.
مسئول کمیته حقوقی انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به اینکه متاسفانه اکنون به روز رسانی این دستگاه‌ها به سختی انجام می‌شود،‌گفت: اگر تجهیزات به روز باشد ارائه خدمات راحت‌ تر شده و به موقع‌تر می‌توان جهت مداخله درمانی اقدام کرد. همچنین میزان جراحی‌های مورد نیاز نیز با تشخیص به موقع کاهش می‌یابد و همه این زنجیره‌ها به یکدیگر وابسته است.
کد مطلب : ۴۲۰۴
نام شما

آدرس ايميل شما