۰

بقای عمر بیماران سرطانی در ایران هم‌سطح اروپا شده است

تاریخ انتشار :
يکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۴
کد مطلب : ۴۰۹۲
بقای عمر بیماران سرطانی در ایران هم‌سطح اروپا شده است
رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به افزایش بقای عمر بیماران سرطانی در ایران اشاره کرد و گفت: به دلیل ارتقای سطح مراقبت ما از بیماران سرطانی در کشور، بقای عمر 5 و 10 ساله این بیماران در ایران، هم‌سطح کشورهای اروپایی شده است.
 
 اسماعیل اکبری به پیشرفت های درمانی در این حوزه اشاره کرد و به ایرنا گفت : ما در درمان سرطان، هم‌سطح دنیا هستیم و به همین اساس مرگ و میر ناشی از سرطان در کشور کاهش یافته است.
 
وی افزود: در سال 2005 میلادی، حدود 80 درصد بیماران سرطانی ما در طول یک سال اول ابتلا، جان می باختند و این رقم به 30 درصد رسیده است.
 
وی با اشاره به اینکه گزارش اقدامات 27 ساله مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در دست انتشار است، گفت: طبق این گزارش، میزان بقای پنج ساله بیماران سرطانی ما به 90 درصد رسیده که در کشورهای اروپایی نیز همین میزان است.
 
اکبری افزود: البته 90 درصد بیماران سرطانی در کشورهای اروپایی به دلیل غربالگری در سطح 1 تشخیص داده می شوند و در کشور ما 60 درصد در سطوح 1 و 2 و 40 درصد بقیه نیز در سطوح 3 و 4 شناسایی می شوند اما بقای عمر 10 و 5 ساله بیماران ما مشابه کشورهای اروپایی است.
 
وی بیان داشت: این موضوع نشان می دهد که ما خدمت های مناسبی به بیماران سرطان ارائه می دهیم و با اقدامات مناسب شاهد افزایش بقای عمر در طول 10 یا 5 سال اول ابتلا به بیماری هستیم.
 
رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: هرچند این اعداد مربوط به مرکز تحقیقاتی ما هست و کشور هم مقداری عقب تر از ماست اما ایران در زمینه درمان سرطان، به موفقیت های خوبی دست یافته است.
 
وی، جراحی را مهمترین راه درمان سرطان اعلام کرد و گفت: بقیه درمان ها جانبی هستند و مسئولان وزارت بهداشت باید توجه بیشتری برای این کار قائل باشند تا جوانان جراح با انگیزه مناسب تری این کار را ادامه دهند.
 
 توجه جدی به اقدامات پیشگیرانه 
 
وی بر لزوم توجه جدی به اقدامات پیشگیرانه تاکید کرد و گفت: اقدامات پیشگیرانه طولانی مدت بوده و حدود 15 تا 20 سال پس از اقدام، اثربخشی دارد.
 
اکبری با اشاره به اینکه برای پیشگیری حاکمیت باید کار جدی انجام دهد و قبول هم کند که این کار طولانی مدت جواب می دهد، گفت: این اقدام، یک کار حاکمیتی جدی را می طلبد تا مردم نسبت به عوارض بیماری آگاهی لازم پیدا کنند.
 
وی به افزایش مصرف دخانیات در کشور اشاره کرد و گفت: مصرف دخانیات در 10 سال گذشته از 8.6 درصد افراد بالغ به 14.7 درصد جمعیت بالغ افزایش یافته و مصرف دخانیات در زنان هم به حدود پنج درصد رسیده است.
 
اکبری افزود: درحالیکه مصرف دخانیات در کشورهای پیشرفته به شدت روند کاهشی یافته اما در کشورهای در حال توسعه به شدت رو به افزایش است و ما باید کار جدی در زمینه پیشگیری انجام دهیم تا شاهد روند نزولی مصرف آن در کشور باشیم.
کد مطلب : ۴۰۹۲
نام شما

آدرس ايميل شما