۰
مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی

بیش از 2500 تبعه خارجی مستمری‌بگیر تامین‌اجتماعی هستند

تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۹
کد مطلب : ۲۸۰۶
بیش از 2500 تبعه خارجی مستمری‌بگیر تامین‌اجتماعی هستند
سالم خبر: مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی تعداد مستمری بگیران خارجی این سازمان را 2 هزار و 581 نفر اعلام کرد و گفت: این افراد علاوه بر دریافت مستمری از خدمات متعدد بیمه ای و درمانی این سازمان نیز برخوردار هستند.

به گزارش سالم خبر از ایرنا از سازمان تامین اجتماعی، احمدرضا خزاعی روز یکشنبه افزود: عراقی ها با هزار و 390 نفر بیشترین تعداد مستمری بگیران خارجی در کشور را تشکیل می دهند و اتباع افغانستان با 903 نفر و هندوستان با 126 نفر در رتبه های دوم و سوم مستمری بگیران غیرایرانی این سازمان هستند.

وی اظهار داشت: در میان مستمری بگیران خارجی تامین اجتماعی، اتباع کشورهای پاکستان، بنگلادش، آلمان، ترکیه، آمریکا، آذربایجان، انگلیس، ایتالیا، فیلیپین، لبنان، فرانسه، هلند، کویت، کانادا، سوئیس، ژاپن و مالزی نیز قرار دارند.

مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی گفت: اتباع خارجی مجاز از بدو شروع به کار، حق برخورداری از خدمات و تعهدات تامین اجتماعی را دارند و هیچ فرقی بین اتباع خارجی و ایرانی در کشور برای برخورداری از خدمات تامین اجتماعی وجود ندارد؛ آنان با داشتن پروانه کار و فعالیت در کارگاه های مشمول قانون تأمین اجتماعی مشمول بیمه اجباری و کارفرمایان موظف به ارسال فهرست آنان و پرداخت حق بیمه مربوطه هستند و سایر اتباع خارجی مجاز در کشور که شاغل نیستند، می‌توانند به صورت اختیاری خود را بیمه کنند.

وی افزود: ماده 5 قانون تأمین اجتماعی که در سال 1354 تصویب شده، بیمه اتباع خارجی را همانند اتباع ایرانی در نظر گرفته است؛ یعنی قانون تأمین اجتماعی هیچ فرقی بین شهروند ایرانی و خارجی برای دریافت خدمات قائل نشده است.
خزاعی افزود: این ویژگی، از سال 1354 تا 1394، (طی 40 سال) مغفول مانده بود و فقط سه هزار و 300 بیمه شده تبعه خارجی در ایران وجود داشته است.

وی گفت: با تشکیل اداره کل اتباع سازمان تامین اجتماعی در سال 1394 این موضوع مورد توجه جدی قرار گرفت؛ به طوری که امروز نزدیک به 42 هزار و 500 نفر بیمه شده اصلی تبعه خارجی در داخل ایران تحت پوشش خدمات تأمین اجتماعی قرار گرفته اند که با احتساب افراد تبعی خود جمعیتی بالغ بر 82 هزار نفر را شامل می شوند.
کد مطلب : ۲۸۰۶
نام شما

آدرس ايميل شما