۰
پزشکی قانونی تهران:

85 نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج فوت کردند

تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۸
کد مطلب : ۲۸۰۷
85 نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج فوت کردند
سالم خبر: پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد؛ در شش ماه نخست امسال، 85 مورد فوت ناشی از مسمومیت با قرص برنج به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 25 درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، اداره کل پزشکی قانونی استان تهران، روز دوشنبه اعلام کرد: در شش ماه نخست سال گذشته نیز تعداد فوت ناشی از مسمومیت با قرص برنج 68 نفر اعلام شده بود که این آمار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل آن، رشد 25 درصدی را نشان می دهد.

بنابر این گزارش، از کل فوت شدگان ناشی از مسمومیت با قرص برنج در 6 ماه، 49 نفر مرد و 36 نفر زن بوده اند و در شهریور سال97، نیز 16 مورد فوتی بر اثر مسمومیت با قرص برنج به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده است.

آلومینیوم فسفاد که از آن برای ضد عفونی کردن و جلوگیری از آفت زدگی غلاتی چون برنج مورد استفاده قرار می گیرد، به نام های تجاری مختلفی همچون کوئیک فوس (Quickphos) و سلفوس (Celphos) وجود دارد که در ایران به نام قرص برنج مشهور است.

این قرص ظرف مدت سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار اختلال کرده و فرد بر اثر مرگی دردناک خواهد مرد. در صورتی که فرد قرص برنج را بخورد یا بوی آن را استشمام کند دچار مسمومیت خواهد شد که اگر سم از بدن وی خارج نشود موجب مرگ وی می شود.

بر اساس این گزارش، دلایل اصلی مسمومیت با قرص برنج مصرف اشتباه قرص موجود در برنج، مصرف قرص های قلابی توهم زا با ترکیبات قرص برنج یا خود قرص برنج و مصرف به منظور خودکشی است.
کد مطلب : ۲۸۰۷
نام شما

آدرس ايميل شما