۲
۱
مهدی سلیمانجاهی، دبیر سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی:

هنوز توضیح شفافی درباره‌ی نحوه پرداخت 500 میلیون یورو ارائه نشده است

500 میلیون یورو با پیگیری های سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی تخصیص پیدا کرد
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۰
کد مطلب : ۳۵۱۲
هنوز توضیح شفافی درباره‌ی نحوه پرداخت 500 میلیون یورو ارائه نشده است
سالم خبر: براساس آخرین بررسی‌ها هنوز نه تنها ریالی از 500 میلیون یورو به دست تولیدکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی نرسیده، که حتی برخی روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور هم در گفت و گو با خبرنگار سالم خبر اعلام کرده اند که در این خصوص هنوز از سوی سازمان بیمه سلامت مبلغی به حساب آنها واریز نشده است.

به گزارش سالم خبر،معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه روز دوم دی ماه، اعلام کرد که اولین بخش ریالی از مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو دریافتی از صندوق توسعه ملی برای پرداخت بدهی دارو، تجهیزات پزشکی و سایر بدهی‌های نظام سلامت، به مبلغ ۲۶۴۰ میلیارد تومان به حساب  سازمان بیمه سلامت واریز شد.

سه روز پس از آن، طاهر موهبتی، مدیرعامل سازمان
بیمه سلامت گفت که قرار بود ۲۶۴۰ میلیارد تومان از ۵۰۰ میلیون یورو پرداخت شود و این مبلغ ده روز پیش به حساب سازمان برنامه و بودجه واریز شد، با این حال تاکنون تنها ۶۰۰ میلیارد تومان آن به دست بیمه سلامت رسیده است.

حال سوال اینجاست که منابع ارزشمند صندوق توسعه ملی که با نام دارو تجهیزات پزشکی اجازه برداشت پیدا کرد در کدام گلوگاه اداری متوقف مانده است.

مهدی سلیمانجاهی، دبیر سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی در این باره به سالم خبر گفت: با وجود آنکه بخشی از 500 میلیون یوروی تخصیص یافته از صندوق توسعه ملی به حساب بیمه سلامت واریز شده اما هنوز توضیح شفافی درباره نحوه پرداخت آن ارائه نشده است.

وی افزود: این مبلغ با پیگیری های
سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی تخصیص پیدا کرد و در دستور رهبری هم ذکر شده بود که این مبلغ در راستای حمایت از تولید دارو و تجهیزات پزشکی هزینه شود و حتی تجهیزات پزشکی هم بعدا اضافه شد. اما پس از آن مسیر تخصیص آن تغییر یافت و به سمت سازمان بیمه سلامت و طرح تحول سلامت منتهی شد.

سلیمانجاهی با بیان اینکه به هر حال بخشی از این پول به دست تولیدکنندگان این بخش ها خواهد رسید؛ اما اینکه کی و چه میزان از اصل مبلغ باشد هنوز در هاله ای از ابهام است، تاکید کرد: در حال حاضر با اوراقی که پرداخت شد می توان گفت وضعیت نقدینگی شرکت های دارویی نسبت به سال گذشته بهتر شده، اما هنوز حدود دو هزار میلیارد تومان از مطالبات باقی مانده است.

وی ادامه
داد: در میان تولیدکنندگان دارو نیز شرکت های خصوصی دستشان برای مدیریت هزینه هایشان بازتر است و می توانند تولید داروهایی که برای آنها صرفه اقتصادی ندارد را مدیریت کنند، اما شرکت های شبه دولتی با توجه به دستوراتی که از مراجع بالاتر دریافت می کنند و الزاماتی که برای آنها تعیین می شود، از نظر مالی در شرایط دشواتری قرار دارند. 

دبیر سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی در پاسخ به اینکه آیا امکان دارد شرکت های شبه دولتی دارویی با توجه به امکاناتی که در اختیار دارند، نفع و سهم بیشتری از مبلغ 500 میلیون یورو ببرند، گفت: احتمال هر اتفاقی ممکن است، هرچند نمی توان ادعا کرد که به طور قطع چنین اتفاقی روی خواهد داد.
  
 
کد مطلب : ۳۵۱۲
نام شما

آدرس ايميل شما

توکلی
United States
چقدر این 500 میلیون یورو جریان داره