۰

موضع سازمان غذا و دارو درباره محصولات تراریخته

تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۵
کد مطلب : ۳۳۰۸
موضع سازمان غذا و دارو درباره محصولات تراریخته
سالم خبر: سازمان غذا و دارو درباره اظهار نظرها مبنی بر مضر بودن محصولات تراریخته برای سلامت انسان موضع خود را اعلام کرد.

به گزارش سالم خبر از ایلنا، وحید مفید (مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو)  با بیان اینکه در دنیا محصولات تراریخته دارای مخالفان و موافقان بسیاری است، گفت: در تمام دنیا موافقان و مخالفان با ارائه مستنداتی محصولات تراریخته را رد یا تایید می کنند. محصولات تراریخته صدها نوع هستند و هر گونه تغییری که در ژنتیک یک گیاه انجام می شود، باعث تراریختگی می شود. محصولات تراریخته رخدادهای متفاوتی دارد که برخی از این رخدادها توسط برخی مراجع بین المللی مورد ارزیابی قرارگرفته و ارزیابی ریسک و خطر برروی آنها انجام شده است 
 
وی ادامه داد: مبنایی که در وزارت بهداشت داریم و در خصوص محصولات تراریخته استفاده می کنیم، معیارهای EFSA موسسه ارزیابی سلامت غذا در اتحادیه اروپا است و یک سری از محصولات تراریخته توسط این موسسه ارزیابی شده و سلامت آن تایید شده و مشکلی برای انسان نداشته است. 
 
مدیرکل فرآورده های غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو خاطر نشان کرد: محصولات تراریخته ای که وارد کشور می شوند نیز مورد تایید EFSA بوده و حتما باید هم در مبدأ و هم در کشورهای توسعه یافته اروپایی قابلیت و سابقه مصرف داشته باشد. به ویژه در کشوری که تولید شده، قابلیت مصرف داشته باشد، بعد ما از این محصولات نمونه برداری کرده و آنها را آزمایش می کنیم و اگر رخدادهای محصولات تراریخته که وارد کشور می شود، مطابق رخدادهای پذیرفته شده باشد از سوی سازمان غذا و دارو به آن محصول مجوز داده خواهد شد. 
 
مفید تصریح کرد: در صورتی که این محصولات توسط سازمان غذا و دارو تایید شوند، حتما باید برچسب محصولات تراریخته یا قید عبارت «تغییر ژنتیک یافته» بر روی آن محصول نصب یا درج شود. 
 
وی با بیان اینکه تاکنون روغن کلزا، ذرت، سویا و پنبه دانه وارد کشور شده اند، تصریح کرد: در خصوص خوراک دام هم وزارت جهاد مسئول تایید این محصولات است که براساس ضوابط انجام می شود. 
 
مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه تاکنون به هیچ نوع برنج تراریخته ای مجوز واردات داده نشده است، بیان کرد: به غیر از محصولاتی که ذکر شد به هیچ محصول تراریخته دیگری مجوز واردات به کشور داده نشده است و تاکنون نیز درخواست مجوز برای محصول جدیدی نداشتیم، تنها در دوره ای مجوز ورود برای برنج های تراریخته درخواست شده بود که نهایتا صادر نشد. 
 
مفید با بیان اینکه هیچ محصول تراریخته ای در کشور کشت نمی شود، تاکید کرد: یکی از شروط ما برای ورود محصولات تراریخته به کشور مصرف این محصولات در کشور مبدا است، در غیراینصورت مجوز نمی دهیم. 
 
وی در پاسخ به این سوال که نظر سازمان غذا و دارو در خصوص مصرف محصولات تراریخته چیست و آیا با این نوع محصولات موافق هستید؟ تصریح کرد: در صورتی که اقدامات ارزیابی خطر توسط مراجع ذیصلاح بر روی این محصولات انجام شده و مورد تایید باشد، ما در سازمان غذا و دارو مجوز می دهیم. مبنای ما همان استانداردهایی است که مطرح شد و در صورتی که محصول تراریخته ای خارج از این استانداردها وارد شود، قطعا مجوزی برای ترخیص آن صادر نمی کنیم. 
 
مفید در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند این محصولات سلامت مردم را به خطر می اندازد، گفت: این محصولات در سراسر دنیا موافقان و مخالفانی دارد که هر کدام در تایید صحبت های خود مستنداتی را ارائه می دهند. سازمان غذا و دارو سعی می کند براساس آن استانداردهای جهانی داوری کند و در این زمینه وارد حاشیه ها نخواهد شد.
کد مطلب : ۳۳۰۸
نام شما

آدرس ايميل شما